POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

W skład Trybunału Stanu wybrano trzech sędziów z Podkarpacia

sejmRobert Majka, Rafał Sura i Zbigniew Sieczkoś to nowi sędziowie Trybunału Stanu wybrani przez Sejm RP, którzy pochodzą z województwa podkarpackiego.

Skład Trybunału Stanu określa art. 199 Konstytucji. Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, którym jest z urzędu Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, dwóch zastępców przewodniczącego i szesnastu członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Zastępcy przewodniczącego Trybunału oraz co najmniej połowa członków Trybunału Stanu powinni mieć kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego.

Robert Majka i Rafał Sura pochodzą z Przemyśla, natomiast Zbigniew Sieczkoś z Rzeszowa. Te osoby z Podkarpacia znalazły się w 16-osobowym składzie Trybunału Stanu. 

Zbigniew Sieczkoś znany jest z funkcji wojewody rzeszowskiego i podkarpackiego. W latach 2002-2006 zasiadał w sejmiku podkarpackim, w latach 2006-2008 był dyrektorem rzeszowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 1981 r. związany z Solidarnością, później z Prawem i Sprawiedliwością. To ta partia rekomendowała go do trybunału, podobnie jak Rafała Surę.

Rafał Sura to dr hab. prawa, od 2003 r. jest wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wcześniej był m.in. dyrektorem kancelarii prezydenta Przemyśla i pełnomocnikiem prezydenta ds. współpracy ze służbami, inspekcjami i strażami.

Robert Majka od 1981 r. związany był z opozycją antykomunistyczną. Był działaczem Solidarności Walczącej i Partii Wolności, później radnym miejskim. Od 1995 r. zatrudniony w Urzędzie Miasta Przemyśla, ostatnio pracownik administracyjny przemyskiej straży miejskiej. Do Trybunału Stanu został wystawiony przez Kornela Morawieckiego, a poparty przez ruch społeczny Kukiz’15.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści