POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Spotkanie z przewodniczącym Izby Reprezentantów Bośni i Hercegowiny

Rozwój stosunków dwustronnych oraz współpracy w wymiarze regionalnym, przede wszystkim na płaszczyźnie parlamentarnej, a także wsparcie Polski dla bośniackich dążeń do integracji z UE i NATO to niektóre z tematów dzisiejszej rozmowy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przewodniczącym Izby Reprezentantów Bośni i Hercegowiny Mladenem Bosiciem.

– Nasze relacje dwustronne jawią się jako bardzo dobre, odkąd w 1992 r. Polska uznała niepodległość Bośni i Hercegowiny – powiedział Marek Kuchciński. Marszałek Sejmu podziękował za obecność delegacji bośniackiej na obchodach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski w kwietniu br. w Poznaniu. Od przewodniczącego Bosicia marszałek Kuchciński otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w parlamencie Bośni i Hercegowiny.

Politycy zgodzili się, że potrzebne jest zacieśnienie stosunków łączących obydwa kraje, w szczególności w wymiarze parlamentarnym – mają one duży niewykorzystany potencjał. – Zależy nam na intensywnej, bezpośredniej współpracy. Wierzymy, że można podnieść ją na wyższy poziom – stwierdził przewodniczący Izby Reprezentantów Bośni i Hercegowiny. Wyraził też uznanie dla polskiego wzrostu oraz rozwoju gospodarczego i zaznaczył, że gospodarka jest dziedziną, w której Polska oraz Bośnia i Hercegowina powinny szczególnie ściśle współpracować.

– Pragnę zapewnić o zdecydowanym poparciu ze strony Polski dla Bośni i Hercegowiny na drodze do Unii Europejskiej i NATO – podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przewodniczący Izby Reprezentantów Bośni i Hercegowiny Mladen Bosic zwrócił uwagę na pozytywny klimat i zaangażowanie obecnych władz jego kraju na rzecz integracji z Unią. – Potrzebujemy też nowego impulsu, żeby szybciej ruszyć w kierunku Unii Europejskiej, jak również NATO – zauważył.

Marszałek Sejmu podkreślił, że obok dialogu w ramach UE niezwykle istotne znaczenie ma wszechstronna współpraca parlamentów państw leżących miedzy Adriatykiem a Morzem Bałtyckim. Rozmówcy za interesującą uznali inicjatywę szerokiego parlamentarnego szczytu – od państw bałtyckich po bałkańskie oraz kaukaskie. Politycy zgodzili się, że Bośnia i Hercegowina mogłaby uczestniczyć jako obserwator w parlamentarnych pracach „powiększonej” Grupy Wyszehradzkiej czy też państw tzw. inicjatywy ABC. – Od 1 lipca br. przejmujemy przewodnictwo w V4 i chętnie gościlibyśmy Bośnię i Hercegowinę w spotkaniach parlamentarnych w tym formacie – powiedział marszałek Kuchciński.

Tematem rozmowy było również m.in. zbliżające się parlamentarne spotkanie Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w Sarajewie, które ma być poświęcone takim kwestiom jak np. niezależność energetyczna czy korytarze transportowe, w tym Via Carpatia.

Tekst: Kancelaria Sejmu

Foto: Paweł Kula

A96I4053

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści