POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Spotkanie marszałka Sejmu z przedstawicielami ZHP Komendy Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich

Podczas spotkania w przemyskim biurze poselskim Marek Kuchciński zadeklarował włączenie się w działania wspierające przemyską Komendę Hufca. Marszałek przypomniał, że w kolejnych latach (2018/2019) polski Parlament będzie szczególnie uroczyście świętował stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 550-lecie parlamentaryzmu polskiego.

Przemyskie harcerstwo swoje stulecie obchodziło w latach 2010/2011  (10 listopada 1911 roku Andrzej Małkowski w budynku „Sokoła” przy ul. Konarskiego w Przemyślu powołał pierwszą drużynę harcerstwa przemyskiego i od tego czasu każdego 10 listopada Hufiec ma swoje święto), zaś na listopad 2018 r. przypada setna rocznica walk o Przemyśl i Niżankowice, w których brali udział przemyscy harcerze.

Zebrani rozmawiali o problemach, z jakimi boryka się ośrodek i możliwych rozwiązaniach. Marszałek przedstawił zebranym zarys działalności Grupy Wyszehradzkiej, podkreślając rolę współpracy władz wykonawczych, a przede wszystkim – ustawodawczych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Według marszałka Sejmu spotkania przedstawicieli V4 organizowane w Przemyślu przyczyniają się do promowania miasta. Zaproponował zorganizowanie w mieście w setną rocznicę odzyskania niepodległości zlotu harcerstwa i skautów Grupy Wyszehradzkiej, proponując jednocześnie objęcie inicjatywy patronatem (mógłby to być także patronat czterech marszałków parlamentów Grupy Wyszehradzkiej). Oczekiwałby zaangażowania przemyskiej Komendy Hufca, władz miejskich i wojewódzkich.

Ruszelczyce (po remoncie) także mogłyby się włączyć w organizowane cyklicznie spotkania harcerzy i skautów Wyszehradu, na podobieństwo spotkań forum „Europy Karpat”, które stają się wydarzeniem coraz bardziej rozpoznawalnym. W Ruszelczycach mogłyby się odbywać harcerskie ogniska, kończące całą imprezę.

Przedstawiciele Komendy Hufca zaproponowali ciekawą formułę spotkania – Zlot Gwiaździsty na przemyskim rynku. Harcerze i skauci zaproszeni na to wydarzenie mogliby biwakować na terenie fortów przemyskich i stamtąd zejść do Przemyśla. Tę inicjatywę mogłoby wesprzeć wojsko (udostępniając nieodpłatnie nieużywane namioty) oraz samorząd. Wstępny termin zlotu – ostatni tydzień sierpnia 2018 roku.

DKA-HxhXUAAoZyB

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści