Od stycznia 2017 r. do grudnia 2017 r. w Biurze odbyły się 584 spotkania.
Porady udzielane były w dziedzinach:
- prawa administracyjnego;
- ogólnego zakresu prawa cywilnego;
- prawa karnego i wykroczeniowego;
- prawa pracy i ubezpieczeń społecznych;
- prawa rodzinnego;
Najwięcej porad w 2017 r. dotyczyło spraw z zakresu prawa cywilnego, których było 284. Najmniejszy odsetek problemów, z którymi zgłaszały się strony, dotyczył tematyki prawa pracy i ubezpieczeń społecznych – 53, oraz spraw karnych – 62.
Najczęstszą tematyką poruszaną w sprawach cywilnych były szeroko rozumiane sprawy spadkowe. Dotyczyły one kwestii nabycia spadku, jego działu czy też prawa do zachowku. Strony często zgłaszały się również w sprawach przedawnienia roszczeń oraz możliwości uchylenia się od skutków prawnych zawartych przez nich umów. Dużą uwagę poświęcono również tematyce upadłości konsumenckiej.
W sprawach karnych zgłaszały się strony występujące zarówno po stronie pokrzywdzonych, jak i podejrzanych/oskarżonych. Poruszane kwestie dotyczyły w szczególności zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw, np. oszustwa, przekroczenia uprawnień czy realizacji prawa do obrony. Osobom poszukującym możliwości reprezentacji Biuro przygotowywało wnioski o ustanowienie obrońcy z urzędu celem ustanowienia profesjonalisty.
Sprawy rodzinne skupiały się głównie na problemach alimentów, zarówno możliwości ich uzyskania, jak i uchylenia się od obowiązku ich uiszczania. Pojawiały się również kwestie postępowania rozwodowego, czy też kontaktów z małoletnimi dziećmi.
Jeśli chodzi o tematykę prawa administracyjnego, z uwagi na jego rozłożystość nie da się wyodrębnić grupy przeważających spraw poruszanych w Biurze Interwencji i Porad Prawnych. Dotyczyły one m.in. spraw z zakresu opieki społecznej, w tym świadczenia wychowawczego „500 +”, czy prawa budowlanego związanego z uzyskaniem warunków zabudowy. Poruszano również kwestie szeroko rozumianych podatków.
Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych było tematem spotkań dotyczących szeroko rozumianych rent, czy to z tytułu niezdolności do pracy, czy renty rodzinnej. W związku ze zmianą przepisów emerytalnych pojawiały się również sprawy z zakresu uzyskania prawa do emerytury oraz jej wysokości.