W Biurze Interwencji i Porad Prawnych przy Biurze Poselskim Posła na Sejm RP Marka Kuchcińskiego można uzyskać pomoc w sporządzeniu wniosku dot. skargi nadzwyczajnej m.in. do Prokuratora Generalnego czy Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dzięki nowej ustawie NIESPRAWIEDLIWE, KRZYWDZĄCE wyroki w nadzwyczajnym trybie będą mogły być wzruszane i będą rozpatrywane przez powołaną właśnie nową Izbę Sądu Najwyższego.
Mimo iż sami nie możemy bezpośrednio pisać do SN, to możemy się z tym zwrócić poprzez ww. organy, a biuro poselskie nam w tym pomoże. Już zgłaszają się pierwsze osoby zainteresowane skorzystaniem z tej instytucji. Dotąd skierowano dwie prośby o wniesienie skargi nadzwyczajnej – w sprawie unieważnienia darowizny i w sprawie unieważnienia ugody sądowej.
Byśmy mogli złożyć skargę nadzwyczajną, orzeczenie musi spełniać konieczny warunek, czyli:
1) naruszać zasady lub wolności i prawa człowieka i obywatela określone w Konstytucji,
2) w sposób rażący naruszać prawo przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
3) zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego.
Skargę można wnieść w terminie 5 lat od dnia uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia, a jeżeli od orzeczenia została wniesiona kasacja albo skarga kasacyjna – w terminie roku od dnia ich rozpoznania. Dodatkowo skargę nadzwyczajną można wnieść w sprawach, które uprawomocniły się po dniu 17 października 1997 r., aż do 03 kwietnia 2021 r.
BIURO INTERWENCJI I PORAD PRAWNYCH
Wybrzeże Józefa Piłsudskiego 1, 37-700 Przemyśl
tel./faks 16 678 49 19