POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla

Rada miasta przyznała marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla: https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/marszalek-sejmu-marek-kuchcinski-honorowym-obywatelem-miasta-przemysla/

Odbierając tytuł, marszałek zapewniał, że tworząc i rozwijając nową politykę parlamentarną, ukierunkowaną na rozwój Polski w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, w ramach licznych międzynarodowych inicjatyw, związanych z państwami wyszehradzkimi i makroregionem Karpat, dąży także do wzmocnienia roli Przemyśla. Przekonywał, że makroregion Karpat zasługuje na strategię w UE na wzór alpejskiej czy bałtyckiej. Zapowiedział również powołanie w Przemyślu, mieście o wielkim potencjale, państwowej instytucji o znaczeniu międzynarodowym pod nazwą Europa Karpat, która zajmować się będzie wspieraniem rozwoju tej części Europy. Przypomniał również, że organizowane przez niego konferencje Europa Karpat przyspieszyły budowę  Via Carpatii, drogi ekspresowej, która będzie głównym szlakiem transportowym Unii między północą i południem Europy, mającą wpłynąć na dalsze inwestycje, w tym nowe przejścia graniczne jak drogowe i kolejowe w Malhowicach.

– Przemyśl jest miastem o ponad tysiącletniej historii, której świadectwem są liczne zabytki. Już samo jego położenie przesądzało o tym, że od początków naszych dziejów Przemyśl pełnił rolę ważnego ośrodka – mówił marszałek. – W tym względzie działamy razem z władzami Przemyśla i władzami województwa podkarpackiego, a ostatnim przykładem naszej współpracy jest plan włączenia Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej do sieci muzeów współprowadzonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałka województwa – powiedział Marek Kuchciński.

Podczas uroczystości marszałkowi towarzyszyli m.in. poseł Krystyna Wróblewska, poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł Andrzej Matusiewicz, poseł Andrzej Szlachta, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, marszałek województwa Władysław Ortyl, prezydent miasta Przemyśla Robert Choma.

Laudację na cześć laureata wygłosił były senator, dr Jan Musiał.

KU317421 KU317446 KU317363 KU317310 KU317267 KU317132 KU317117 KU317068

Akt HOMP

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści