POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Polska oczami światowych mediów

– Polska jest jednym z największych narodów na świecie. Mit polskiej „ksenofobii” to fikcja propagowana przez rozżalonych unijnych biurokratów, którzy nienawidzą konserwatywnego rządu Polski i nieustannie próbują go podważyć w Unii Europejskiej – pisze w mediach społecznościowych brytyjski analityk polityki zagranicznej Nile Gardiner i przytacza dzisiejszy artykuł „Timesa”. Autor tekstu jest pod wrażeniem zaangażowania w pomoc  miasta Przemyśla –„znajduje dumny naród przeciwstawiający się leniwym stereotypom w obozach dla uchodźców na granicy”.

To nie pierwszy tekst czołowej zachodniej gazety doceniający rolę Polski w pomocy Ukrainie. Świat nie tylko przewartościował myślenie o Rosji, ale powoli odkopuje się z gruzów propagandy latami sączonej przez tych, dla których silna Polska byłaby tragiczną porażką.

– Wojna Rosji przeciwko Ukrainie może stanowić dobrą okazję do zaprzestania modnej obecnie nagonki na Polskę – pisze niemiecki „Die Welt”. Publicysta zwraca uwagę na ogromny wysiłek, jaki ponoszą Polacy z uwagi na masowy napływ uchodźców z Ukrainy. – Dzieje się to w czasie, gdy w Berlinie administracja, policja graniczna i służby do walki z katastrofą załamały się pod ciężarem kilkudziesięciu tysięcy migrantów – pisze dziennik. Pochlebne teksty o Polsce napisały również „The Sunday Times”, „Wall Street Journal”  czy „Bild”, który już w listopadzie zeszłego roku dziękował Polsce za postawę wobec inspirowanych przez Kreml działań na polsko-białoruskiej granicy.

Na symbolikę i pozytywny wymiar wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii uwagę zwróciły m.in. „Washington Post”: Dramatyczna wizyta najwyższych urzędników z Czech, Polski i Słowenii do miasta, które zostało wstrząśnięte we wtorek rano przez kolejne wybuchy, nastąpiła pośród narastającego kryzysu humanitarnego i nacisku na izolację rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, BBC: Ukraina doceniła odwagę trzech europejskich przywódców, „Al Jazeera”: Wizyta była przede wszystkim bardzo widocznym publicznym pokazem wsparcia na wysokim szczeblu dla ukraińskiego narodu i przywództwa,  – przekazał RAI” Propozycja dotycząca sił NATO jest szczególnie istotna, „El Pais”: Polityczny gest wsparcia, „El Mundo”: Wyjazd godny pochwały”, „Le Figaro”: Wizyta symboliczna i konkretna”, „La Repubblica”: Podróż ta jest dowodem na to, że także Europa może zadać mocny cios temu, kto się jej stawia.

Oby przebudzenie świata nie trwało zbyt krótko

fot. Bartek Kosiński

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści