POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Spotkanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przewodniczącą Saeimy Republiki Łotewskiej Inārą Mūrniece

Sytuacja w Unii Europejskiej i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz polsko-łotewskie relacje dwustronne to jedne z tematów poruszonych podczas dzisiejszego spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przewodniczącą Saeimy Republiki Łotewskiej Inārą Mūrniece.

Politycy rozmawiali o relacjach bilateralnych między polskim Sejmem, a łotewskim parlamentem. Zgodzili się, że dzisiejsze spotkanie to dobry punkt wyjścia do ich intensyfikacji. Marszałek Marek Kuchciński zaznaczył, że priorytetem jest niezwłoczne powołanie w Sejmie Polsko-Łotewskiej Grupy Parlamentarnej. – W świetle wydarzeń za naszymi wschodnimi granicami i w Unii Europejskiej nasza współpraca powinna być ścisła. (…) Powinniśmy wyznaczyć obszary, którymi grupa zajmie się w pierwszej kolejności. Zachęcić do uczestnictwa w niej posłów zajmujących się sprawami infrastruktury, komunikacji. Jest to istotne z punktu widzenia Via Baltica i Via Carpatia – mówił marszałek Sejmu. Polsko-łotewska grupa współpracy dwustronnej funkcjonowała w VII kadencji Sejmu. W łotewskim parlamencie od 19 listopada 2014 r. działa natomiast Łotewsko-Polska Grupa Parlamentarna.

Podczas spotkania marszałek Sejmu podkreślił potrzebę wzmocnienia Partnerstwa Wschodniego i chęć poznania, w ramach współpracy bilateralnej, rozwiązań przyjętych w tym zakresie przez Łotwę. Zadeklarował też swoją przychylność dla rozszerzania Unii Europejskiej o Ukrainę, Gruzję i Mołdawię. – Jestem zwolennikiem tych zmian – zaznaczył. Przewodnicząca Ināra Mūrniece podkreśliła wagę przyspieszenia prac nad umowami stowarzyszeniowymi z wymienionymi krajami. – Popieramy przybliżenie tych krajów do UE i wsparcie przeprowadzanych w nich reform – zadeklarowała.

Politycy rozmawiali też o sytuacji Białorusi na arenie międzynarodowej. – Jesteśmy za wzmocnieniem współpracy gospodarczej z Białorusią. (…). Uważnie przyglądamy się też prawom człowieka i prawom obywatelskim w tym kraju – mówiła przewodnicząca łotewskiego parlamentu.

Marszałek Kuchciński i przewodnicząca Mūrniece poruszyli również kwestie bieżących spraw europejskich, w tym wciąż nierozwiązanego kryzysu migracyjnego. – Naszym zdaniem to powrót do rozmowy o obowiązkowych kwotach. Nie popieramy takiego rozwiązania – powiedziała przewodnicząca łotewskiej Saeimy o propozycji obciążenia sankcjami finansowymi krajów, które nie przyjmą odpowiedniej liczby imigrantów. Politycy odnieśli się też negatywnie do ewentualnych prób federalizacji Unii Europejskiej. – Silna Unia Europejska powinna być oparta na suwerennych, niepodległych państwach. Tak widzimy jej przyszłość – mówił marszałek Sejmu.

W trakcie spotkania wielokrotnie zwracano uwagę na zbieżność interesów Polski i Łotwy w Unii Europejskiej i NATO – zwłaszcza w kontekście zaplanowanego w lipcu bieżącego roku szczytu NATO w Warszawie.

– Bardzo cieszę się z wizyty Pani Przewodniczącej Łotewskiej Saeimy w Polsce. Dziękuję, że przywiozła nam Pani wspaniały podarunek – wystawę pt. „25 chwil – Łotwa”, która prezentuje chwile kiedy naród łotewski rozpoczął swoją walkę o suwerenność, kiedy ją prowadził i kiedy z radością witał zwycięstwo – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński otwierając wspólnie z przewodniczącą Saeimy Inārą Mūrniece ekspozycję upamiętniającą 25. rocznicę niepodległości Łotwy.

Marszałek Sejmu podkreślił więzy historyczne łączące nasze kraje – Radość z istnienia suwerennej Łowy i jej sukcesów jest podzielana przez Polaków. Wielowiekowe więzi historyczne, wspólnota losów, trudna walka o niepodległość i tożsamość narodowa połączyły nas jeszcze silniej – powiedział. Marszałek Marek Kuchciński przypomniał również o zbliżającej się 100. rocznicy niepodległości Łotwy, zbiegającej się z 100. rocznicą odzyskania  niepodległości przez Polskę.

Przewodnicząca Łotewskiej Saeimy Ināra Mūrniece zachęcając do obejrzenia wystawy podkreślała znaczenie jakie mają dla Łotwy te ważne chwile utrwalone na zdjęciach –Przez  25 lat po odzyskaniu niepodległości przeżywaliśmy różne momenty w historii współczesnej Łotwy. Były to momenty radości, dumy ze swojego państwa, ale też chwile które dały impuls do myślenia, w które działania musimy włożyć więcej wysiłku. Czasami przez słowa można powiedzieć dużo, ale to te zdjęcia pokazują momenty w historii naszego kraju, które pozostawiły odcisk w naszej duszy – dodała. Przewodnicząca Mūrniece podkreśliła też fakt, że Polska dobrze rozumie historię Łotwy, ponieważ oba nasze narody walczyły o odzyskanie niepodległości, a osiągnięcia Solidarności w Polsce wzmocniły dążenie Łotwy do wolności.

tekst: Kancelaria Sejmu

 

DSCF7703

 

DSCF7691

 

DSCF7715

 

DSCF7713

 

DSCF7719

 

DSCF7718

 

DSCF7714

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści