– Polska jest jednym z największych narodów na świecie. Mit polskiej „ksenofobii” to fikcja propagowana przez rozżalonych unijnych biurokratów, którzy nienawidzą konserwatywnego rządu Polski i nieustannie próbują go podważyć w Unii Europejskiej – pisze w mediach społecznościowych brytyjski analityk polityki zagranicznej Nile Gardiner i przytacza dzisiejszy artykuł „Timesa”. Autor tekstu jest pod wrażeniem zaangażowania w pomoc miasta Przemyśla –„znajduje dumny naród przeciwstawiający się leniwym stereotypom w obozach dla uchodźców na granicy”.
To nie pierwszy tekst czołowej zachodniej gazety doceniający rolę Polski w pomocy Ukrainie. Świat nie tylko przewartościował myślenie o Rosji, ale powoli odkopuje się z gruzów propagandy latami sączonej przez tych, dla których silna Polska byłaby tragiczną porażką.
– Wojna Rosji przeciwko Ukrainie może stanowić dobrą okazję do zaprzestania modnej obecnie nagonki na Polskę – pisze niemiecki „Die Welt”. Publicysta zwraca uwagę na ogromny wysiłek, jaki ponoszą Polacy z uwagi na masowy napływ uchodźców z Ukrainy. – Dzieje się to w czasie, gdy w Berlinie administracja, policja graniczna i służby do walki z katastrofą załamały się pod ciężarem kilkudziesięciu tysięcy migrantów – pisze dziennik. Pochlebne teksty o Polsce napisały również „The Sunday Times”, „Wall Street Journal” czy „Bild”, który już w listopadzie zeszłego roku dziękował Polsce za postawę wobec inspirowanych przez Kreml działań na polsko-białoruskiej granicy.
Na symbolikę i pozytywny wymiar wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii uwagę zwróciły m.in. „Washington Post”: Dramatyczna wizyta najwyższych urzędników z Czech, Polski i Słowenii do miasta, które zostało wstrząśnięte we wtorek rano przez kolejne wybuchy, nastąpiła pośród narastającego kryzysu humanitarnego i nacisku na izolację rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, BBC: Ukraina doceniła odwagę trzech europejskich przywódców, „Al Jazeera”: Wizyta była przede wszystkim bardzo widocznym publicznym pokazem wsparcia na wysokim szczeblu dla ukraińskiego narodu i przywództwa, – przekazał RAI” Propozycja dotycząca sił NATO jest szczególnie istotna, „El Pais”: Polityczny gest wsparcia, „El Mundo”: Wyjazd godny pochwały”, „Le Figaro”: Wizyta symboliczna i konkretna”, „La Repubblica”: Podróż ta jest dowodem na to, że także Europa może zadać mocny cios temu, kto się jej stawia.
Oby przebudzenie świata nie trwało zbyt krótko
fot. Bartek Kosiński