Dziedzictwo kulturowe, duchowe, intelektualne wielu pokoleń przemyślan, ludzi żyjących na styku kultur, pograniczu narodów, jest czymś tak wyjątkowym, że musi być otoczone opieką.
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej ma ponad 100-letnią tradycję. Podpisanie umowy o współprowadzeniu MZP przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest wyrazem docenienia pracy Muzeum oraz furtką do lepszego rozwoju i popularyzacji kultury i tradycji regionu.
W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenie to ma szczególny wymiar. W historii miasta, w jego dumnej i wzruszającej przeszłości, możemy znaleźć wiele heroicznych zrywów, zbrojnych wystąpień, politycznych deklaracji i pełnych poświęcenia czynów, które prowadziły do odzyskiwania i utrzymywania niepodległości. Nie ma wątpliwości, że piękną przeszłość pełną postaw kształtujących miasto należy chronić od zapomnienia.
— Dla Podkarpacia, Polski, Europy Środkowej i Wschodniej jest to wydarzenie bardzo ważne. Rząd Rzeczypospolitej przy wsparciu parlamentu wzmacniają i zasilają wyjątkowe miejsca. Podkreślają, jak wielkie zasługi miała ziemia przemyska dla dziedzictwa naszej Ojczyzny i cywilizacji europejskiej — powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który o wsparcie dla muzeum zabiegał od wielu lat.
– Dziś w 100-lecie odzyskania niepodległości muzeum, które powstało z patriotycznego zapału i ofiarności mieszkańców zyskuje państwowy mecenat. Jest dla mnie wielką osobistą satysfakcją, że za tą decyzją stoją osoby, które w latach 80. walczyły o wolną kulturę, wolność słowa i o prawdziwą wolność Polski – powiedział dyrektor Muzeum Jan Jarosz.
W wydarzeniu brał również udział minister KiDN Piotr Gliński, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl i prezydent miasta Przemyśla Robert Choma.
fot. Marek Mikrut