POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Wizyta marszałka w Budapeszcie. Wzmacnianie polsko-węgierskich więzi

1 IMG 026418 grudnia Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński odbył swoją pierwszą zagraniczną wizytę. Do Budapesztu, wraz z polską delegacją, udał się na zaproszenie przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego László Kövéra.

Okazją do wspólnych działań Sejmu RP i węgierskiego Zgromadzenia Narodowego jest zbliżająca się  60. rocznica poznańskiego czerwca i powstania 1956 r. na Węgrzech, 1050-lecie Chrztu Polski oraz 100. rocznica bitwy pod Kostiuchnówką na Wołyniu, w której polscy i węgierscy żołnierze wspólnie walczyli z wojskami rosyjskimi. Są to wydarzenia niezwykle ważne, podczas których Polacy i Węgrzy wspierając się, potwierdzili solidarność obydwu narodów.

Podczas spotkania z przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövérem poruszono tematy związane ze współpracąw regionie, na arenie Unii Europejskiej i NATO. W spotkaniu uczestniczyli także przewodniczący Komisji ds. Unii Europejskiej Piotr Naimski, szef Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni Szilárd Németh oraz rzecznik polskiej mniejszości w parlamencie węgierskim Lászlóné Csúcs. Na ręce przewodniczącego marszałek Kuchciński złożył projekt uchwały ustanawiający 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Politycy zgodzili się, że szczególną rolę powinny odegrać grupy przyjaźni: działająca w wybranym w 2014 r. Zgromadzeniu Narodowym oraz Polsko-Węgierska Grupa Parlamentarna, która – wzorem wszystkich kadencji Sejmu od 1991 r. – zostanie utworzona na początku przyszłego roku.

Marszałek mówił, że takie uroczystości są  wydarzeniem wielkiej doniosłości zarówno dla osoby uhonorowanej odznaczeniem, jak i tych, którzy je wręczają. Laureatami i adresatami  odznaczeń są bowiem osoby wybitne, zaangażowane, których działalność kreuje życie polityczne, gospodarcze, społeczne i naukowe w ich środowiskach, w skali kraju, lub też w kontaktach z innymi krajami. Wszystkie te kryteria spełnia i wszystkie zalety uosabia  wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Janos Latorcai, którego za wielką pracę nad umacnianiem polsko-węgierskich relacji, niespotykanych wręcz w skali międzynarodowej, Rzeczpospolita Polska uhonorowała Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi – mówił marszałek. Dodał, że nasze relacje są niezwykle silne, oparte na wspólnocie wartości, z których nadrzędną było umiłowanie wolności.

Na koniec wizyty w Budapeszcie marszałek złożył wieniec pod pomnikiem Męczenników Katynia, spotkał się także z węgierską Polonią.

{gallery}phocagallery/01_2015/Wizyta_Marszalka_w_Budapeszcie{/gallery}

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści