POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Przemyskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na dyskusje o różnorodności i rozwoju Karpat

W piątek na zamku w Krasiczynie rozpocznie się 33. edycja międzynarodowej konferencji Europa Karpat, podczas której w gronie ekspertów omawiamy bieżące problemy regionu.

Europa Karpat to kraina ogromnej różnorodności: biologicznej – największa bioróżnorodność w Europie – i kulturowej. Kraina wspólnych wartości, ale i sprzeczności, kraina, która wciąż jest jakby na uboczu świata, a czas płynie w niej wolniej i gdzie to góry narzucały człowiekowi sposób kształtowania otoczenia. Potencjał wielowiekowego sąsiedztwa społeczeństw regionów karpackich oraz bogatej kultury regionów górskich jest wynikiem krzyżowania się wpływów Wschodu i Zachodu, wspólnych doświadczeń historii, a także tradycji pasterskich. Konferencja służy kreowaniu pomysłów i dyskusji o tym, co zrobić, by tak niezwykły zakątek zachował unikatową przyrodę, tradycje, ale też dogonił rozwojowo inne obszary naszego kraju. Co zrobić, by Karpaty popularnością dorównywały Alpom, mieszkańcy czerpali profity z turystyki, a karpackie wyroby owiała sława jakości i oryginalności.

Zrównoważony rozwój polega na znalezieniu punktów stycznych wielu potrzeb i skierowaniu ich na ścieżkę rozwoju opartą na szacunku dla naszego dziedzictwa. To dziedzictwo to kultura, przyroda, osiągnięcia techniczne i gospodarcze. Trzeba zrozumieć „duszę” Karpat, by tworzyć dla niej rozwiązania mające szansę przetrwać próbę czasu. Wprowadzać zmiany, które nie będą sztucznie narzucane i w kolejnych dekadach zostałyby wchłonięte przez silną wewnętrzną tożsamość regionu. Silny wewnętrznie, ale nie zamknięty. Karpaty powinny być dobrze skomunikowane, a myśli wzajemnie przenikać. Dobra komunikacja to zaoszczędzony czas, ale także wiedza i rozwój. Stary Kontynent musi się jednoczyć w obliczu wyzwań stawianych przez zagrożenia – warto na tę część Europy patrzeć także przez pryzmat dążeń Rosji, potrzeby stabilizacji regionu i wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Pracujemy nad wzmocnieniem współpracy karpackiej oraz strategią, która na wzór alpejskiej czy bałtyckiej pomoże chronić przyrodę i rozwijać ten wspaniały region. To ogromna szansa, której nie możemy zmarnować.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści