POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Relacja z uroczystości 10 sierpnia w Brzozowie

W środę, 10 sierpnia, wicemarszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński gościł w Brzozowie, gdzie uczestniczył w Mszy św. za Ojczyznę i za Ofiary tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem. Po nabożeństwie marszałek oraz towarzyszący mu parlamentarzyści (senator Alicja Zając, poseł Adam Śnieżek i senator Stanisław Piotrowicz), a także mieszkańcy oraz działacze samorządowi (w tym radny Sejmiku Wojewódzkiego – Tadeusz Pióro i przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego, Henryk Kozik) złożyli wieńce i kwiaty pod krzyżem katyńskim oraz tablicą upamiętniającą ofiary owej najbardziej tragicznej w historii Polski katastrofy lotniczej. Marszałek Kuchciński i parlamentarzyści spotkali się następnie z mieszkańcami miasta.

 

W trakcie Mszy świętej w zabytkowym kościele p.w. Przemienienia Pańskiego, koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. prałata Eugeniusza Nycza, niezwykle patriotyczną homilię wygłosił ks. Paweł Pelc. Apelował on, aby nasza postawa obywatelska i nasza miłość Ojczyzny była autentyczna: „aby wynikała z potrzeby serca, a nie z jakiejś kalkulacji – aby nie była tylko jakimś sloganem czy jakimś zdaniem wyrwanym z kontekstu”. Kapłan przestrzegał, że „strażnikiem i sędzią naszego serca jest Chrystus, który zna ludzkie intencje, zna wartość naszego serca i On te serca kiedyś w przyszłości będzie sądził”.

 

Ostatnie zdania tej pięknej homilii były słowami poety: „Modlę się za Ciebie Polsko, nocną porą, zziębnięty, trzęsący się lękiem. Bądź mi Ojcem i Matką. Bądź czuła, sprawiedliwa i opiekuńcza. Bądź chlebem pachnącym i solą. Bądź mi miłością jedyną, jak Eucharystia po raz pierwszy przyjęta.” Potem kilkudziesięciu mieszkańców Brzozowa przybyło do miejscowego Biura „Prawa i Sprawiedliwości” na otwarte spotkanie z marszałkiem Kuchcińskim i parlamentarzystami.

{gallery}Brzozow{/gallery}

Zdjęcie pierwsze od lewej: Marszałek Kuchciński z parlamentarzystami PiS podczas modlitwy prowadzonej przez ks. prałata E. Nycza przy krzyżu katyńskim i tablicy smoleńskiej.

 

Zdjęcie drugie: Na ścianie świątyni obok krzyża katyńskiego umieszczono też tablicę ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

Zdjęcie trzecie: Marszałek Kuchciński w trakcie wystąpienia na spotkaniu z mieszkańcami Brzozowa. 

 

Głównym tematem spotkania było podsumowanie aktualnego stanu wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Marek Kuchciński w swoim wystąpieniu podkreślił, że „wszystkie informacje z tzw. raportów rządowych, jak również fakty zebrane przez Parlamentarny Zespół ds. Wyjaśnienia Katastrofy Smoleńskiej, wskazują na to, że przyczyn tej tragedii należy szukać grubo wcześniej przed katastrofą. Fakty dowodzą bowiem, że ten lot na uroczystości rocznicowe w Katyniu, ta wyprawa prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i towarzyszącego mu licznego grona wybitnych przedstawicieli władz państwowych, Wojska Polskiego i organizacji społecznych – była kompletnie nie przygotowana przez odpowiadające za to czynniki rządowe i służby specjalne. Można więc mówić tutaj o politycznej i moralnej odpowiedzialności obecnego premiera polskiego rządu, i to może nawet bardziej aniżeli samych władz rosyjskich. Znając z historii kilkusetletnie stosunki polsko-rosyjskie.

 

Jest całkiem prawdopodobne, że Rosjanie wykorzystali tu premiera polskiego rządu i jego najbliższe otoczenie do wzniecenia jakby wojny wewnętrznej w Polsce, do nie mającego precedensu podważania autorytetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz do osłabiania autorytetu i wiarygodności Polski na arenie europejskiej i międzynarodowej, a zarazem do osłabienia działań najważniejszych instytucji, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo państwa polskiego” – zarzucał marszałek Kuchciński.

 

Jego zdaniem, w odczuciu wielu obecnych pokoleń Polaków, takie podważanie fundamentów funkcjonowania państwa polskiego, widoczne od wyborów w 2007 roku, rodzi niepokój o naszą przyszłość. Nie dotrzymanie przez Donalda Tuska jego obietnic przedwyborczych skłania Polaków do obaw o pracę i zabezpieczenie warunków życia rodzin. Natomiast fatalne zaniedbanie bezpieczeństwa lotu polskiego samolotu rządowego i niewytłumaczalne ustępstwa wobec Rosji w prowadzeniu śledztwa po katastrofie, zmusza do niepokoju o bezpieczeństwo Polski.

 

W kolejnych wystąpieniach senator Alicja Zając podzieliła się z mieszkańcami Brzozowa swoimi przeżyciami związanymi z dramatem utraty męża, senatora Stanisława Zająca, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Natomiast senator Stanisław Piotrowicz, wieloletni prokurator, omówił bardzo liczne i wręcz skandaliczne zaniedbania rządu i podległych mu służb specjalnych – tak w przygotowaniu wylotu na uroczystości rocznicowe do Katynia prezydenta Polski, najwyższych dowódców Polskich Sił Zbrojnych i tak wielu przedstawicieli elity polskiego państwa, jak i w prowadzeniu śledztwa po katastrofie samolotu rządowego.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści