W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach miała miejsce promocja książki prof. Andrzeja Nowaka
Trzeci tom „Dziejów Polski” pt. „Królestwo zwycięskiego orła” obejmuje okres historii Polski od 1340 do 1468 r. – czasy od Kazimierza Wielkiego do Kazimierza Jagiellończyka. Pokazuje on nasz kraj jako wielkie mocarstwo, które urosło w siłę nie dzięki podbojom czy bogactwom, ale przede wszystkim dzięki pracy i „wzlotom duchowym”.
Obok autora „Dziejów” swoje spojrzenie na historię tamtego okresu przedstawił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Krzysztof Szczerski, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, historyk UJ prof. Krzysztof Ożóg.
– W tym roku moglibyśmy obchodzić 650-lecie reorganizacji ekonomicznej państwa, tego, co pozwala planować wszystko inne. Kazimierz Wielki powstrzymał w żupach, które było naszym głównym bogactwem, złodziejstwo – mówił prof. Nowak. – Gdyby Polska żyła tylko materią, stałaby się ostatecznie łupem dla silniejszych od niej wspólnot politycznych. Narody żyją ideałem duchowym… te które ustawiły sobie swój ideał nisko, żyją krócej – przekonywał Nowak.
Marszałek Sejmu mówił, że prof. Nowak jest wierny regule, że każde pokolenie odczytuje na nowo własną przeszłość, a tak odczytywana historia jest źródłem inspiracji i fundamentem świadomości społecznej. – Jako marszałek Sejmu jestem szczególnie wdzięczny za przypomnienie, że w latach 1340-1468 zaczął się kształtować w formie dojrzałej, polski model parlamentaryzmu. Zaakcentowanie przez profesora, że pierwszy Sejm Walny zebrał się w 1468 r. a nie blisko 30 lat później jak do tej pory sądzono, pozwoli nam w przyszłym roku świętować 550-lecie polskiego sejmowania – powiedział Marek Kuchciński.
Minister Krzysztof Szczerski podkreślił misję, jakiej podjął się m.in. prezydent: – Nie byliśmy dotąd uczeni dumy z naszego dziedzictwa, dopiero teraz przywraca się w Polsce szacunek i godność wszystkim Polakom, bez względu na miejsce, w jakim mieszkają. Każdy ma prawo do rozwoju, do korzystania w pełni z naszego wielkiego dziedzictwa – przekonywał.
O wielkiej roli Kościoła w tworzeniu kultury europejskiej we wczesnym średniowieczu mówił abp Marek Jędraszewski. – Wraz z klasztorami benedyktyńskimi powstawała szkoła, biblioteka, skryptorium. Tak tworzył się świat kultury, coraz bardziej głęboki i wspaniały, związany także z tym, że człowiek odkrywał swoje miejsce i swoje powołanie jako ten który szuka Boga. To jest jego zadanie – szukać Boga w tym świecie poprzez znaki, które nam zostawił – przypomniał metropolita. Mówił także o tym, że wraz z Chrztem Polski w 966 r. znaleźliśmy się w świecie wielkiej religii i wielkiej kultury, jako partner wielkiej rzeczywistości politycznej ówczesnej Europy. Przemówienie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z podczas promocji książki Dzieje Polski