POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Wiadomości z Europy i świata, 4 stycznia 2021

Europa

Bruksela:  Unia Europejska jest gotowa pomóc firmom farmaceutycznym w zwiększeniu produkcji szczepionek na koronawirusa. Jakiekolwiek opóźnienie w wydaniu zatwierdzonych szczepionek było spowodowane brakiem mocy produkcyjnych, a nie planowaniem UE – powiedziała komisarz ds. Zdrowia Stella Kyriakides niemieckiej agencji prasowej DPA

UE i Chiny uzgodniły „co do zasady” 30 grudnia umowę inwestycyjną, która zapewni europejskim przedsiębiorstwom większy dostęp do chińskich rynków i pomoże naprawić to, co Europa postrzega jako niezrównoważone więzi gospodarcze. Przywódcy UE i prezydent Chin Xi Jinping zatwierdzili poważny pakt inwestycyjny, pomimo obaw dotyczących praw człowieka w Chinach.

Polska na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich sprzeciwiła się “nagłemu” przyspieszeniu prac nad umową inwestycyjną UE-Chiny. Podczas rozmowy z PAP polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś zaznaczył, że na spotkaniu Polska podkreśliła znaczenie kwestii geopolitycznych w ramach negocjacji UE z Chinami. „To sytuacja niespotykana. W ostatnich dniach prezydencji niemieckiej mamy do czynienia z nagłym, nieuzasadnionym przyspieszeniem bardzo ważnej kwestii, która dotyczy relacji międzynarodowych. Dlatego zgłosiliśmy nasze wątpliwości wobec tej sytuacji” – zaznaczył Sadoś.

Europa Zachodnia

Wielka Brytania: Premier Szkocji Nicola Sturgeon w sobotę powiedziała Unii Europejskiej „mamy nadzieję, że wkrótce do was dołączymy jako niepodległe państwo po całkowitym odejściu Wielkiej Brytanii z bloku.”Jako niezależny członek Unii Europejskiej Szkocja byłaby partnerem i budowniczym mostów” – napisała na stronie internetowej swojej partii. Zdecydowana większość Szkotów zagłosowała za pozostaniem w Unii Europejskiej podczas referendum w sprawie tzw. Brexitu w 2016 r.

 „Z mojego doświadczenia (…) referenda w tym kraju nie są szczególnie radosne” – powiedział z kolei premier Wielkiej Brytanii Boris Johson w niedzielę.. „Nie mają szczególnie jednoczącej siły w nastrojach narodowych, powinny mieć miejsce tylko raz na pokolenie” – przekonywał w BBC. Szkocja zagłosowała za pozostaniem częścią Wielkiej Brytanii w 2014 roku.

Grupa Wyszehradzka

Węgry: Węgry raczej nie użyją rosyjskiej szczepionki na koronawirusa ze względu na ograniczone możliwości produkcyjne, powiedział w niedzielę premier Viktor Orbán, krytykując podejście UE do nabywania szczepionek. Często kłócąc się z Brukselą o standardy demokratyczne, Orbán wysyłał ekspertów w celu monitorowania rozwoju szczepionek w Rosji i Chinach oraz otrzymał próbki kontrowersyjnej szczepionki Sputnik V Moskwy.

Bałkany

Serbia: Prezydent Serbii Aleksandar Vučić otworzył w piątek część rosyjskiego projektu gazowego przebiegającego przez jego kraj i okrzyknął go jako kluczowy dla bezpieczeństwa dostaw energii. 403-kilometrowy odcinek – od Zajecar we wschodniej Serbii do Horgos na granicy z Węgrami – jest częścią większego rurociągu TurkStream, który dostarcza rosyjski gaz ziemny do Turcji i Europy Środkowej.

Bośnia i Hercegowina: Warunki życia setek bezdomnych migrantów w Bośni graniczącej z Unią Europejską są „całkowicie nie do przyjęcia”, powiedział w sobotę wysłannik UE Johann Sattler. Migranci zostali bezdomni w mroźnych i deszczowych warunkach, odkąd ich obóz w pobliżu północno-zachodniego miasta Bihac spłonął w zeszłym miesiącu.

Europa Północna

Norwegia: Norwescy ratownicy rozmieścili drony i psy w celu pokonania niestabilnej gliniastej gleby w poszukiwaniu 10 osób wciąż zaginionych w czwartek 31 grudnia po osunięciu się ziemi w południowej Norwegii, które poprzedniego dnia zmiotło kilkanaście budynków. Dziesięć osób zostało rannych, w tym jedna w stanie krytycznym.

ŚWIAT

USA: Policja w Miami-Dade na Florydzie prowadzi dochodzenie w sprawie dwóch oddzielnych strzelanin, w których rannych zostało 12 osób. Pierwsza z nich miała miejsce w Little River Park o godzinie 19:07. (0007 GMT), według władz. NBC News podało, że dwóch niezidentyfikowanych bandytów zaczęło strzelać do ludzi w pobliżu boiska do koszykówki. 6 osób zostało ciężko rannych. Policja podała, że ​​cztery osoby zostały ranne w innej strzelaninie w Allapattah. Ofiary zostały przewiezione do Jackson Memorial Hospital Ryder Trauma Center w stabilnym stanie.

Kazachstan: Prezydent Kassym-Jomart Tokajew podpisał dekret znoszący karę śmierci w Kazachstanie, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez jego biuro w sobotę. Nowa ustawa utrwala istniejące moratorium na egzekucje państwowe, wprowadzone w 2003 r. przez prezydenta kraju Nursułtana Nazarbajewa.

Japonia: Premier Yoshihide Suga ogłosił, że ​​rozważa ogłoszenie stanu wyjątkowego dla obszaru metropolitalnego Wielkiego Tokio w miarę wzrostu liczby przypadków koronawirusa, rzucając nowe wątpliwości co do tego, czy może przyspieszyć igrzyska olimpijskie i ograniczyć szkody gospodarcze do minimum.

SM

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści