POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

„Razem możemy zdziałać więcej”. Prezydent Litwy z wizytą w Sejmie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozmawiał we wtorek 16 lipca z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą, który przybył do Polski z pierwszą oficjalną wizytą zagraniczną po objęciu urzędu. W spotkaniu uczestniczyli także poseł Grzegorz Janik, wiceprzewodniczący Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej oraz Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu.

Witając prezydenta Litwy, Marszałek Sejmu pogratulował zwycięstwa w wyborach i zauważył, że Warszawę i Wilno łączą ambitne plany wzmacniania współpracy w najbliższych latach.

Jednym z głównych tematów spotkania była kooperacja obu krajów na szczeblu parlamentarnym. Politycy rozmawiali też o współdziałaniu w ramach Unii Europejskiej, przywołując przy tym kwestię nowej perspektywy budżetowej. Wśród omawianych kwestii były także infrastruktura regionu i umacnianie więzi transportowych między Polską i Litwą. W tym kontekście Marek Kuchciński i Gitanas Nausėda dyskutowali o projektach Via Carpatia, Rail Baltica oraz Via Baltica.

Marszałek Sejmu i Prezydent Litwy rozmawiali też o współpracy gospodarczej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Wspominano także obchodzoną w tym roku 450. rocznicę Unii Lubelskiej. – Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijała coraz dynamiczniej ku pożytkowi Litwy, Polski i całej Europy – podkreślił Marszałek Sejmu.

CIS

fot. Marta Marchlewska

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści