Biuro Interwencji i Porad Prawnych PiS w Przemyślu jest strefą parlamentarnej pracy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Od lat angażuje się ono w rozwiązywanie problemów województwa podkarpackiego i polityki regionalnej.
Biuro służy pomocą każdemu, kogo dotknęła niesprawiedliwość, niekompetencja lub arogancja urzędów i instytucji, kto potrzebuje wskazówki w korzystaniu z przysługujących mu praw. Bez względu na narodowość, poglądy polityczne czy status społeczny.
Pomoc ta polega na udzielaniu bezpłatnych porad prawnych, przygotowywaniu pism procesowych i administracyjnych, a w sprawach tego wymagających na podejmowaniu odpowiednich interwencji.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z darmowej pomocy prawnej w biurze poselskim Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego mogą skontaktować się z pracownikami biura osobiście bądź telefonicznie pod nr 16 678 49 19.
W pierwszym półroczu 2019 r. łącznie odbyły się 174 spotkania. Podczas nich poruszane były kwestie z różnego rodzaju gałęzi prawa, tj.:
- prawa administracyjnego;
- ogólnego zakresu prawa cywilnego;
- prawa karnego i wykroczeniowego;
- prawa pracy i ubezpieczeń społecznych;
- prawa rodzinnego;
Podział tematyczny spotkań został przedstawiony na poniższym wykresie:
Porady prawne w I półroczu 2019 r.
Przeważającym tematem było zagadnienie upadłości konsumenckiej. Takich spotkań odbyło się aż 26. Pokazuje to jak ważną i potrzebną instytucją jest możliwość ogłoszenia przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej upadłości, celem oddłużenia.
Również często do biura poselskiego zgłaszały się osoby z prośbą o pomoc w sprawach spadkowych. W pierwszym półroczu odbyło się ich 18. Spotkania dotyczyły zarówno drogi sądowej poprzez wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, jak i opcji notarialnej tj. poświadczenia dziedziczenia.
Istotnym problemem, z którym zmagają się obywatele są sprawy rent i emerytur. 21 osób poszukiwało pomocy w sprawach nieprawidłowo naliczonych świadczeń, czy odmowy ich przyznania. Bardzo ważne jest uświadamianie ich o możliwości odwołania się do Sądu Powszechnego, który niejednokrotnie zmienia postanowienie organu emerytalno-rentowego. Dwukrotnie omawiana była sprawa nowej emerytury „Mama 4 plus”.
Popularną tematyką są również sprawy rodzinnie, a w szczególności alimenty i rozwody. W przypadku alimentów przeważały sprawy o zasądzenie ich na rzecz małoletnich dzieci, jednak jeden przypadek dotyczył ich zniesienia z uwagi na osiągnięcie samodzielności przez dziecko. Postępowania rozwodowe dotyczyły zarówno wniosków o ustalenie winy jednego z małżonków, lub z zaniechaniem orzekania o niej. Spraw tych było łącznie 14.
Pozostałe sprawy cywilnoprawne dotyczyły m.in.:
- skierowania na przymusowe leczenie;
- zapłaty za wykonaną usługę;
- czynszu mieszkalnego;
- podziału majątku;
- służebności;
- spraw wieczystoksięgowych;
- konsumenckiego odstąpienia od umowy;
- dzierżawy;
- odszkodowań/zadośćuczynień;
- eksmisji;
- depozytu sądowego.
Zdecydowany mały procent spraw, bo tylko 5%, stanowiły kwestie związane z przestępstwami i wykroczeniami. Dotyczyły m.in.:
- stalkingu;
- oszustwa;
- naruszenia nietykalności cielesnej;
- znęcania się;
- przejęcia ścigania.
Prawo administracyjne różni się od innych gałęzi prawa, gdyż regulują go wyjątkowo liczne i zróżnicowane akty prawne. Zagadnienia te poruszane były na 24 spotkaniach i dotyczyły m. in.
- zasiłku pielęgnacyjnego;
- uzyskania dokumentów z archiwum;
- wyłączenia stosowania ustawy dezubekizacyjnej;
- postępowaniem rozgraniczeniowym;
- umorzenia należności wobec Funduszu Alimentacyjnego;
- abonamentu RTV;
- świadczenia 500+;
- warunków zabudowy.
Osoby, które najrzadziej zwracały się do Biura Interwencji i Porad Prawnych z prośbą o pomoc w swoich sprawach, to petenci z problemami pracowniczymi. Porady dotyczyły kwestii:
- bezzasadnego rozwiązania stosunku pracy;
- zaległości w wypłacie wynagrodzenia;
- nieprawidłowego świadectwa pracy;
- stażu pracy.
Trzykrotnie poruszany był temat skargi nadzwyczajnej tj. w sprawie nieprawidłowo naliczonej emerytury, nieumyślnego spowodowania śmierci oraz odwołania darowizny.