POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności z udziałem marszałka Sejmu

W przededniu obchodów 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu w stołecznym teatrze Kamienica prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek wręczył Krzyże Wolności i Solidarności 27 byłym działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989. Obecny na uroczystości marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że wybory sprzed trzech dekad to nie tylko powrót do parlamentarnej tradycji, ale i ważny kolejny etap procesu upadku komunizmu. – Bez Państwa, uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności, nie byłoby tego ogromnego zwycięstwa, nie byłoby dziś demokratycznej Polski – powiedział Marek Kuchciński.

Państwowymi odznaczeniami Krzyż Wolności i Solidarności uhonorowano osoby wyjątkowo zasłużone w walce z komunistycznym systemem. Otrzymali je m.in. pośmiertnie premier Jan Olszewski i zamordowany przez komunistyczne służby Stanisław Pyjas, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan „Solidarności”, ks. Stanisław Małkowski, były minister zdrowia i działacz „Solidarności” Marek Balicki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Marszałek Kuchciński podziękował odznaczonym za podjęcie walki z komunizmem. – Udowodniliście, że represyjny system nie jest w stanie zdusić pragnienia wolności, I że warto było podjąć walkę. Walczyliśmy nie tylko dla siebie, ale także dla przyszłych pokoleń. Wspólnie dokonaliśmy wielkiego zwrotu historii XX wieku, odnieśliśmy zwycięstwo – zaznaczył marszałek Sejmu.

CIS

fot. M. Olejnik

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści