POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Spojrzeć ludziom prosto w oczy – Marek Kuchciński otworzył wystawę poświęconą Janowi Olszewskiemu

Wystawa „Spojrzeć ludziom prosto w oczy… W 90. rocznicę urodzin Jana Olszewskiego” przybliża postać harcerza Szarych Szeregów, obrońcy politycznego w PRL i polityka, któremu przyszło stanąć na czele pierwszego po drugiej wojnie światowej polskiego rządu powołanego przez sejm pochodzący z wolnych wyborów. Na kolejnych planszach przedstawione zostały poszczególne etapy życia bohatera: od narodzin w rodzinie kolejarskiej, związanej od pokoleń z tradycją Niepodległości, do ostatnich słów wypowiedzianych przezeń przed śmiercią: „Ja nie mam w obowiązku poddać się”. Jesienią 1991 roku odbyły się pierwsze po II wojnie światowej  w pełni wolne wybory do Sejmu. I już 6 grudnia 1991 r., Sejm powołał Jana Olszewskiego na prezesa Rady Ministrów, a 23.12. udzielił wotum zaufania jego gabinetowi.

Wernisaż w Sejmie otworzył Marek Kuchciński, b. marszałek, wiceszef Klubu PiS, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, który podkreślał, że Jan Olszewski to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli opozycji i środowisk niepodległościowych, obok Lecha Kaczyńskiego, Kornela Morawieckiego i Anny Walentynowicz, a celem jego rządu była budowa silnej, niepodległej Polski. Budowa systemu władzy demokratycznej w Polsce w sytuacji ogromnego obciążenia postkomunizmu:

– powstrzymanie uwłaszczenia nomenklatury na majątku państwowym,

– dekomunizacja,

– sprzeciw wobec przekazaniu terenów po sowieckich bazach wojskowych spółkom rosyjskim.

Rząd Jana Olszewskiego przetrwał tylko 6 miesięcy. Gdy Jan Olszewski kończył urzędowanie zadał dramatyczne pytanie: Czyja jest Polska?

I odpowiadał, że po jednej stronie stoi dawna nomenklatura PRL, a po drugiej społeczeństwo.

Kilka lat potem modyfikował tę odpowiedź, mówił, że z jednej strony stoi dawna nomenklatura komunistyczna, do której dołączyli przedstawiciele dawnej UW, nomenklaturowa grupa ZSL i ludzie z zaplecza ówczesnego prezydenta Polski.

Drugi obóz to reszta społeczeństwa, to my. I dzisiaj to My odpowiadamy za Polskę. I chociaż dokonaliśmy wielu dobrych zmian, to nadal jest wielu ludzi, którzy są pod urokiem zniekształcania rzeczywistości przez współczesną neomarksistowską propagandę.

Dzisiaj nadal widzimy w wielu miejscach kontynuację negatywnych  zjawisk opisywanych 30 lat temu przez Jana Olszewskiego. Gdzie dominują kontynuatorzy dawnej nomenklatury, dawni czerwoni, w znacznej mierze uwłaszczeni na sprywatyzowanym majątku państwowym, kierujący wielkimi biznesami prywatnymi, mediami, partiami politycznymi.

Antoni Macierewicz przypomniał, że rząd Jana Olszewskiego był pierwszym rządem niepodległościowym nie tylko z uwagi na program, ale również fakt, że był to pierwszy rząd wyłoniony przez Sejm pochodzący z wolnych wyborów. – Ten rząd sprawił, że rozpoczęto realizację programu budowania niepodległej Polski. Ważnym elementem tego programu było budowanie gospodarki opartej na własności rodzinnej, budowanie bezpieczeństwa w oparciu o NATO, a także eliminacja agentury, która kształtowała wtedy życie publiczne. Jan Olszewski miał tego świadomość i stąd uważał lustrację za jedno z głównych zadań, które trzeba zrealizować – mówił były szef MSW w rządzie Jana Olszewskiego.

fot. Marta Olejnik/ KS

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści