POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Wiadomości z Europy i świata, 11 stycznia 2021

Europa Zachodnia

Austria: Austriacka minister pracy i rodziny Christine Aschbacher (ÖVP) ogłosiła swoją decyzję o odejściu z rządu mówiąc, że „media i polityczni towarzysze” osądzili ją przedwcześnie. Była minister pracy spotkała się z zarzutami plagiatu w związku ze swoją pracą magisterską.

Belgia: „Belgia wystąpi o dziesięć milionów dodatkowych szczepionek przeciwko koronawirusowi Pfizer-BioNTech” – ogłosił w weekend minister zdrowia Frank Vandenbroucke. Jednocześnie nadal nie ma oficjalnej bazy danych na temat wysiłków dotyczących szczepień. „Prosimy o sprawiedliwy podział. Jeśli Pfizer dostarczy w sumie 600 milionów dawek do Europy, Belgowie mają prawo do 15 milionów” – powiedział Vandenbroucke we flamandzkim programie telewizyjnym De Zevende Dag.

Francja: W odniesieniu do nowego wariantu koronawirusa, który niedawno pojawił się w Wielkiej Brytanii minister zdrowia Olivier Véran powiedział, iż „robimy wszystko co w naszej mocy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej mutacji”. Osiem kolejnych departamentów we wschodniej Francji zdecydowało w niedzielę o przedłużeniu godziny policyjnej od godziny 18. Dotychczas, obowiązywała w piętnastu departamentach.

Irlandia: „Wybuch niedawno odkrytego południowoafrykańskiego wariantu COVID-19 został powstrzymany” – powiedzieli urzędnicy irlandzkiej służby zdrowia. Mimo to mutacja COVID-19 zidentyfikowana po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii budzi zaniepokojenie władz.

Niemcy: Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble postanowił zwiększyć zabezpieczenie budynku parlamentu niemieckiego. Decyzja nastąpiła po tym, jak prawodawcy wezwali pod koniec zeszłego tygodnia do zwiększenia bezpieczeństwa wokół Bundestagu w odpowiedzi na zamieszki na Kapitolu.

Grupa Wyszehradzka

Czechy: „Republika Czeska powinna otrzymać w poniedziałek pierwsze 20 tys. dawek szczepionki Moderna” – powiedział czeskiej telewizji premier Andrej Babiš. Europejska Agencja Medyczna (EMA) i Komisja Europejska zatwierdziły 6 stycznia szczepionkę Moderna bez dokładnego określenia, kiedy powinna rozpocząć się jej dystrybucja.

Słowacja: Były komendant główny policji Milan Lučanský, który na początku grudnia został oskarżony m.in. o korupcję w ramach policyjnej operacji pod kryptonimem „Judasz” 29 grudnia, przebywając w areszcie tymczasowym, próbował popełnić samobójstwo. Zmarł w szpitalu dzień później. Milan Lučanský objął najwyższe stanowisko w słowackiej policji podczas odbudowy rządu kierowanego przez Smer-SD po zabójstwach dziennikarzy Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej.

Bałkany

Bośnia i Hercegowina: Niemiecki poseł Stefan Kaufmann (CDU) pogratulował kontrowersyjnego Dnia Republiki Serbskiej (RS), który bośniaccy Serbowie obchodzą 9 stycznia jako dzień ustanowienia republiki bośniackich Serbów w 1992 r. – pomimo że Trybunał Konstytucyjny BiH uznał go za niekonstytucyjny. Po ostrych reakcjach w Bośni Kaufmann przeprosił na Twitterze, wyjaśniając, że „nie zdawał sobie sprawy z negatywnych skojarzeń związanych z tym dniem”.

Europa Północna

Szwecja: Szwedzki parlament przyjął ustawę, która daje rządowi prawo do zaostrzenia środków w walce z obecną pandemią. Prawo, które weszło w życie w niedzielę, zezwala rządowi na ograniczenie godzin otwarcia biznesów i liczby odwiedzających w sklepach, restauracjach i barach, środkach transportu publicznego oraz obiektach sportowych i kulturalnych.

SM

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści