Polaków i Węgrów połączył wielki most solidarności i pomocy. Bohaterską walkę Węgrów Polacy traktowali jako własną – mówił w Budapeszcie na początku swej kadencji marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jeśli przyjrzymy się dokładnie wspólnej historii naszych krajów, zobaczymy, jak prawdziwe są to słowa. Dwa z pozoru różne narody od wieków splecione są nierozerwalną i niezwykłą więzią, która sprawia, że jedni nie wahają się, by dla drugich poświęcić wszystko.
12 marca 2007 roku parlament węgierski przyjął deklarację uznającą 23 marca za Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Poparło ją 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku – poprzez aklamację – podjął polski Sejm.
Poniżej przypomnienie wydarzeń z udziałem marszałka Sejmu RP i przewodniczącego parlamentu Węgier:
W Budapeszcie stanął pomnik polsko-węgierskiej przyjaźni, której życie zawdzięcza 5 tys. polskich Żydów. Sławik i Antall zasługują na pamięć pic.twitter.com/mCd6QnxOTc
— Marek Kuchciński 🇵🇱 (@MarekKuchcinski) June 26, 2017
Marszałek Sejmu z wizytą na Węgrzech: odsłonięcie pomnika ku czci Sławika i Antalla, zacieśnianie relacji V4
Marszałek Sejmu wziął udział w odsłonięciu pomnika „Ławeczki” Henryka Sławika i Józsefa Antalla
Przewodniczący parlamentów Polski i Węgier ustanowili partnerstwo strategiczne
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński został odznaczony Wielkim Krzyżem Orderu Węgierskiego
Polska i Węgry – przyjaźń mocna jak brąz
Marszałek Kuchciński na Węgrzech: Nie budujmy barier. Obierzmy kierunek na odnowę i wzmocnienie Unii Europejskiej
Marszałek Sejmu: Niech tablica, którą odsłonimy, świadczy o sile ludzkiej i dziejowej solidarności między Węgrami i Polakami
Marszałek Sejmu o kodzie kulturowym Polski i Węgier
Podsumowanie polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej – Marek Kuchciński
Czerwiec 2016: Wystawa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć”. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przypomniał, że w 1956 r. nasi rodacy stanęli do walki o normalne życie, które zabrano nam po II wojnie światowej (…) opisywane zwykle wartościami takimi jak niepodległość, godność, wolność, bezpieczeństwo, pamięć i historia. – Rok 1956 stał się symbolem takich właśnie wartości. Dzisiaj przywołujemy ten symbol, wiedząc, że bez historii nie ma przyszłości, bez pamięci nie ma teraźniejszości – podkreślił Marek Kuchciński. Jak dodał marszałek Sejmu, „rok 1956 stał się dodatkowo kolejnym filarem naszej wspólnej jedności polsko-węgierskiej. – Rok 1956 połączył nas wielkim mostem solidarności i pomocy. Wtedy narodziła się ponownie solidarność polsko-węgierska w tym nowym wymiarze, w nowej powojennej rzeczywistości – podkreślił Marek Kuchciński.
Węgry: Hołd złożony Romkowi Strzałkowskiemu, 13-letniemu chłopcu zastrzelonemu w Poznaniu w czerwcu 1956 roku.