POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Przemyśl obrazem polityki kulturalnej państwa

Dzięki staraniom ministra kultury Piotra Glińskiego i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego dwa lata temu Rada Ochrony Zabytków podjęła uchwalę, w której Twierdza Przemyśl oraz Staromiejski Zespół Urbanistyczny Miasta Przemyśl zostały Pomnikami Historii. Dodatkowo Muzeum Ziemi Przemyskiej zostało współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przebywający wówczas z wizytą w Przemyślu Piotr Gliński podkreślił, że ze względu na to, jak wiele inicjatyw współorganizowanych jest przez ministerstwo na Podkarpaciu, często odwiedza ten region, a  dzięki dobrej współpracy pomiędzy instytucjami centralnymi i społecznością lokalną możliwe było doprowadzenie do podpisania umowy.

Podczas wizyty 26 czerwca br. w przemyskim muzeum Piotr Gliński przekonywał, że to, co można powiedzieć o kulturze Przemyśla w ciągu ostatnich czterech ostatnich lat, obrazuje ogólnopolską politykę Prawa i Sprawiedliwości; dbałość o dziedzictwo, mnogość inicjatyw, w tym nowo powołane urzędy, jak Instytut Pileckiego czy te broniące estetyki przestrzeni lub wykonujące projekty za granicą. – My po prostu uważamy, że kultura jest bardzo ważna i potwierdzamy to realnymi decyzjami – powiedział Gliński.

Z resortu kultury w ostatnich czterech latach na Podkarpacie trafiło 88 mln zł. W latach 2011-14 było to 39 mln zł.

Minister podkreślił, że budżet Ministerstwa Kultury w porównaniu z poprzednimi rządami  wzrósł o 37 proc. Jest to w tej chwili już ponad 5,2 mld zł – mówił. – Musimy znowelizować budżet także pod kątem ewentualnych strat instytucji kultury, ale na bieżąco są odzyskiwane dzięki Tarczom antykryzysowym. Możemy z podniesionym czołem mówić, jak w tym trudnym czasie ochroniliśmy miejsca pracy w kulturze – przekonywał Piotr Gliński.

Do polityki kulturalnej państwa odniósł się Marek Kuchciński. Podkreślił, że Podkarpacie jest doceniane w polityce państwa w szeroko rozumianych obszarach kultury – od ochrony zabytków po sztuki piękne. Przypomniał również, że w 1620 roku urodził się Andrzej Maksymilian Fredro, założyciel Kalwarii Pacławskiej, marszałek Sejmu, autor wielu publikacji, także odkrywanych dzięki podkarpackim historykom. W tym samym roku urodził się hetman Stanisław Żółkiewski, wybitny mąż stanu, który wsławił się zwycięstwem pod Kłuszynem i zdobyciem Moskwy.

Wicepremier Gliński i marszałek Marek Kuchciński odwiedzili także kościół franciszkanów, na renowacje którego Ministerstwo Kultury przekazało 3,4 mln zł. – Przemyśl to wyjątkowe miasto, w którym zabytki spotykamy na każdym kroku. Są one bardzo ważne, ponieważ generują rozwój regionu. Wszystkie te wyjątkowe miejsca są bardzo dobrze zadbane dzięki wsparciu z budżetu państwa oraz wysiłkowi lokalnych władz – mówił minister.

fot. Paweł Husarz/ MNZP

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści