POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu z okazji 80-lecia obserwatorium na górze Pop Iwan: Ufam, że stanie się miejscem cennej polsko-ukraińskiej współpracy naukowej

80 lat temu powołano do życia  obserwatorium na górze Pop Iwan w Czarnohorze. Biały Słoń pełnił funkcję zarówno obserwatorium astronomicznego, jak i meteorologicznego (głównie dla potrzeb lotnictwa). Dziś jest on pięknym przykładem polsko-ukraińskiej współpracy międzyuniwersyteckiej na rzecz badań naukowych, ekologii, turystyki, ratownictwa górskiego, rozwoju regionu.

– Z satysfakcją i uznaniem przyjąłem informację o tak godnym uczczeniu obiektu, który jest nie tylko znaczącym śladem przeszłości, lecz także wyjątkowo ważną częścią naszej kulturowej identyfikacji i tożsamości – napisał marszałek Sejmu w liście skierowanym do uczestników obchodów jubileuszu obserwatorium. – Jednocześnie ufam, że już niebawem, dzięki wspólnej inicjatywie podjętej przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, Obserwatorium stanie się miejscem cennej polsko-ukraińskiej współpracy naukowej.

Marszałek Kuchciński podkreślił, że z  wielkim zainteresowaniem śledzi postępy prac renowacyjnych.  Przede wszystkim ze  względu na szacunek dla historii i dla materialnego dorobku minionych pokoleń, ale także z powodów bardziej osobistych. Obserwatorium bowiem najprawdopodobniej wzorowane jest architektonicznie na  zamku, znajdującym się w moim rodzinnym Przemyślu. Usytuowane jest  z kolei w Karpatach, które uważam za  niezwykle ważne na mapie naszego kontynentu i  z  radością witam wszelkie inicjatywy podejmowane na  rzecz zachowania oraz  kultywowania wspaniałego dziedzictwa kulturowego tego regionu.

 

                                                                      piwanPop Iwan

fot. Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści