Nie zgodzili się na to, by Polska stała się 17. republiką radziecką. Nie godzili się na niesprawiedliwość i pogardę. Katowani i prześladowani nie ulegli. Ojczyznę stawiali wyżej niż własne życie. 1 marca obchodzimy Ich dzień, Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył kombatantów i osoby pielęgnujące pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Na uroczystości obecny był m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w listach skierowanych do uczestników obchodów na Podkarpaciu napisał:
Żołnierze Wyklęci zasługują na wyjątkowe miejsce w naszej narodowej świadomości. Łączyło ich przekonanie, że nie wolno biernie przypatrywać się zniewalaniu narodu i przekształcaniu Polski w wasala obcego mocarstwa. Nie wkupili się w łaski komunistycznej władzy zdradą swych ideałów, lecz ruszyli do walki, chociaż wiedzieli, że osamotnieni, zdani wyłącznie na własne siły muszą ponieść klęskę. Walczyli w obronie honoru i ludzkiej godności, a ich niezłomna postawa stała się siewem przyszłego zwycięstwa. Dzisiaj wiemy, że to z ich ofiary odrodziła się niepodległa Polska.
Przez dziesiątki lat komunistyczna propaganda fałszywie przypisywała im najgorsze zbrodnie. Chciała skazać na zapomnienie tych, którzy w czasach terroru i zniewolenia dawali wspaniałe dowody męstwa i odwagi, patriotyzmu i dzielności żołnierskiej. Na nas, obywatelach niepodległego państwa – państwa, o którym marzyli – spoczywa odpowiedzialność pielęgnowania pamięci o dotąd przemilczanych, często bezimiennych bohaterach naszej wolności.
Dlatego z uznaniem i wdzięcznością przyjąłem wiadomość o obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie. Dziękuję Państwu za pamięć i szacunek dla tych, którzy walczyli o Ojczyznę wolną i niezależną od sowieckich wpływów oraz komunistycznej ideologii. Prawda o ich heroicznych i tragicznych doświadczeniach to istotna część naszego dziedzictwa i tożsamości.
Polacy walcząc o wolność narodu i Ojczyzny, zapisali wiele bohaterskich i tragicznych kart historii. Jednak nawet na tym tle dzieje drugiej konspiracji wyróżnia szczególny dramatyzm.
Wyklęci przez komunistów żołnierze stanęli zbrojnie przeciwko całej potędze sowieckiego imperium. Stanęli w obronie rodaków, poddanych stalinowskiemu terrorowi, walczyli w obronie honoru wojskowego i ludzkiej godności. Obnażali kłamstwa partyjnej propagandy.
Władze komunistyczne tępiły ich z całą bezwzględnością. Przeciw siłom podziemia kierowały regularne oddziały wojska, milicji i UB. Najwierniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej zamykano w więzieniach, torturowano i w majestacie sądowego bezprawia skazywano na śmierć, na niesławę, na ostateczne zapomnienie. Jednak reżim okazał się mniej trwały, niż przywiązanie Polaków do wolności i wartości patriotycznych.
Odbywające się w Krośnie uroczystości są świadectwem prawdy o tym bolesnym dziedzictwie naszej najnowszej historii. Są jednocześnie wyrazem pamięci i czci, jaką lokalna społeczność otacza tych, którzy walczyli o Polskę wolną i suwerenną.
Dziękując wszystkim, którzy upowszechniają znajomość tego ważnego rozdziału najnowszej historii naszej Ojczyzny, łączę się z uczestnikami wydarzenia i oddaję hołd niezłomnym bohaterom.