POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Spotkanie marszałka Sejmu z przewodniczącym Knessetu

Relacje między polskim Sejmem a Knessetem rozwijają się w pozytywnym kierunku. Parlamenty mają coraz większe znaczenie w dyplomacji, co podkreślali zarówno marszałek Sejmu Marek Kuchciński, jak i marszałek Knessetu Yuli Edelstein. „Rządy przychodzą i odchodzą, a relacje pozostają” – zaznaczył Edelstein.

Warszawskie spotkanie dotyczyło głównie wzmacniania relacji między parlamentami, rozwoju polsko-izraelskiej współpracy gospodarczej i turystycznej, a także walki z wzajemnymi stereotypami.

Marszałek Kuchciński podkreślił konieczność rozwoju nie tylko turystyki historycznej, lecz także odnoszącej się do miejsc łączących Polskę z Izraelem od setek lat, poznania innego wymiaru, nie tylko Holokaustu.

Według marszałka Izrael należy do najnowocześniejszych państw na świecie, więc dla Polski korzystna jest współpraca w obszarze nowoczesnych technologii. – Udzielę poparcia parlamentarzystom, którzy będą zainteresowani tego rodzaju współpracą – powiedział Kuchciński. Według marszałka należałoby również rozwinąć współpracę pomiędzy komisjami gospodarki i rozwoju, sportu, turystyki i Unii Europejskiej, a także na szczeblu komisji spraw zagranicznych i obrony.

Kolejną poruszoną kwestią było bezpieczeństwo Europy Środkowej i współpraca z krajami, które 28 lat temu odzyskały niepodległość. – Bez udziału Izraela rozwój byłby niepełny. We wszystkich tych państwach Żydzi odgrywali bowiem wielką rolę.  Zaproponował włączenie przedstawicieli Knesetu do działań w Europie Środkowej i Wschodniej.  – Chcemy w ten sposób budować fundamenty pozytywnej współpracy pomiędzy narodami, mimo dzielących je granic religijnych, terytorialnych, państwowych, administracyjnych, wszelkich innych – mówił. – Zauważamy, że od wielu lat Rosja próbuje objąć dominacją kraje, które tworzyły Związek Radziecki. Aneksja Krymu jest na to dowodem. My nie chcemy być elementem konfliktu, nas interesuje wspieranie działań budujących pokój – podkreślił Kuchciński. W działania budujące pokój i dobre relacje pomiędzy państwami wpisuje się również walka z antysemityzmem czy agresją w internecie, które zapowiedzieli marszałkowie Knessetu, Sejmu i Senatu.

Przewodniczący Knessetu przybył do Warszawy na zaproszenie marszałka Sejmu. W piątek w Krakowie uczestniczyli w uroczystości wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata https://marekkuchcinski.pl/wydarzenia/medal-sprawiedliwy-wsrod-narodow-swiata-obowiazek-pamietac/  Podczas wizyty w Sejmie Edelstein złożył także kwiaty przed tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz tablicą poświęconą posłom II Rzeczypospolitej i ofiarom II wojny światowej.

fot. Paweł Kula

KU182171 — kopiaKU181665 — kopiaKU181604 KU181616 (1) KU181707 KU181761 KU181826 KU181865 KU181892 KU182059 KU182129 KU182147KU181941

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści