MAREK KUCHCIŃSKI

POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu z okazji 80-lecia obserwatorium na górze Pop Iwan: Ufam, że stanie się miejscem cennej polsko-ukraińskiej współpracy naukowej

80 lat temu powołano do życia  obserwatorium na górze Pop Iwan w Czarnohorze. Biały Słoń pełnił funkcję zarówno obserwatorium astronomicznego, jak i meteorologicznego (głównie dla potrzeb lotnictwa). Dziś jest on pięknym przykładem polsko-ukraińskiej współpracy międzyuniwersyteckiej na rzecz badań naukowych, ekologii, turystyki, ratownictwa górskiego, rozwoju regionu.

– Z satysfakcją i uznaniem przyjąłem informację o tak godnym uczczeniu obiektu, który jest nie tylko znaczącym śladem przeszłości, lecz także wyjątkowo ważną częścią naszej kulturowej identyfikacji i tożsamości – napisał marszałek Sejmu w liście skierowanym do uczestników obchodów jubileuszu obserwatorium. – Jednocześnie ufam, że już niebawem, dzięki wspólnej inicjatywie podjętej przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, Obserwatorium stanie się miejscem cennej polsko-ukraińskiej współpracy naukowej.

Marszałek Kuchciński podkreślił, że z  wielkim zainteresowaniem śledzi postępy prac renowacyjnych.  Przede wszystkim ze  względu na szacunek dla historii i dla materialnego dorobku minionych pokoleń, ale także z powodów bardziej osobistych. Obserwatorium bowiem najprawdopodobniej wzorowane jest architektonicznie na  zamku, znajdującym się w moim rodzinnym Przemyślu. Usytuowane jest  z kolei w Karpatach, które uważam za  niezwykle ważne na mapie naszego kontynentu i  z  radością witam wszelkie inicjatywy podejmowane na  rzecz zachowania oraz  kultywowania wspaniałego dziedzictwa kulturowego tego regionu.

 

                                                                      piwanPop Iwan

fot. Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Udostępnij na facebook
Facebook
Udostępnij na twitter
Twitter
Udostępnij na linkedin
LinkedIn

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści