80 lat temu powołano do życia obserwatorium na górze Pop Iwan w Czarnohorze. Biały Słoń pełnił funkcję zarówno obserwatorium astronomicznego, jak i meteorologicznego (głównie dla potrzeb lotnictwa). Dziś jest on pięknym przykładem polsko-ukraińskiej współpracy międzyuniwersyteckiej na rzecz badań naukowych, ekologii, turystyki, ratownictwa górskiego, rozwoju regionu.
– Z satysfakcją i uznaniem przyjąłem informację o tak godnym uczczeniu obiektu, który jest nie tylko znaczącym śladem przeszłości, lecz także wyjątkowo ważną częścią naszej kulturowej identyfikacji i tożsamości – napisał marszałek Sejmu w liście skierowanym do uczestników obchodów jubileuszu obserwatorium. – Jednocześnie ufam, że już niebawem, dzięki wspólnej inicjatywie podjętej przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, Obserwatorium stanie się miejscem cennej polsko-ukraińskiej współpracy naukowej.
Marszałek Kuchciński podkreślił, że z wielkim zainteresowaniem śledzi postępy prac renowacyjnych. Przede wszystkim ze względu na szacunek dla historii i dla materialnego dorobku minionych pokoleń, ale także z powodów bardziej osobistych. Obserwatorium bowiem najprawdopodobniej wzorowane jest architektonicznie na zamku, znajdującym się w moim rodzinnym Przemyślu. Usytuowane jest z kolei w Karpatach, które uważam za niezwykle ważne na mapie naszego kontynentu i z radością witam wszelkie inicjatywy podejmowane na rzecz zachowania oraz kultywowania wspaniałego dziedzictwa kulturowego tego regionu.
fot. Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego