POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

„Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” – konferencja naukowa w Sejmie RP

Dziś w Sejmie odbyła się konferencja naukowa Rotmistrz Witold Pilecki Żołnierz – Polak – Patriota. O trudnych doświadczeniach życiowych, niezłomnej postawie i wzorcach na przyszłość związanych z postacią Rotmistrza rozmawiali członkowie rodziny, historycy, młodzież i zaproszeni goście. Organizatorzy spotkania podkreślali, że idei projektu przyświeca kilka celów, w tym wychowanie młodego pokolenia Polaków w poczuciu dumy z przynależności do Narodu, który ma bogatą historię i swoich bohaterów oraz wspaniały dorobek artystyczny i imponujące obiekty kultury materialnej.

 

W przesłanym do uczestników konferencji licie marszałek Sejmu podziękował za popularyzowanie postaci niezwykłej, heroicznej, do końca swoich dni oddanej Ojczyźnie i patriotycznym wartościom.

 

Mamy ogromny dług pamięci wobec Witolda Pileckiego. Przez długie lata komunistycznej Polski był spychany w niepamięć, okrzyknięto go zdrajcą i wrogiem państwa ludowego. Jednak, jakże musiał imponować nowej władzy odwagą, inteligencją  i  determinacją, że Józef Cyrankiewicz – również były więzień obozu KL Auschwitz – przypisał sobie konspiracyjną, obozową biografię Rotmistrza. Kłamstwo to funkcjonowało w zbiorowej świadomości jeszcze do lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Bohaterstwo Witolda Pileckiego i jego walka z hitlerowskim okupantem nie uchroniły go przed aresztowaniem, kaźnią ubeckiego więzienia i haniebną karą śmierci strzałem w tył głowy. Podobnie jak inni żołnierze niepodległościowego podziemia, którym honor nie pozwalał na bierność wobec komunistycznego terroru i okupacji sowieckiej,  został skazany na zniesławienie i  wymazanie z kart historii.

Dziś zwracamy mu należny honor, przywracamy powszechnej pamięci, a jego bohaterstwo i szlachetność stawiane są za wzór patriotycznej i chrześcijańskiej postawy. Do dziedzictwa Pileckiego należy sięgać jak najczęściej, by był wciąż obecny w  świadomości Polaków – napisał Marek Kuchciński.

 

Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa plastycznych prac konkursowych: Rotmistrz Witold Pilecki Bohater Niezwyciężony.

Więcej nt. rotmistrza Witolda Pileckiego: https://marekkuchcinski.pl/wazne-daty/rotmistrz-pilecki-bohater-niezlomny-ochotnik-auschwitz/

unspecified-24

unspecified-25

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści