POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Szefowie Komisji Spraw Zagranicznych przeciwko przemytowi ludzi przez granice UE

Szefowie Komisji Spraw Zagranicznych parlamentów narodowych 12 krajów w specjalnym oświadczeniu potępili wykorzystywanie “przez nielegalny reżim” Alaksandra Łukaszenki przemycanych przez granice migrantów w celu szkodzenia sąsiednim państwom.

My, przewodniczący komisji spraw zagranicznych naszych parlamentów, jednoznacznie potępiamy wykorzystywanie przez nielegalny reżim Łukaszenki przemycanych przez granice migrantów, w celu szkodzenia sąsiednim państwom. Wykorzystanie najsłabszych jako metody wywierania nacisku w sporze politycznym jest haniebne i porównywalne z aktem powietrznego piractwa, jakiego byliśmy świadkami w maju. 

Próba przerzucenia migrantów przez granicę Litwy jest przestępczym i nieludzkim aktem mającym na celu podważenie solidarności i wsparcia narodu litewskiego wobec tych osób na Białorusi, które pragną wolności i odrzucają skradzione ubiegłoroczne wybory. Jest to nowy i groźny atak na państwo członkowskie Unii Europejskiej i NATO. Powinien on spotkać się z solidarnością i reakcją krajową, europejską i transatlantycką.

Wzywamy do wprowadzenia zakazu lotów na Białoruś, co do których może być podejrzenie o wykorzystywanie ich do organizowanego przeze państwo przemytu ludzi.

Wzywamy do nałożenia sankcji na osoby zaangażowane w ten zorganizowany przez państwo przemyt ludzi przez międzynarodowe granice oraz na reżim Łukaszenki, który go kontroluje. 

Wzywamy do wspólnego zaangażowania się w położenie kresu przemytowi ludzi przez granice UE, w tym do udzielenia wsparcia unijnej agencji Frontex, instrumentu zarządzania granicami i wiz, Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu i innych krajowych i międzynarodowych agencji, które mogą wesprzeć Litwę i inne państwa będące celem tego niekonwencjonalnego ataku reżimu Łukaszeniki.

Wzywamy do wspólnych wystąpień UE i NATO do rządów Iraku, Turcji i każdego innego państwa używanego przez reżim Łukaszenki do wykorzystywania i instrumentalizacji migrantów, aby położyć kres tej praktyce i bronić godności tych, których prawa są naruszane.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści