Marek Kuchciński https://marekkuchcinski.pl/ Poseł na sejm RP – okręg nr 22 Thu, 26 Jan 2023 14:01:13 +0000 pl-PL hourly 1 https://marekkuchcinski.pl/storage/2018/12/cropped-Mk-32x32.jpg Marek Kuchciński https://marekkuchcinski.pl/ 32 32 Przybliżony czas rozpatrywania punktów porządku dziennego na 71. posiedzeniu Sejmu https://marekkuchcinski.pl/posiedzenia-sejmu/przyblizony-czas-rozpatrywania-punktow-porzadku-dziennego-na-71-posiedzeniu-sejmu/ Tue, 24 Jan 2023 14:50:12 +0000 https://marekkuchcinski.pl/?p=27594 Artykuł Przybliżony czas rozpatrywania punktów porządku dziennego na 71. posiedzeniu Sejmu pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>

Artykuł Przybliżony czas rozpatrywania punktów porządku dziennego na 71. posiedzeniu Sejmu pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
Spotkanie opłatkowo-noworoczne PiS w Rzeszowie: relacja https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/fotorelacja-spotkanie-oplatkowo-noworoczne-pis-w-rzeszowie/ Sun, 22 Jan 2023 17:17:04 +0000 https://marekkuchcinski.pl/?p=27379 W sobotę w rzeszowskiej Filharmonii spotkali się politycy i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Podsumowano najważniejsze programy i inwestycje i wyznaczono plany na przyszłość. Spotkanie prowadził szef Kancelarii Premiera minister Marek Kuchciński: Od 2005 roku we wszystkich wyborach parlamentarnych, do parlamentu europejskiego, na prezydenta Rzeczypospolitej i do samorządu województwa podkarpackiego zawsze wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Ostatnie […]

Artykuł Spotkanie opłatkowo-noworoczne PiS w Rzeszowie: relacja pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
W sobotę w rzeszowskiej Filharmonii spotkali się politycy i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Podsumowano najważniejsze programy i inwestycje i wyznaczono plany na przyszłość.

Spotkanie prowadził szef Kancelarii Premiera minister Marek Kuchciński:

Od 2005 roku we wszystkich wyborach parlamentarnych, do parlamentu europejskiego, na prezydenta Rzeczypospolitej i do samorządu województwa podkarpackiego zawsze wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Ostatnie wyniki są tu także najlepsze w Polsce – przekroczyliśmy grubo ponad 70% poparcia i stąd liczba 70, która zobowiązuje, i myślę, że możemy śmiało powiedzieć, zwracając się do naszych rodaków w całej Polsce: Chodźcie z nami, chodźcie z nami po zwycięstwo! To zwycięstwo nie byłoby jednak możliwe, gdybyśmy nie byli przykładem i nie realizowali naszych planów, gdyby ze sobą nie współpracowali  przedstawiciele władz lokalnych, samorządów terytorialnych, z panią wojewodą jako przedstawicielem rządu na czele i wszyscy parlamentarzyści reprezentujący Podkarpacie w różnych organach władzy ustawodawczej. Zasada, że współpracujemy razem, działamy zespołowo, przynosi efekty. Jesteśmy najlepiej rozwijającym się w województwem i chyba najlepiej realizującym nasze zadania także inwestycyjne, nie tylko w odniesieniu do funduszy europejskich, które pamiętajmy, że są zawsze dodatkowym elementem, przede wszystkim fundusze wytwarzane przez Polskę i gromadzone dzięki obywatelom płacącym podatki, a o te podatki walczyliśmy, o tę szczelność podatkową z bardzo dobrymi efektami. Chciałbym państwu jeszcze przypomnieć jedną rzecz – ksiądz biskup o tym wspominał – czym my Polacy, szczególnie na Podkarpaciu, wyróżniamy się, biorąc pod uwagę ostatnie lata. Nie tylko współpracą, nie tylko dzielnością obywateli, Polaków, którzy w ostatnich miesiącach przyjęli tysiące uchodźców pod swoje strzechy, do swoich domów, ale także sprawnością państwa, bo dzięki sprawnemu funkcjonowaniu instytucji państwowych możemy się szczycić efektami, które są podziwiane na całym świecie. Możemy powiedzieć, że jest to precedens, ewenement. Pokazujemy światu solidarność wobec drugiego człowieka, szczególnie w sytuacjach, gdy Ci ludzie potrzebują wsparcia od nas, a przecież nie było różowo między nami w ubiegłym wieku, we wcześniejszych wiekach różnie się działo.

Prawie 50 miliardów złotych spłynęło z różnych instytucji państwowych, nie tylko z rządu, na Podkarpacie. Ta siła, jedność przebija się we wszystkich naszych działaniach. I wiarygodność, bo realizujemy to, co głosiliśmy w 2015 roku podczas kampanii wyborczej i w 2019 roku podczas kolejnej.

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS

Na różnych wiecach i demonstracjach wołaliśmy: „Tu jest Polska!” i zawsze, jak przyjeżdżam na Podkarpacie, to myślę sobie, że to zawołanie, zwłaszcza tu, jest aktualne. Tu jest Polska! Za nami ciężki, trudny rok, a właściwie trzy trudne lata, ale pamiętajmy o tym, że kiedy zaczynała się pandemia, Polska była w czołówce państw najlepiej rozwijających się w Europie, pamiętajmy też o tym, że kiedy kończyła się pandemia, to Polska była na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy wśród państw europejskich. Myślmy więc o przyszłości optymistycznie, Polska znów będzie w tym roku z pewnością na czele Europy, jeżeli chodzi o rozwój. Pamiętajmy o tym, przypominajmy o tym wszystkim, bo czasem ta wiedza jakby się zaciera. Pamiętajmy też o tym, że ponosimy gigantyczny wysiłek, który właściwie spotyka Polskę po raz pierwszy od wielu, wielu lat, wysiłek uzbrojenia, zabezpieczenia, zapewnienia bezpieczeństwa Polakom w tej trudnej i niezwykle groźnej dla całej Europy sytuacji. Ponosimy ogromny wysiłek, wydajemy ogromne pieniądze na uzbrojenie, wydawaliśmy je w zeszłym roku i wydajemy w tym. Był to temat niezbyt popularny w Polsce, bo wydawało się nam, że jesteśmy bezpieczni, że mamy sojuszników, że jest tyle lat pokoju, że wojna nam nie grozi i że możemy patrzeć spokojnie w przyszłość. Okazało się, że tak nie jest, że pomysły na to, żeby znów wszcząć awanturę w Europie, żeby znów podbijać inne kraje nadal funkcjonują w nieodległym od nas świecie i zmusza nas to do obrony, do przygotowania się na to, aby odeprzeć ewentualną agresję, ale przede wszystkim, aby zniechęcić ewentualnego czy potencjalnego agresora od ataku na Polskę. Wydajemy ogromne pieniądze na inwestycje, na rozwój, przekazujemy ogromne pieniądze samorządom, które nigdy nie dostały takich pieniędzy jak w ostatnich latach, ponosimy ten wysiłek i nie zaprzestajemy go mimo niezwykle trudnej sytuacji. Są jednak koszty, które musimy ponosić na zabezpieczenie swojej wolności.

Szanowni państwo, słyszycie obserwujecie, czytacie o obradach Sejmu, o tych awanturach, które wywołuje opozycja. Przypomnijmy jesień, kiedy słyszeliśmy, że nie będzie węgla, że będzie katastrofa, będzie brakować wszystkiego… Mówili nawet, że cukru nie będzie. Nie wiem, czy to państwo pamiętacie – mówili o tym, jak droga będzie benzyna, jak będziemy siedzieć w zimnych mieszkaniach i czekać na wiosnę. Nic takiego się nie stało. Gdzie są teraz ci wszyscy, którzy kłamali, którzy grozili nam, którzy nas straszyli, którzy próbowali przestraszyć Polaków, żeby obrócić ich przeciwko władzy, przeciwko Prawu i Sprawiedliwości? I jak obserwujecie państwo to, co się dzieje w Sejmie, to wydaje się, że takim najważniejszym czy jednym z najważniejszych problemów oprócz zbrojenia i bezpieczeństwa jest jakiś niezrozumiały i dziwaczny spór z Unią Europejską, która postanowiła, że po pandemii wszystkie kraje dostaną pewnego rodzaju wsparcie, które częściowo pochodzi z grantów, częściowo z kredytów. Od tygodni czy nawet miesięcy słyszycie państwo spór na ten temat, opozycja twierdzi, że tych pieniędzy nie dostaniemy i przekonuje, że rzekomo w Polsce zagrożona jest praworządność, a także prawa rozmaitych mniejszości i obserwujemy ten spór, patrzymy na to ze zdumieniem, bo przecież my jesteśmy najbliżej frontu, najwięcej przyjęliśmy uchodźców, my powinniśmy jako pierwsi dostać te pieniądze, a oni jakoś się opierają. Za chwilę Tomasz Poręba będzie mówić o tym, co się dzieje w Unii Europejskiej – największa afera korupcyjna od początku istnienia Parlamentu Europejskiego, niesłychanych rozmiarów afera, którą pewnie próbowano by jakoś wyciszyć, gdyby nie to, że jeden z aresztowanych zaczął po prostu sypać i teraz tej machiny nie sposób zatrzymać. Chętnie posłuchamy najnowszych wiadomości o tych zamkniętych, zaplombowanych biurach poselskich, o tych odwoływanych immunitetach i tak dalej. I to jest ta Unia, która ma czelność nas pouczać na temat demokracji, na temat praworządności. To jest ta Unia, która ma czelność mówić, że w Polsce łamane są jakiekolwiek prawa. W Polsce, gdzie wolność wypowiedzi, wolność sumienia, wolność mediów jest nieporównywalnie większa niż w wielu innych krajach europejskich.

Szanowni państwo, rok się kończy, kończy się czas, w którym przetrwaliśmy. Ponieśliśmy oczywiście wszyscy różne straty, ale wychodzimy z tego roku w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i mamy przed sobą kolejny rok, który nie będzie łatwy, ale popatrzmy w przyszłość z optymizmem: inflacja, najpoważniejszy problem społeczny w Polsce, zahamowała, a wiosną prawdopodobnie zacznie spadać, więc zaczną spadać ceny, będziemy mogli ten okres wiosny i lata wykorzystać znów na skok rozwojowy Polski.

Jesteśmy jednym z nielicznych państw w Europie, gdzie partia rządząca rządzi bez koalicja, która sama wygrała wybory i sama stworzyła rząd i to dwukrotnie. Raz po raz wygraliśmy 7 razy rozmaite wybory, opozycja jest podzielona, rozproszona, sfrustrowana, pełna agresji, nienawiści, złości, niecierpliwości. Wykorzystajmy to, wygrajmy kolejne wybory, niech Polska się rozwija tak, jak się rozwijała dotąd i niech się rozwija także Podkarpacie.

Drodzy państwo, niech dobry Bóg ma w swojej opiece Rzeszów, niech dobry Bóg ma w swojej opiece Podkarpacie, niech dobry Bóg ma w swoją opiece Rzeczpospolitą.

Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego

W rok 2023 weszliśmy z poczuciem, że przed nami kolejne duże wyzwanie, wyzwanie wyborcze, bardzo istotne z punktu widzenia tego, aby Polska dalej się rozwijała i żeby Polska budowała swoją przyszłość, swoją perspektywę rozwojową. Tę rozpoczętą i kontynuowaną przez Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich latach. Możemy być dumni, że zostały zrealizowane te wszystkie obietnice – nawet te, w które nikt nie wierzył, związanych z obniżeniem wieku emerytalnego, z programami społecznymi, z ich projektami, które realizowaliśmy ostatnich latach, które obiecane Polsce i Polakom zostały zrealizowane. Chciałbym, żebyśmy wchodząc w ten nowy rok, o tym pamiętali i nie dali się stłamsić tej propagandzie, która jest gdzieś sączona w ostatnich miesiącach, że oto Prawo i Sprawiedliwość przegra wybory. Nie, drodzy państwo, Prawo i Sprawiedliwość nie przegra tych wyborów, Prawo i Sprawiedliwość ma absolutnie szansę i jestem pewien, że tak będzie, zdecydowanie te wybory na jesień wygrać. Chciałbym, żebyście w to wierzyli, chciałbym, żebyście byli pewni siebie, żebyście mówili o tych wszystkich latach, ciężkich latach, kiedy Prawo i Sprawiedliwość pokazało swoją wiarygodność, sprawczość, dotrzymywanie słowa i to, że będziemy dalej Polskę budować, Polskę wzmacniać, Polskę rozwijać. To jest nasz cel, to jest nasza ambicja i to jest coś, co z punktu widzenia właśnie strategicznych interesów naszej ojczyzny jest kluczem, żeby rządzić i dalej realizować nasze programy społeczne, wojskowe, gospodarcze, kulturalne.

Musimy być drużyną, musimy być razem i musimy te wybory po prostu wygrać. Przed nami oczywiście przeciwnik, który zwodzi, który oszukuje, który próbuje zamknąć ludziom po 15 latach pamięć o tym, jak wyglądały rządy w 2007 roku, jak wyglądały rządy Donalda Tuska, jak likwidowano połączenia komunikacyjne, jak podwyższono wiek emerytalny, jak wykluczano rodziny z różnego rodzaju programów społecznych, jak uzależniono nas od Rosji gospodarczo, militarnie, energetycznie w ostatnich latach, kiedy rządziła Platforma i PSL. Wczoraj zadaliśmy 10 konkretnych pytań Donaldowi Tuskowi, takie pytania będziemy zadawać co tydzień, co miesiąc i pokazywać jego rządy, które z punktu widzenia strategicznych interesów Polaków były po prostu złe, szkodliwe i sprzeczne z naszymi interesami.

Unia Europejska, gdzie od 15 lat pracuję jako poseł, nie zaskakuje tym, co teraz w niej się dzieje. To jest bardzo bogaty klub ludzi, których cechą charakterystyczną, czy w Parlamencie Europejskim, czy w Komisji Europejskiej, jest jedno słowo: hipokryzja. To podwójne standardy, bo ci ludzie, którzy mają pełne usta frazesów o praworządności, demokracji, suwerenności, o budowaniu jednej wspólnej Europy, jednocześnie dzisiaj są oskarżani, przesłuchiwani. Są symbolem tego, co się działo w ostatnich latach w Unii Europejskiej, czyli tej korupcji, zakłamania i tego, co w tych elitach europejskich niestety jest od lat widoczne. Dlaczego Polskę i Polaków tak bardzo w ostatnich latach się atakuje? Otóż dlatego, że konserwatywny centroprawicowy, stawiający na pierwszym miejscu interesy Polski i Polaków rząd po prostu im nie pasuje i nie pasował. To się jednak zmieni, bo budujemy koalicję w Europie i mamy swoich partnerów i premierów we Włoszech, w Czechach, być może kiedyś będziemy starać się pokazać, że właśnie budowa suwerennych rządów, czy to w Polsce, czy w Hiszpanii, czy w Czechach, które się kierują w pierwszym rzędzie interesem obywateli, to jest coś, co powinno być powszechne w Europie. Europa Ojczyzn, a nie Europa scentralizowana, to jest najważniejsze zadanie, które stoi przed nami, żebyśmy budowali ją w oparciu o naszą tożsamość, historię, religię, naszych bohaterów, nasze dziedzictwo kulturowe, to jest ta wizja, którą Prawo i Sprawiedliwość wraz z naszymi partnerami w Europie i w Parlamencie Europejskim będzie realizować i nie ustaniemy, dopóki ta Europa się po prostu nie zmieni. Ale aby się tak stało, abyśmy dalej szli mocni, zjednoczeni, pewni siebie, potrzebujemy państwa, potrzebujemy zaangażowania każdego z was, potrzebujemy rozmów waszych z waszymi sąsiadami, z waszymi przyjaciółmi, z waszymi kolegami w pracy, potrzebujemy waszej wiary w to, że nam się uda, potrzebujemy waszego zrywu, potrzebujemy waszej ambicji, potrzebujemy waszej pomocy i o to na koniec chcę bardzo serdecznie państwa prosić.

W najbliższych tygodniach, miesiącach musimy być właśnie tą jedną drużyną, żebyśmy wygrali dla Polski te wybory, żebyśmy wygrali dla Polski przyszłość, żebyśmy budowali mocny, silny kraj, który będzie dla nas dumą, ale też przykładem w Europie.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, szef okręgu rzeszowskiego 56: powiat łańcucki, rzeszowski, Rzeszów

Chyba wszyscy wiemy, że dla każdego obywatela rząd i państwo sprawdza się wtedy, kiedy działa świetnie nie w czasie sukcesu, ale w czasie kryzysu. Mam wielki zaszczyt reprezentować rząd, który pokonał niejeden kryzys, co więcej, jestem po przebyciu wspólnie z wami tych wszystkich doświadczeń przekonana,. że niejednemu kryzysowi jeszcze damy radę. Mamy trudne doświadczenia jako województwo podkarpackie, bo nawiedzały je powodzie, dotknęła nas także epidemia, na koniec jako województwo przyfrontowe pierwsi doświadczyliśmy skutków wojny, która dzieje się na Ukrainie. Dzięki temu, że wszyscy byliśmy świadomi odpowiedzialności, która na nas ciąży i tego, że musimy współdziałać, odnieśliśmy sukces. Z każdej powodzi wychodziliśmy bogatsi o doświadczenia i skuteczniejsze działanie służb. To w 2019 roku w powiecie stalowowolskim, w Rudzie mieszkańcy powiedzieli: słuchajcie, służby są na czas po raz pierwszy w wolnej Polsce. Wraz z narastającą wodą są służby i czekamy, co się wydarzy – czy zerwie most, czy woda pod mostem przepłynie. Potem nadszedł trudny czas epidemii, niełatwe wyzwanie. Wszyscy wiemy, że służba zdrowia jest wielką bolączką państwa polskiego, Podkarpacia. Dopiero od dwóch lat mamy absolwentów wydziału lekarskiego, którzy będą tutaj się specjalizować i mamy nadzieję, że na Podkarpaciu będą się rozwijać, bo ten rząd tworzy ku temu warunki między innymi decyzją o stworzeniu szpitala uniwersyteckiego po to, aby młodzi ludzie, wykształceni na Podkarpaciu  świadczyli usługi medyczne dla mieszkańców regionu. Czas epidemii powodował, że trzeba było gospodarować zasobem, który się ma, a druga, trzecia, czwarta fala zachorowań były naprawdę bardzo liczne, było wielkie ryzyko, że miejsc w szpitalach będzie brakować. Wielkim wysiłkiem służby zdrowia, ze wsparciem przez służby państwowe, państwową straż pożarną, wojsko dały radę. Pomagaliśmy wszystkim, którzy znaleźli się w bezpośrednim zagrożeniu życia i za to ogromnie wszystkim zaangażowanym w zwalczanie epidemii dziękuję. 24 lutego 2022 roku wczesnym rankiem zadzwonił do mnie mój bezpośredni przełożony, minister spraw wewnętrznych i administracji z narracją: pani wojewodo, zaczęło się, stawiamy punkty recepcyjne. O 14:00 pierwsze punkty recepcyjne zostały postawione, o 17:00 przyszli pierwsi uchodźcy wojenni z Ukrainy, w kluczowym momencie w ciągu zaledwie czterech tygodni przez podkarpackie przejścia przeszło milion ludzi, zdarzało się, że napływ uchodźców to ponad 80 000 na dobę, gdy średnio w obu kierunkach na wjeździe i wyjeździe z naszego państwa jest około 20 do 30 000. Ogromny wysiłek, bardzo trudne doświadczenie, zadanie w zasadzie niewykonalne, ale okazuje się, że my tu na Podkarpaciu możemy dużo. Ogromne wsparcie ze strony Caritas wszystkich diecezji naszego województwa, Polskiego Czerwonego Krzyża, Związku Strzeleckiego Strzelec, ale także oczywiście i przede wszystkim ze strony obywateli i władz samorządowych.  Wszyscy zwarci z podziałem zadań realizowaliśmy je tak skutecznie, że gdy w pierwszych dniach marca przybył tutaj przedstawiciel wysokiego komisarza ONZ Fillipo Grandi do spraw uchodźców, który nabywał doświadczenia na niejednym przypadku kryzysu uchodźczego, był także w Syrii, powiedział mi: szanowna pani wojewodo, ja nie mam zastrzeżeń, mogę tylko podziękować państwu polskiemu i narodowi polskiemu za ten wielki gest solidarności. Dziękuję wam, że jesteśmy razem w trudnych czasach kryzysowych, jesteśmy pewni, że wszystkim wyzwaniom podołamy.

Niezmiennie też rozwijamy nasze województwo, mój okręg 56, serce tego województwa, w krótkim okresie przyjęło ponad 300 delegacji międzynarodowych na najwyższym szczeblu z całego świata. Rozwija się doskonale, po wielu latach od zaborów to, co niemożliwe, stało się możliwe. Stolica województwa podkarpackiego została połączona bezpośrednim ciągiem komunikacyjnym drogą S19 ze stolicą naszego państwa, to wielka zasługa ministra infrastruktury i reprezentującego dzisiaj ministerstwo Rafała Webera.  4,5 miliarda złotych, a pamiętam, gdy w 2006 roku wielu powątpiewało, czy w ogóle cokolwiek z drogą S19 uda się zrealizować. Dzisiaj spoglądamy z dumą nie tylko na odcinek północny ponad Rzeszowem, ale także na południe, które świetnie się rozwija. Wiemy już nawet, kiedy powinna nastąpić realizacja całego odcinka, bo wszystkie przetargi zostały ogłoszone, umowy na ich realizację podpisane, ale my pamiętamy także o małych sprawach, małych, ale jakże wielkich dla społeczności gminnych. Chcemy, aby przebudowana została oczyszczalnia w Krasnem, znalazły się na to środki, których dotychczas w programach rządowych nie było. Chcemy, żeby rozbudowała się oczyszczalnia w Dynowie, by powstał także miejscowy klub sportowy Błażowianka, która w tym roku będzie miała stulecie i na to rząd Rzeczpospolitej Polskiej znalazł pieniądze.

Można wybierać niepewnych, niesprawdzonych, mówiących dużo, realizujących inaczej, ale najlepiej wybrać tych, którzy byli i są w kryzysie, którzy zawsze są ze swoimi obywatelami i zawsze odpowiadają na ich potrzeby.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego

Tych 10 lat samorządu, 10 lat podejmowania odpowiedzialności za rozwój województwa podkarpackiego by nie było, gdyby nie współdziałanie naszego sejmiku, wszystkich samorządowców, wsparcie parlamentu. Podziękowania dla pani minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, która odpowiada za program dla Polski Wschodniej. Fundusze europejskie dla Podkarpacia, czyli program, do którego już są nabory, to ponad 10 miliardów złotych. Widać nadrabianie tych zaległości, które są także w gospodarce, w rozwoju społecznym, jest to obowiązek przenoszony wprost na rozwój wewnątrz naszego województwa, drogi w Bieszczadach, na Roztoczu to dwa takie peryferyjne obszary trudne i zaniedbane. Gdy byliśmy trzy tygodnie temu z marszałkiem Kuchcińskim w Bieszczadach, jeden z przewodników bieszczadzkich mówił, że te drogi nie były odnawiane i remontowane od czasów słusznie minionej komuny, taka jest rzeczywistość, taka jest prawda. Robimy wiele rzeczy związanych z inwestowaniem w przyszłość, czego przykładem jest Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz. Przykładem rozwoju jest także Podkarpacki Fundusz Rozwoju, który wspiera przedsiębiorców, nasze działania związane z inwestowaniem w innowację, ale nie tylko w obszar związany z gospodarką, też centrum innowacji, projekt, który nie ma odpowiednika w tej chwili w pozostałych województwach.

Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, szef okręgu 54: powiat leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski, Tarnobrzeg

W imieniu wszystkich tutaj obecnych członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości tworzących okręg 54 pragnę bardzo serdecznie pozdrowić i wyrazić wielką radość, że w końcu możemy się spotkać tutaj w Rzeszowie w filharmonii podkarpackiej, aby wzajemnie się wzmocnić w tej ważnej drodze do realizacji naszych zobowiązań, do realizacji programu Prawa i Sprawiedliwości. Jedną z fundamentalnych zasad naszego programu, który zawsze był na pierwszym miejscu, jest bezpieczeństwo. Świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński i prezes Jarosław Kaczyński od lat właściwie diagnozowali te wszystkie zagrożenia, z którymi dzisiaj musimy się mierzyć, zagrożenia, które przez naszych liderów były od dawna nazywane po imieniu, które były wskazywane jako zagrożenie zwiększenia dążeń imperialnych Rosji. Szydzono z tego, wyśmiewano jeszcze do wieczora 23 lutego poprzedniego roku, natomiast od 24 lutego, od wybuchu tej brutalnej wojny na Ukrainie, wszystko się zmieniło. Te przewidywania stały się w rzeczywistością, ale Prawo i Sprawiedliwość, szczególnie nasze okręgi, było do tego właśnie przygotowane dzięki między innymi stworzonej przez pana wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego ustawy o obronie ojczyzny, która wzmacnia nasze jednostki wojskowe. Nisko, Nowa Dęba tworzy nową infrastrukturę poligonową szkoleniową, ale przede wszystkim inwestuje w polski przemysł zbrojeniowy. To jest Dezamet Nowa Dęba i oczywiście dzisiaj perła w koronie polskiej zbrojeniówki, a więc Huta Stalowa Wola, która na koniec rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u była na przepaści upadłości, bez zamówień, bez wiary w to, że taki zakład może realizować takie zamówienia. A dzisiaj możesz jeszcze armato-chałbice Krab, wieża bezzałogowa i nowy projekt Borsuk to te sprzęty zbrojeniowe, które są naszą dumą, są dumą Polski, a wartość zamówień to ponad 13 miliardów złotych! Tak Prawo i Sprawiedliwość z determinacją realizuje priorytet, jakim jest bezpieczeństwo. Ale to również bezpieczeństwo gospodarcze, wymieniane już w budowie strategicznych dróg, jak droga S19 – Via Carpatia im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pan poseł Tomasz Poręba mógłby najlepiej powiedzieć, jak od 2009 roku w Parlamencie Europejskim polskie delegacje mówiły, że to droga niepotrzebna. A dziś jest ona drogą życia dla naszego regionu, ściągającą tutaj strategiczne wielkie inwestycje zagraniczne, tak jak w Stalowej Woli, a dzięki wsparciu rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego wspólnie z panem marszałkiem Władysławem Ortylem możemy realizować wielki program gospodarczy stworzenia stref przemysłowych pomiędzy powiatem niżańskim a powiatem leżajskim, powiatem stalowowolskim, który może się mierzyć tylko i wyłącznie z planem centralnego okręgu przemysłowego, który na tej ziemi powstawał 85 lat temu. Takich zadań jest bardzo dużo, ale my wszyscy dzisiaj, aby je zrealizować, musimy wykonać wielką pracę i przyjąć postawę odważną, zdecydowaną, aby nie wkradało się czasami obecne wśród nas marudzenie, bo wiadomo, że czasy są trudne, ale jak mówił Święty Augustyn: „Zawsze ludzie mówią, że są złe, trudne czasy, a to my, ludzie danych czasów je tworzymy i to od nas zależy, jakie one będą. Można przyjąć trzy postawy z techniki na morzu: sternik pesymista, który widząc złą pogodę, sztorm, załamie się, będzie narzekał, będzie czekał na jeszcze większą katastrofę. Można przyjąć postawę optymisty, który usiądzie, nic nie robiąc nieodpowiedzialnie, będzie czekał na zmianę pogody, a można mieć sternika realistę, który w takim momencie podniesie żagiel i będzie łapał wiatr. Prawo i Sprawiedliwość ma takiego sternika, jakim jest prezes Jarosław Kaczyński i my wszyscy w tych czasach musimy w aktywności, w odwadze, zjednoczeniu razem łapać ten dobry wiatr, mając świadomość, że nasza Polska Łódź jest uderzana tymi prądami liberalnymi, lewicowymi, wszechogarniającym nas kłamstwem i manipulacją.

Tym bardziej potrzebujemy z naszej strony odwagi jedności, abyśmy schowali do głębokiej kieszeni wszystkie niepotrzebne ambicje, różnice, które mogą nas niepotrzebnie różnić. Nam potrzeba jedności, bo ona zawsze nas prowadziła do zwycięstwa, i wszystkim państwu chciałbym życzyć na ten rok, aby prowadziła nas wiara nadzieja i miłość. Wiara do tych wartości, które zawsze były dla nas najważniejsze, szczególnie tu na Podkarpaciu, i wiara w zwycięstwo, nadzieja w to, że dobro i miłość do naszych rodzin są silniejsze od zła. Miłość do drugiego człowieka i miłość do naszej ojczyzny Polski. Zwyciężymy!

Jan Warzecha, poseł, szef okręgu 55: powiat dębicki, mielecki, ropczycko-sędziszowski, kolbuszowski, strzyżowski

Kiedyś słyszeliśmy, że ma być zwinięta linia kolejowa l25 Mielec-Dębica i dzięki zaangażowaniu europosła Tomasza Poręby, pana marszałka, nas parlamentarzystów, samorządowców, udało się to połączenie za kwotę około 300 milionów złotych. Drugi Mielec może się poszczycić oddaną halą sportową z trzema nieckami basenowymi, wybudowana została obwodnica północno-zachodniej części. To są największe sukcesy wymienione przeze mnie, bo przecież jest ich dużo więcej. W powiecie dębickim największą planowaną inwestycją jest przebudowa drogi krajowej 73 Pilzno-Jasło z czterema obwodnicami w Pilźnie, Brzostku, Kołaczycach i w Jaśle. I tu muszę pochwalić kolegę europosła Bogdana Rzońcę, byłego przewodniczącego komisji infrastruktury, który był mocno zaangażowany w to przedsięwzięcie, również panią senator i panią poseł Marię. Za około miliard złotych ma szansę zostać zrealizowana ta inwestycja, część drogi 20 km pójdzie nowym śladem. W Dębicy oddaliśmy zespół szkół specjalnych, piękny obiekt dla dzieci niepełnosprawnych, który został zbudowany za 29 milionów złotych. Niedawno został oddany most na rzece Wisłoce za 28,5 miliona złotych. W powiecie ropczycko-sędziszowskim będziemy się cieszyć z nowego zjazdu, autostrady w Ostrowie w gminie Ropczyce, gratuluję panie pośle Kazimierzu, bo wiem, że był pan mocno zaangażowany w to przedsięwzięcie. W powiecie kolbuszowskim została zrealizowana obwodnica Strzyżowa i Czudca za około 180 milionów złotych, ale pamiętajmy również, że w tym powiecie jest realizowany tunel za 2 miliardy 230 milionów, to ogromna inwestycja.

Piotr Babinetz, poseł, szef Komisji Kultury, szef Okręgu 57: powiat brzozowski, jasielski, krośnieński, Krosno

Polityka naszego państwa to wielkie inwestycje. Koncern Orlen przeznaczył ponad 100 milionów złotych na budowę nowej instalacji do produkcji bioetanolu w rafinerii Jedlicze. Kompatybilny z tym jest projekt i przeznaczone przez rząd środki dla starosty krośnieńskiego, ponad około 90 milionów złotych. Droga towarowa właśnie do tej rafinerii za ponad 600 milionów złotych, na modernizację linii kolejowej 108 od Gorlic do Jasła także ponad 60 milionów, na budowę drogi łączącej Krosno z trasą Via Carpatia S19. To również kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje i doposażenie bardzo ważnego szpitala specjalistycznego onkologicznego w Brzozowie i między innymi ponad 300 milionów na sieć wodociągową i kanalizacyjną właśnie w tych miejscach naszego województwa, gdzie trzeba wzmocnić możliwość działalności i życia ludzi, gdzie jest im trudniej. Musimy dokończyć trasę S9 im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale także bardzo ważna jest modernizacja linii kolejowej 108 od Jasła poprzez Krosno, Sanok ku granicy wschodniej Rzeczypospolitej, granicy polsko-ukraińskiej. To jest kwestia komunikacyjna, ale także bezpieczeństwa państwa. Bardzo ważna jest także kwestia lokalizowania kolejnych oddziałów wojska polskiego, wojsk operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej, także w naszych powiatach. I wreszcie ważna sprawa, jeśli chodzi o zabezpieczenie przeciwpowodziowe, ale także zabezpieczenie wody, bo przecież to woda będzie się stawała coraz bardziej deficytowa i tutaj bardzo ważną inwestycją jest w powiecie jasielskim budowa zbiornika wodnego Kąty-Myscowa. Aby zrealizować cele strategiczne dla całej ojczyzny, ale także dla Podkarpacia, musimy się mobilizować, musimy zwyciężyć w najbliższych wyborach.

Spotykamy się w przeddzień 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Chociaż teraz również mamy zagrożenie moskiewskie, mamy wojnę u naszych granic, to wtedy sytuacja była 1000-kroć trudniejsza, a jednak powstańcy walczyli. Naszym obowiązkiem jest teraz zadbać o naszą wspólnotę właśnie imię pamięci o powstańcach styczniowych, pamięci o tych wszystkich, którzy tworzyli naszą ojczyznę, którzy tworzyli Polskę.

Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego, szef Okręgu 58: powiat lubaczowski, jarosławski, przeworski, bieszczadzki, leski, sanocki, przemyski, Przemyśl

Trzeba powiedzieć o wsparciu z programu obszarów wiejskich i wodno-kanalizacyjnych. Jako samorząd województwa podkarpackiego wydaliśmy prawie pół miliarda złotych i w dużej mierze środki te trafiły na południe województwa. Zrobiliśmy diagnozę i okazało się, że są wielkie potrzeby, jeśli chodzi o oczyszczalnie ścieków, sieć wodociągowo-kanalizacyjną. Kolejne rozdanie za nami, 125 milionów złotych – podpisaliśmy umowy kilka dni temu i jeszcze liczymy na to, że w tym rozdaniu uda się pozyskać kolejne 125 milionów, żeby wszystkie te samorządy, które nie dostały jeszcze środków, a są na liście rezerwowej, je otrzymały. Do tego trzeba dodać prawie pół miliarda złotych na scalenie, w czym jesteśmy liderem w Polsce.

Wielkie zasługi należą do instytucji, o których mówiła pani wojewoda, ale też ogromnej rzeszy wolontariuszy, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, czego skutkiem jest przyspieszenie budowy przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice. Nie ulega wątpliwości, że ruch turystyczny, wymiana handlowa z Ukrainą będzie zdecydowanie narastać. Inwestycje w naszym rejonie to również inwestycje w turystykę. Muszę powiedzieć o kolei gondolowej – to wielki sukces polskich kolei linowych, które za Platformy zostały przecież sprzedane i była prawie że likwidacja tego przedsiębiorstwa. A tu odwrotnie – wielka inwestycja za ponad 110 milionów złotych i ogromny sukces, ogromne dochody, jedna z największych atrakcji naszego województwa, dająca wielkie możliwości rozwoju. Mało tego – powstanie druga linia z Polańczyka. Warto powiedzieć o dużych pieniądzach na kolej wąskotorową w Przeworsku, to też będzie jedna z najważniejszych atrakcji. Odbudowano linię 102 i 108, wróciły pociągi i wrócą do Ustrzyk Dolnych. Do Gniewczyny Łańcuckiej, która też była sprzedana nie wiadomo komu i za jakieś drobne pieniądze, wraca produkcja wagonów. Wspomnę też o budowie wielu mostów, w tym bardzo oczekiwanym od wielu, wielu lat moście w Jarosławiu, drogach i obwodnicach.

Agata Augustyn, wójt gminy Tarnowie

Jestem dumna z tego, że jestem pierwszą kobietą wójtem w gminie Tarnowiec, jedyną w powiecie jasielskim, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że za mną trudna kampania, jak każda. Pierwsza w życiu, którą wygrałam w pierwszej turze. Kampania, w której postawiłam na fakty, bo tylko fakty się obronią. Po tygodniu urzędowania widzę, jak ogromne pieniądze rządowe spływają do mojej gminy. Bez tych środków nie dalibyśmy rady. Za mną kampania, w której przyciągnęłam wielu ludzi, którym leży na sercu rozwój mojej gminy, ale również rozwój Podkarpacia i rozwój całej Polski. Przede mną ciężka praca, ale razem damy radę!

W spotkaniu udział wzięli: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, minister, szef Kancelarii Premiera Marek Kuchciński, poseł Teresa Pamuła, minister Rafał Weber, poseł Maria Kurowska, poseł Janina Sagatowska, poseł Krzysztof Sobolewski, poseł Zdzisław Pupa, poseł Jerzy Paul, poseł Kazimierz Gołojuch, poseł Fryderyk Kapinos, poseł Jan Warzecha, poseł Andrzej Szlachta, poseł Piotr Babinetz, poseł Tadeusz Chrzan, poseł Mieczysław Golba, poseł Piotr Uruski, poseł Marcin Warchoł, poseł Adam Śnieżek, europoseł Tomasz Poręba, europoseł Bogdan Rzońca, senator Alicja Zając, senator Stanisław Ożóg.

[See image gallery at marekkuchcinski.pl]

Artykuł Spotkanie opłatkowo-noworoczne PiS w Rzeszowie: relacja pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
Najpiękniejsze życzenia dla wszystkich Babć i Dziadków https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/najpiekniejsze-zyczenia-dla-wszystkich-babc-i-dziadkow/ Sun, 22 Jan 2023 16:16:41 +0000 https://marekkuchcinski.pl/?p=27364 Naszym wspaniałym Seniorom życzymy zdrowia i godnego życia, a przy okazji przypominamy, jak wielką troską staramy się ich otaczać. Dzięki nam mają wybór, czy po 60 roku życia (nie jak za PO po 67!) chcą nadal pracować, czas poświęcić wnukom czy swoim pasjom lub po prostu odpocząć. W 2022 na 13. i 14. emeryturę na […]

Artykuł Najpiękniejsze życzenia dla wszystkich Babć i Dziadków pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
Naszym wspaniałym Seniorom życzymy zdrowia i godnego życia, a przy okazji przypominamy, jak wielką troską staramy się ich otaczać. Dzięki nam mają wybór, czy po 60 roku życia (nie jak za PO po 67!) chcą nadal pracować, czas poświęcić wnukom czy swoim pasjom lub po prostu odpocząć.

W 2022 na 13. i 14. emeryturę na Podkarpaciu rząd przeznaczył 1,22 mld zł. Świadczenie otrzymało około 470 tys. osób. Ponadto rząd PiS wprowadził:

Program wieloletni Senior+
W ramach programu w latach 2015-2022 powstało 77 placówek, w tym 33 Dzienne Domy Senior+ oraz 44 Kluby Senior+, z łączną liczbą 1 755 miejsc.
Dofinansowanie na lata 2015-2020 i 2021-2025 wynosi ponad 25,1 mln zł


Program Opieka 75+
Beneficjentami programu jest ok. 300 mieszkańców rocznie w wieku 75 lat i więcej.
W latach 2018-2022 na realizację usług opiekuńczych w ramach programu przekazaliśmy gminom dofinansowanie w wysokości ponad 4,2 mln zł
Program Wspieraj Seniora/Korpus Wsparcia Seniora
Na wsparcie seniorów przekazaliśmy ponad 5,9 mln zł W  2022 r. w programie uczestniczyły 84 gminy.

Artykuł Najpiękniejsze życzenia dla wszystkich Babć i Dziadków pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
PiS dla Podkarpacia: największe inwestycje i programy https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/pis-dla-podkarpacia-najwieksze-inwestycje-i-programy/ https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/pis-dla-podkarpacia-najwieksze-inwestycje-i-programy/#respond Fri, 20 Jan 2023 20:03:27 +0000 https://marekkuchcinski.pl/?p=27343 PONAD 30 MLD ZŁ NA INICJATYWY RZĄDOWE 10 MLD ZŁ DLA PRZEDSIEBIORCÓW Z INSTYTUCJI PAŃSTWOWYCH Wsparcie rodzin, pomoc seniorom, rolnictwo i rozwój wsi, budowa dróg,mostów, chodników, szkół, żłobków, ekologia, turystyka, renowacja zabytków,przemysł, ochrona zdrowia, nowe miejsca pracy, obniżka podatków, młodzi, inwestycje, nauka, rozwój, komunikacja

Artykuł PiS dla Podkarpacia: największe inwestycje i programy pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
PONAD 30 MLD ZŁ NA INICJATYWY RZĄDOWE

10 MLD ZŁ DLA PRZEDSIEBIORCÓW Z INSTYTUCJI PAŃSTWOWYCH


Wsparcie rodzin, pomoc seniorom, rolnictwo i rozwój wsi, budowa dróg,
mostów, chodników, szkół, żłobków, ekologia, turystyka, renowacja zabytków,
przemysł, ochrona zdrowia, nowe miejsca pracy, obniżka podatków, młodzi, inwestycje, nauka, rozwój, komunikacja

Artykuł PiS dla Podkarpacia: największe inwestycje i programy pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/pis-dla-podkarpacia-najwieksze-inwestycje-i-programy/feed/ 0
Podkarpacki opłatek członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/podkarpacki-oplatek-czlonkow-i-sympatykow-prawa-i-sprawiedliwosci/ https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/podkarpacki-oplatek-czlonkow-i-sympatykow-prawa-i-sprawiedliwosci/#respond Mon, 16 Jan 2023 11:29:59 +0000 https://marekkuchcinski.pl/?p=27285 W niedzielę 15 stycznia w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się noworoczne spotkanie opłatkowe Prawa i Sprawiedliwości. Wydarzenie zorganizowali Marek Kuchciński, szef Kancelarii Premiera oraz Piotr Pilch, pełnomocnika PiS w okręgu nr 58. – Składam Państwu najlepsze życzenia i dziękuję za dotychczasową, przynoszącą bardzo dobre efekty, współpracę. Ostatni czas, niezależnych od nas kryzysów, był czasem wielkiej dzielności, […]

Artykuł Podkarpacki opłatek członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
W niedzielę 15 stycznia w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyło się noworoczne spotkanie opłatkowe Prawa i Sprawiedliwości. Wydarzenie zorganizowali Marek Kuchciński, szef Kancelarii Premiera oraz Piotr Pilch, pełnomocnika PiS w okręgu nr 58.

– Składam Państwu najlepsze życzenia i dziękuję za dotychczasową, przynoszącą bardzo dobre efekty, współpracę. Ostatni czas, niezależnych od nas kryzysów, był czasem wielkiej dzielności, pokazującym nas jako wspólnotę ludzi dumnych z tego, że jesteśmy Polakami – mówił Marek Kuchciński. – Cechuje nas wiarygodność, mobilizacja i zdrowy rozsądek, a rząd PiS udowodnił, że jest najlepszym rządem na trudny czas. Idziemy po 70 procent, ale obietnice spełniamy w 85 procentach! – dodał.

Szef KPRM podkreślił także znaczącą rolę Przemyśla, miasta będącego wzorem chrześcijańskich wartości i solidarności, miasta, które po 24 lutego 2022 roku jest na ustach całego świata.

W spotkaniu uczestniczyli również parlamentarzyści: Bogdan Rzońca, Alicja Zając, Mieczysław Golba, Teresa Pamuła, Tadeusz Chrzan, Maria Kurowska, starostowie, burmistrzowie, wójtowie, radni, przedstawiciele Stowarzyszeń, Solidarności, kombatanci, instytucji wojewódzkich i regionalnych, członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Witając działaczy niepodległościowych, Marek Kuchciński zaznaczył, że wśród programów PiS związanych z polityką historyczną jest przywracanie pamięci i wsparcie środowisk, które włożyły wkład w walce o niepodległość.

Najbardziej oczekiwane i najważniejsze dla mieszkańców okręgu inwestycje:

 1. Budowa przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice wraz z przyśpieszoną realizacją tej inwestycji, remont linii kolejowych 102 i 108, powrót pociągów pasażerskich do Ustrzyk Dolnych oraz przewozów cargo, budowa mostu kolejowego na Sanie w Przemyślu i zapewnienie dojazdu pendolino do miasta.
 2. budowa kolejki gondolowej nad zaporą w Solinie za 110 mln przez Polskie Koleje Linowe, spółkę zrepolonizowaną przez nasz rząd.
 3. Rewitalizacja za ponad 50 mln kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów
 4. Bardzo duże środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – ponad 450 mln, (rekordowe środki pozyskane z Unii), w szczególności na programy wodno-ściekowe oraz scalenia gruntów – liderami w województwie powiaty: jarosławski, przeworski, przemyski
 5. Gniewczyna Łańcucka – depolonizacja fabryki wagonów oraz wielkie inwestycje w nową fabrykę przez PKP Cargo
 6. Inwestycje drogowo-mostowe: rozbudowa drogi krajowej nr 28 do 4 pasów na odcinku Przemyśl-Medyka, remont drogi wojewódzkiej Przemyśl-Malhowice (do nowo powstającego przejścia granicznego), liczne inwestycje w powiecie jarosławskim oraz lubaczowskim, m.in. budowa nowego mostu na rzece San w Jarosławiu, obwodnica Oleszyc, Narola, liczne inwestycje drogowe w Bieszczadach, budowa nowego mostu na rzece San w powiecie przemyskim Orły-Stubno
 7. Powstanie 20 Przemyskiej Brygady WOT (2. w województwie), z planami batalionów w powiatach przygranicznych
 8. Duże środki na rewitalizację miast, m.in. rozbudowa podziemnej trasy turystycznej w Przemyślu. Główni beneficjenci to Przemyśl, Jarosław, Kalwaria Pacławska

      9. Restrukturyzacja szpitala w Ustrzykach Dolnych i budowa Centrum  Dziedzictwa Kulturowego.

      10.  Budowa ośrodka sportowo-turystycznego w Wańkowej w gminie Olszanica.

Do tej pory ze strony państwa polskiego tak wielkiego wsparcia nie było. Okręg 58 to 7 powiatów i miasta na prawie powiatu: lubaczowski, jarosławski, przeworski, bieszczadzki, leski, sanocki, przemyski, miasto Przemyśl. Największe środki przeznaczone na realizację programów okręgu:

Program Inwestycji Strategicznych (PIS) – 1 124 479 160 zł

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) – 195 832 180 zł

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD) – 133 955 070 zł

Program Ochrona Zabytków (2019 – 2022) –  46 335 317,95 zł

Środki wypłacone na terenie okręgu 58 w ramach pozostałych programów:

Rządowy Program „Rodzina 500+” (2016-2021) – 2 499 315 444 zł

13. i 14. emerytura (2022) – 316 629 000 zł

Rządowy Program „Dobry Start” (2018-2021) – 74 717 400 zł

Dopłaty do nawozów (2022) – 33 295 873 zł

Pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich (2018-2022) – 5 925 000 zł

Pozostałe programy realizowane na terenie okręgu 58 to: Program Senior+, „Sportowa Polska”, Otwarte Strefy Aktywności, Poznaj Polskę. Nie dysponujemy jeszcze pełnymi danymi na ich temat lub ich realizacja pochłonęła mniejsze środki.

Największe inwestycje przeprowadzone na terenie okręgu 58:

Modernizacja linii kolejowej nr 91 i nr 92, odcinek Rzeszów-granica państwa – 95,752 mln

Modernizacja podkarpackich dróg wojewódzkich w Bieszczadach – 69,920 mln

Rozbudowa budynku Sądu Rejonowego w Przemyślu – 66,285 mln

Budowa kompleksu basenów w Przemyślu – 30 mln

Zakup 12 autobusów i modernizacja transportu miejskiego w Przemyślu – 30 mln

Modernizacja DW894 Wołkowyja-Polańczyk – 30 mln

Budowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej w SP 2 i SP 8 w Sanoku – 17,459 mln

Budowa farmy fotowoltaicznej w gminie Przeworsk – 15,2 mln

Zagospodarowanie zespołu Twierdzy Przemyśl na cele turystyki kulturowej – 14,4 mln

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Zagórzu – 12 mln

Przebudowa drogi powiatowej Jarosław-Wietlin-Łazy oraz Lubaczów-Laszki-Duńkowice 11,186 mln

Budowa domu kultury w Adamówce wraz z panelami fotowoltaicznymi – 10,925 mln

Budowa hali sportowej w Dubiecku – 10,890 mln

To tylko największe inwestycje. Poniżej dwie największe w każdym powiecie:

lubaczowski: Modernizacja istniejącej i budowa nowej infrastruktury oświetleniowej oraz termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (13,5 mln), Przebudowa/rozbudowa dróg powiatowych nr: 1688R, 1638R, 1656R, 1666R na terenie powiatu lubaczowskiego (10,020 mln)

jarosławski: Uporządkowanie gospodarki ściekowej na ul Jana Tarnowskiego poprzez rozdział kanalizacji ogólnospławnej. Odbudowa drogi z budową skrzyżowania (13,613 mln), Przebudowa i modernizacja obiektów użyteczności publicznej oraz budowa sali gimnastycznej na terenie gminy Chłopice (10,350 mln)

przeworski: Budowa farmy fotowoltaicznej w gminie Przeworsk (15,2 mln), Budowa domu kultury w miejscowości Adamówka wraz z instalacją fotowoltaiczną (10,925 mln)

bieszczadzki: Przebudowa infrastruktury drogowej w powiecie bieszczadzkim jako warunek rozwoju gospodarczego Bieszczadów (9,975 mln), Poprawa infrastruktury drogowej na terenie Gminy Czarna (7,480 mln)

leski: Budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Lesku (17,682 mln), przebudowa szpitala powiatowego w Lesku (10,2 mln)

sanocki: Przebudowa drogi powiatowej Tarnawa – Kalnica wraz z obiektem mostowym (14 282 609) zł

Budowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej w budynkach Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku (17,459 mln), Budowa krytej pływalni z zapleczem w ramach budowy Centrum Rehabilitacji i Sportu na terenie MOSiR (14,713 mln)

przemyski: Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl na cele turystyki kulturowej (14,4 mln), budowa hali sportowej na terenie Miasta i Gminy Dubiecko (10,890 mln), Budowa krytej pływalni z częścią rekreacyjno-wypoczynkową przy szkole w Fredropolu (10,8 mln)

Przemyśl: rozbudowa budynku Sądu Rejonowego w Przemyślu (66,285 mln), budowa kompleksu basenów w Przemyślu (30mln), budowa strzelnicy pistoletowej (8,898 mln).

Pełnomocnicy PiS w okręgach wymienili najbardziej oczekiwane przez mieszkańców inwestycje, jak nowa przeprawa mostowa na rzece San czy most, który połączy gminę Stubno i Orły.

Artykuł Podkarpacki opłatek członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/podkarpacki-oplatek-czlonkow-i-sympatykow-prawa-i-sprawiedliwosci/feed/ 0
Spotkanie noworoczne w Bieszczadach https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/spotkanie-noworoczne-w-bieszczadach/ https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/spotkanie-noworoczne-w-bieszczadach/#respond Sun, 15 Jan 2023 09:19:00 +0000 https://marekkuchcinski.pl/?p=27315 W Myczkowcach i Ustrzykach Dolnych Marek Kuchciński rozmawiał o przyszłości Bieszczad. Podczas spotkania z samorządowcami i mieszkańcami szef kancelarii premiera podkreślał, że widać tu bardzo dobre wsparcie ze strony rządu. – Wciąż najważniejszą sprawą jest dostępność, czyli komunikacja. Bieszczady zasługują rozwój turystyki, agroturystyki, rolnictwa, ośrodki sportowe, dobre drogi, parkingi, koleje, hotele, nowe przejścia graniczne, jak w […]

Artykuł Spotkanie noworoczne w Bieszczadach pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
W Myczkowcach i Ustrzykach Dolnych Marek Kuchciński rozmawiał o przyszłości Bieszczad. Podczas spotkania z samorządowcami i mieszkańcami szef kancelarii premiera podkreślał, że widać tu bardzo dobre wsparcie ze strony rządu. – Wciąż najważniejszą sprawą jest dostępność, czyli komunikacja. Bieszczady zasługują rozwój turystyki, agroturystyki, rolnictwa, ośrodki sportowe, dobre drogi, parkingi, koleje, hotele, nowe przejścia graniczne, jak w Wołosatem  – mówił Marek Kuchciński. Wszystko to jednak przy zachowaniu dzikich terenów, trosce o środowisko naturalne, czystość wód.

Marszałek zwrócił również uwagę na bardzo dobrą współpracę i wzajemne wspieranie się władz lokalnych, gmin, powiatów ze władzami wojewódzkimi i rządem.

Do najważniejszych programów rządowych realizowanych na terenie gminy Solina należą:

Program Inwestycji Strategicznych (24 895 897 zł),

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (10 365 000 zł),

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (2 068 361 zł)

Rządowy Program „Rodzina 500+” (24 105 971 zł).

Pozostałe programy realizowane na terenie gminy to: Modernizacja Policji, Straży Granicznej, PSP, SOP; Otwarte Strefy Aktywności; Poznaj Polskę; „Dobry Start”; Uzupełnienie subwencji ogólnej dla JST. Jednak ich realizacja to znacznie mniejsze kwoty.

Łączna wartość dofinansowania programów rządowych w gminie Solina to 63 874 223 zł.

Największe inwestycje są związane z ochroną wód jeziora solińskiego/myczkowieckiego oraz poprawą jakości i czystości wód. W tym celu realizowane są projekty takie jak: budowa kanalizacji w miejscowości Matiaszowa Wola, budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w gminie Solina, przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Wołkowyja.

Kolejne duże inwestycje są związane infrastrukturą drogową. Na terenie gminy realizuje się program poprawy stanu infrastruktury drogowej na terenie uzdrowiska Polańczyk. Projekty dotyczące przebudowy lub rozbudowy dróg gminnych publicznych dotyczą miejscowości: Solina, Terka, Berezka, Myczkowce, Polańczyk.

Pozostałe większe projekty to przebudowa stadionu w Polańczyku oraz modernizacja obiektu policji w Polańczyku.

Ponadto na terenie gminy zrealizowano ogromną inwestycję – budowę kolejki gondolowej nad zaporą w Solinie. Inwestycja warta 110 mln została zrealizowana przez Polskie Koleje Linowe – spółkę kontrolowaną przez fundusz należący do skarbu państwa, która została przez nasz Rząd zrepolonizowana. Jest to znaczący impuls do jeszcze intensywniejszego rozwoju turystyki w gminie, atrakcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Gmina Solina wchodzi w skład powiatu leskiego. Łączna wartość dofinansowania programów rządowych w powiecie to: 296 363 512 zł.

Do najważniejszych inwestycji realizowanych w powiecie leskim należą: budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Lesku, przebudowa Szpitala powiatowego w Lesku, budowa Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu „Bieszczad-ski”, budowa mostu na rzece w miejscowości Wetlina.

Pozostałe liczne projekty głównie dotyczą budowy/rozbudowy/poprawy infrastruktury drogowej, sanitarno-kanalizacyjnej, turystycznej, sportowo-rekreacyjnej i kulturalnej.

Zrealizowane programy na przykładzie Powiatu Bieszczadzkiego i wybranych inicjatyw
w bieszczadzkich gminach:

 1. Program Inwestycji Strategicznych – Polski Ład – rząd z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego pomaga odbudowywać gospodarkę po pandemii. Polski Ład działa perspektywicznie
  i długofalowo. Realizacja zaplanowanych inwestycji strategicznych podnosi poziom produktywności całej polskiej gospodarki. Celami Programu Inwestycji Strategicznych są: pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawa warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy,
  wsparcie zrównoważonego rozwoju oraz efektywne zaangażowanie sektora finansowego.

Powiat Bieszczadzki – 17 922 000 zł, w tym:

Gmina Czarna – 41 343 680 zł, w tym m.in.:

 • kompleksowa budowa gminnego żłobka w Czarnej – (wartość dofinansowania – 6 982 500,00 )
 • termomodernizacja i przebudowa budynku Szkoły Podstawowej w Czarnej Górnej
  z przeznaczeniem na Szkolne Schronisko Młodzieżowe – (wartość dofinansowania – 4 930 000,00 zł);

Gmina Lutowiska –  6 589 500 zł, w tym m.in.:

 • budowa alternatywnego źródła ciepła zeroemisyjnego dla budynku administracyjnego Urzędu Gminy w Lutowiskach – (wartość dofinansowania –  2 929 500,00 zł)
 • budowa ogólnodostępnego parkingu wraz z infrastrukturą niezbędną dla obsługi turystów
  – (wartość dofinansowania – 2 475 000,00 zł);

Gmina Ustrzyki Dolne – 5 150 000 zł, w tym m.in.:

 • budowa i modernizacja infrastruktury drogowej w Gminie Ustrzyki Dolne – (wartość dofinansowania – 4 750 000,00 zł);
 • Rządowy Fundusz Inwestycji lokalnych – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL)
  to program, w ramach którego rządowe środki trafiły do gmin, powiatów i miast w całej Polsce
  na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki przekazane przez rząd samorządy wykorzystały na bliskie ludziom inwestycje, m.in. budowę żłobków, przedszkoli czy drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Powiat Bieszczadzki – 990 000 zł, w tym:

 • Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa – (wartość dofinansowania – 990 000 zł);

Gmina Lutowiska – 1 089 203 zł, w tym:

 • modernizacja istniejącej ogólnodostępnej infrastruktury parkingowej i drogowej w gminie Lutowiska – (wartość dofinansowania – 589 203,00 zł)
 • termomodernizacja i rozbudowa budynku administracyjnego Urzędu Gminy wraz likwidacją barier architektonicznych i wykonaniem instalacji OZE w miejscowości Lutowiska – (wartość dofinansowania – 500 000,00 zł)

Gmina Ustrzyki Dolne – 11 110 929 zł, w tym:

 • Bieszczadzkie Centrum Zdrowia i restrukturyzacja i modernizacja SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych – (wartość dofinansowania – 6 110 929,00 zł)
 • stworzenie bazy turystycznej wspierającej rozwój usług turystycznych w Gminie Ustrzyki Dolne – (wartość dofinansowania – 5 000 000,00 zł)
 • Fundusz Rozwoju Dróg (dawniej Fundusz Dróg Samorządowych)Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD) stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki
  oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

Gmina Czarna – 4 964 140,00 zł, w tym m.in.:

 • budowa drogi gminnej w msc. Medynia Głogowska i Pogwizdów – (wartość dofinansowania
  268 076,00 zł)

Gmina Ustrzyki Dolne – 11 068 768,00 zł, w tym m.in.:

 • podniesienie atrakcyjności gospodarczej i inwestycyjnej Gminy Ustrzyki Dolne poprzez przebudowę i budowę dróg w miejscowości Ustjanowa Górna – (wartość dofinansowania
  1 464 968,00 zł)
 • przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Równia – (wartość dofinansowania – 1 466 529,00 zł)
 • Rodzina 500 + w 2021 roku:

Gmina Czarna – 2 200 186,00 zł

Gmina Lutowiska 1 668 741,00 zł

Gmina Ustrzyki Dolne – 15 371 973,00 zł

 • Świadczenie Dobry start w 2021 roku – to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,4 miliona uczniów.

Gmina Czarna – 87 000,00 zł

Gmina Lutowiska – 54 600,00 zł

Gmina Ustrzyki Dolne537 000,00 zł

 • Program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” – celem programu “Maluch+” jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci
   z niepełnosprawnościami oraz wymagających szczególnej opieki.

Gmina Ustrzyki Dolne – dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki w wysokości
124 200 zł;

 • Wypłata 13. i 14. emerytury – to kolejny przykład prowadzonej przez rząd Zjednoczonej Prawicy kompleksowej polityki wsparcia seniorów. W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej,
  wzmocniliśmy rządowe wsparcie dla emerytów i rencistów. Świadczenie jest dedykowane zarówno
  dla osób pobierających emeryturę z ZUS, jak i świadczenie emerytalne z KRUS.

W powiecie bieszczadzkim w 2022 r. 13. emeryturę uzyskało 5005 osób na łączną kwotę 6 863 000 zł. Natomiast 14. emerytura trafiła do 4792 osób o łącznej wartości 6 044 000 zł.

W sumie w ramach trzynastki i czternastki emeryci w 2022 r. otrzymali łącznie 2676,88 zł brutto. To bardzo ważne wsparcie, które zasiliło finanse seniorów.

 • Wypłata dodatku węglowego – dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł zasila budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.
  Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia,
  kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem
  lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. W zaproponowanym rozwiązaniu
  nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek przysługuje również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel.  Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zgodnie ze stanem na dzień 31 grudnia 2022 r. gospodarstwom domowym z terenu powiatu bieszczadzkiego wypłacono następujące środki:

Gmina Czarna  –  792 540,00 zł

Gmina Lutowiska –  569 160,00

Gmina Ustrzyki Dolne –  4 296 240,00 zł

Niniejsze oznacza, że w powiecie bieszczadzkim dodatek węglowy zasilił budżety
1886 gospodarstw domowych.

 • Fundusz rozwoju przewozów autobusowych – dzięki dofinansowaniu z FRPA wspieramy samorządy w realizacji zadań własnych dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Dzięki funduszowi powstają nowe linie komunikacyjne, a mieszkańcy przede wszystkim z mniejszych miejscowości, mają możliwość dotarcia środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stwarza także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.

Bieszczadzki Związek Komunikacyjny – wartość dofinansowania – 4 020 801,74 zł

Bieszczadzki Związek Komunikacyjny skupia w swych strukturach gminy: Czarna, Lutowiska, Ustrzyki Dolne, Olszanica, Solina, Lesko, Baligród, Cisna, Komańcza, Zagórz oraz powiaty leski
i bieszczadzki.

Powiat Bieszczadzki – wartość dofinansowania –  595 235,00 zł

Ustrzyki Dolne – wartość dofinansowania – 679 665,99 zł

 1. Program „Opieka 75+” – program, który jest adresowany do gmin: miejskich, wiejskich,
  miejsko – wiejskich do 60 tys. mieszkańców, które realizują usługi opiekuńcze samodzielnie
  lub poprzez spółdzielnie socjalne osób prawnych, których założycielami są jednostki samorządu terytorialnego. Głównym celem usług opiekuńczych jest pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, świadczenie opieki higienicznej lub pielęgnacji zaleconej przez lekarza
  oraz zapewnienie – w miarę możliwości ośrodka pomocy społecznej – kontaktów z otoczeniem.

Gmina Ustrzyki Dolne – na rok 2022 wartość dofinansowania z programu wyniosła 14 389,03 zł.

 1. Wsparcie na działalność statutową KGW – zrzeszone gospodynie wiejskie mogą przeznaczyć otrzymane fundusze na aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną
  oraz działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich. Dofinasowanie można również wydać na rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz inicjatywy na rzecz poprawy warunków ich życia i pracy na wsi, wykorzystać na przedsięwzięcia nastawione na rozwój kultury ludowej lub upowszechniające współdziałanie i racjonalne metody gospodarowania.

W powiecie bieszczadzkim o pomoc w 2022 r. zawnioskowało 22 KGW, które otrzymały wsparcie
za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wysokości 114 000 zł.

 1. Dopłaty do nawozóww roku poprzednim polski rząd uruchomił program o wartości o wartości
  3,9 mld zł umożliwiający wspieranie rolników, którzy odczuli skutki wzrostu kosztów produkcji wynikającego z inwazji Rosji na Ukrainę oraz związanych z tym sankcji. Środek był dostępny
  dla rolników prowadzących działalność w Polsce, którzy odczuli skutki wzrostu kosztów nawozów, spowodowanego obecnym kryzysem geopolitycznym i związanymi z nim sankcjami.
  W ramach programu dofinansowano zakup nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe
  i wapno nawozowe zawierające magnez, które producenci rolni zakupili w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

W powiecie bieszczadzkim wniosek o dopłatę do nawozów złożyło 18 podmiotów, które otrzymały pomoc z budżetu państwa w wysokości 46 563,26 zł.

Artykuł Spotkanie noworoczne w Bieszczadach pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/spotkanie-noworoczne-w-bieszczadach/feed/ 0
Ponad 25 mld euro dla polskich rolników https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/ponad-25-mld-euro-dla-polskich-rolnikow/ https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/ponad-25-mld-euro-dla-polskich-rolnikow/#respond Fri, 13 Jan 2023 19:19:41 +0000 https://marekkuchcinski.pl/?p=27281 Rząd wzmacnia konkurencyjność i rozwój polskiego rolnictwa, małych gospodarstw oraz rozwój obszarów wiejskich z aspektami przejścia do zielonej i cyfrowej gospodarki. Od stycznia obowiązuje nowa Wspólna Polityka Rolna 2023-2027, której zaplanowane środki wynoszą 25,2 mld EUR. Plan Strategiczny zakłada m.in.: wspieranie godziwych dochodów gospodarstw rolnych  konkurencyjność, badania naukowe, technologia i  cyfryzacja poprawę pozycji rolników w  łańcuchu wartości łagodzenie […]

Artykuł Ponad 25 mld euro dla polskich rolników pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
Rząd wzmacnia konkurencyjność i rozwój polskiego rolnictwa, małych gospodarstw oraz rozwój obszarów wiejskich z aspektami przejścia do zielonej i cyfrowej gospodarki. Od stycznia obowiązuje nowa Wspólna Polityka Rolna 2023-2027, której zaplanowane środki wynoszą 25,2 mld EUR.

Plan Strategiczny zakłada m.in.:

wspieranie godziwych dochodów gospodarstw rolnych 

konkurencyjność, badania naukowe, technologia i  cyfryzacja

poprawę pozycji rolników w  łańcuchu wartości

łagodzenie zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, zrównoważoną produkcję energii

wspieranie zrównoważonego rozwoju i  wydajnego gospodarowania zasobami naturalnymi, takimi jak woda, gleba i  powietrze

przyczynianie się do ochrony różnorodności biologicznej, wzmacnianie usług ekosystemowych oraz ochrona siedlisk i  krajobrazu

przyciąganie młodych rolników i  ułatwianie rozwoju działalności gospodarczej na obszarach wiejskich

promowanie zatrudnienia, wzrostu, włączenia społecznego i  rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich, w  tym biogospodarki i  zrównoważonego leśnictwa

poprawa reakcji rolnictwa UE na potrzeby społeczne dotyczące żywności i  zdrowia, w  tym bezpiecznej, bogatej w  składniki odżywcze i  zrównoważonej żywności, jak też dobrostanu zwierząt.

W 2022 roku dopłaty do nawozów w woj. podkarpackim wynosiły 69 454 170.

Artykuł Ponad 25 mld euro dla polskich rolników pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/ponad-25-mld-euro-dla-polskich-rolnikow/feed/ 0
Ponad pół miliarda złotych dla Podkarpacia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/ponad-pol-miliarda-zlotych-dla-podkarpacia-w-ramach-rzadowego-funduszu-inwestycji-lokalnych/ https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/ponad-pol-miliarda-zlotych-dla-podkarpacia-w-ramach-rzadowego-funduszu-inwestycji-lokalnych/#respond Wed, 11 Jan 2023 15:25:57 +0000 https://marekkuchcinski.pl/?p=27277 Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to inwestycje bliskie ludziom. To przebudowa drogi, naprawa chodnika, doposażenie, modernizacja szpitala, budowa żłobka, świetlicy, remont biblioteki, termomodernizacje, parkingi, centra dziedzictwa, sal gimnastycznych. Lokalne inwestycje są impulsem do rozwoju całego kraju. Skorzystaj z wyszukiwarki i zobacz, jak zmienia się Twoja najbliższa okolica dzięki rządowym dotacjom. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to […]

Artykuł Ponad pół miliarda złotych dla Podkarpacia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to inwestycje bliskie ludziom. To przebudowa drogi, naprawa chodnika, doposażenie, modernizacja szpitala, budowa żłobka, świetlicy, remont biblioteki, termomodernizacje, parkingi, centra dziedzictwa, sal gimnastycznych.

Lokalne inwestycje są impulsem do rozwoju całego kraju. Skorzystaj z wyszukiwarki i zobacz, jak zmienia się Twoja najbliższa okolica dzięki rządowym dotacjom.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Na Podkarpaciu wypłacił jednostkom samorządu terytorialnego  530 440 909, a w sumie ponad 13 mld złotych.

Artykuł Ponad pół miliarda złotych dla Podkarpacia w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/ponad-pol-miliarda-zlotych-dla-podkarpacia-w-ramach-rzadowego-funduszu-inwestycji-lokalnych/feed/ 0
Przybliżony czas rozpatrywania punktów porządku dziennego na 70. posiedzeniu Sejmu https://marekkuchcinski.pl/posiedzenia-sejmu/przyblizony-czas-rozpatrywania-punktow-porzadku-dziennego-na-70-posiedzeniu-sejmu/ https://marekkuchcinski.pl/posiedzenia-sejmu/przyblizony-czas-rozpatrywania-punktow-porzadku-dziennego-na-70-posiedzeniu-sejmu/#respond Wed, 11 Jan 2023 10:15:09 +0000 https://marekkuchcinski.pl/?p=27267 Artykuł Przybliżony czas rozpatrywania punktów porządku dziennego na 70. posiedzeniu Sejmu pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>

Artykuł Przybliżony czas rozpatrywania punktów porządku dziennego na 70. posiedzeniu Sejmu pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
https://marekkuchcinski.pl/posiedzenia-sejmu/przyblizony-czas-rozpatrywania-punktow-porzadku-dziennego-na-70-posiedzeniu-sejmu/feed/ 0
Sportowa Polska na Podkarpaciu https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/sportowa-polska-na-podkarpaciu/ https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/sportowa-polska-na-podkarpaciu/#respond Tue, 10 Jan 2023 14:27:49 +0000 https://marekkuchcinski.pl/?p=27263 Na program Sportowa Polska na Podkarpaciu rząd przeznaczył 162 873 659. Dzięki temu wyremontowano i zbudowano obiekty, tj. sale gimnastyczne, boiska piłkarskie, wielofunkcyjne, hale sportowe, siłownie, pływalnie, korty tenisowych. Wszystkie zadania inwestycyjne (powstałe obiekty sportowe) muszą mieć charakter ogólnodostępny. Dodatkowo w przypadku obiektów zewnętrznych, wnioskodawcy powinni dołożyć wszelkich starań, aby dostęp do nich, w szczególności dla […]

Artykuł Sportowa Polska na Podkarpaciu pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
Na program Sportowa Polska na Podkarpaciu rząd przeznaczył 162 873 659. Dzięki temu wyremontowano i zbudowano obiekty, tj. sale gimnastyczne, boiska piłkarskie, wielofunkcyjne, hale sportowe, siłownie, pływalnie, korty tenisowych. Wszystkie zadania inwestycyjne (powstałe obiekty sportowe) muszą mieć charakter ogólnodostępny. Dodatkowo w przypadku obiektów zewnętrznych, wnioskodawcy powinni dołożyć wszelkich starań, aby dostęp do nich, w szczególności dla dzieci i młodzieży, był nieodpłatny.

Celem programu „Sportowa Polska” jest rozwój i wsparcie realizacji zadań inwestycyjnych dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju. Dofinansowaniem mogą zostać objęte obiekty ogólnodostępne, umożliwiające masowe uprawianie sportu. Rodzaje zadań inwestycyjnych podzielono na trzy grupy.

Pierwszą grupę stanowią zadania mające na celu poprawę stanu przyszkolnej infrastruktury sportowej, przeznaczonej na potrzeby realizacji zajęć wychowania fizycznego, służącej jednocześnie lokalnym społecznościom do aktywnego spędzania czasu wolnego, jak również – w miarę możliwości – umożliwiającej współzawodnictwo sportowe. W świetle dostępnych danych, nadal spora część populacji dzieci i młodzieży szkolnej nie ma dostępu do bezpiecznej i funkcjonalnej szkolnej infrastruktury sportowej. Mając na uwadze fakt, że obiekty przyszkolne pełnią funkcje, nie tylko związane z poprawą warunków realizacji zajęć wychowania fizycznego, ale również powinny stanowić sieć podstawowych obiektów sportowych, ogólnodostępnych dla każdego, obiekty tego typu zasługują na szczególną uwagę w niniejszym Programie.

Drugą grupą zadań są zadania, których celem jest poprawa warunków treningowych dla sportowców, w tym przeciwdziałanie procesom utraty wartości użytkowej obiektów sportowych, znajdujących się w niedostatecznym stanie techniczno-funkcjonalnym, służących przede wszystkim uprawianiu sportów olimpijskich, jak również obiektów umożliwiających szerokie upowszechnianie sportu. W tej grupie wsparcie finansowe będą mogły otrzymać zadania dotyczące przebudowy lub remontu już istniejącej infrastruktury sportowej. Obiekty dofinansowywane w tej grupie zadań, dedykowane są w szczególności klubom sportowym, mogącym poszczycić się wymiernymi sukcesami sportowymi, jak i również tym, dla których zrealizowanie zadania inwestycyjnego będzie silnym bodźcem do rozwoju obecnej działalności.

Trzecią grupą zadań są te dotyczące budowy nowej (nieprzyszkolnej) infrastruktury sportowej, dającej możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego, stanowiącej ważny element profilaktyki zdrowotnej oraz umożliwiającej współzawodnictwo sportowe. Ministerstwo Sportu zachęca do tego, aby nowo tworzona baza infrastrukturalna uzyskiwała uprzednio aprobatę społeczną oraz korelowała ze sportami uprawianymi na terenie oddziaływania inwestycji.

Artykuł Sportowa Polska na Podkarpaciu pochodzi z serwisu Marek Kuchciński.

]]>
https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/sportowa-polska-na-podkarpaciu/feed/ 0