POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Premier w Przemyślu zapowiada nowe inwestycje: Stwarzamy lepsze perspektywy rozwoju dla mieszkańców

Podczas konferencji prasowej na dworcu głównym w Przemyślu premier Mateusz Morawiecki potwierdził powstanie spółki Cargo Terminale.

– Powstanie kilkaset nowych miejsc pracy. To będzie praca zarówno dla techników, jak i dla inżynierów – powiedział premier. Zaznaczył także, że wraz z rozwojem tej idei i rozbudową terminala w Przemyślu miejsc pracy będzie przybywać. PKP Cargo Terminale w Przemyślu, która będzie koordynować pracę terminali w Polsce i za granicą. Być może będzie to największy tego typu zakład w Europie. Mateusz Morawiecki mówił, że Polska jest w trakcie największego programu inwestycji kolejowych od co najmniej 50 lat. Nakreślił dwa kierunku rozwoju. Pierwszy – to przyjazny środowisku TIR-y na tory i zmniejszenie ruchu ciężarówek, by wykorzystać sieć kolejową, drugi – koleje rozsądnie dużych prędkości. Rozwój kolei ma objąć zarówno transport pasażerski, jak i towarowy. Według premiera, Przemyśl jako miasto leżące blisko granicy z Ukrainą powinien korzystać na handlu międzynarodowym. – Jesteśmy przekonani o tym, że stworzenie tutaj wielkiego centrum logistycznego będzie na
pewno służyło mieszkańcom regionu – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier przekonywał, że piękno Bieszczad powinno być dostępne dla mieszkańców całej Polski i Europy. – Dlatego często z panem marszałkiem Kuchcińskim rozmawiamy o infrastrukturze. Z przyjemnością mogę oznajmić, że w ciągu naszych rządów przekazaliśmy dla Przemysła i okolic środki w wysokości ponad miliarda złotych na inwestycje od sportowych przez kulturalne, drogowe, kolejowe i inne. Ważne, by rozwijać możliwości drogowe Przemyśla. W kontekście ogłoszenia programu stu obwodnic chcemy, by powstała zachodnia obwodnica Przemyśla, korzystna dla poruszających się na południe i chcących korzystać z uroku Bieszczad i lepsze możliwości komunikacyjne dla samego Przemyśla,. Również Via Carpatia będzie oznaczała dotarcie do północnych części Polski, Warszawy, Białegostoku.

Podczas konferencji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej lider okręgu 22 Marek Kuchciński podkreślał, że w 12 powiatach okręgu na Podkarpaciu widać troskę rządu o całą Polskę. – Możemy wskazać na przykłady wielkich przedsięwzięć, często odbudowy dawnych, wcześniej likwidowanych i sprzedawanych w latach 90. i później bardzo dobrych zakładów pracy, jak choćby budująca wagony Gniewczyna w ziemi przeworskiej, którą teraz przywracamy, Autosan w ziemi sanockiej, czy rafineria Jedlicze – przekonywał marszałek. Marek Kuchciński podkreślił, że niezwykle ważną inicjatywą jest Program dla Bieszczadów (Centralny Ośrodek Sportu, kolejka gondolowa nad solińską zaporą czy kompleksowa poprawa bezpieczeństwa i wyeksponowanie walorów krajobrazowych przy bieszczadzkich drogach). – Samorządowcy z Beskidu Niskiego zarabiają nie tylko pieniądze przez turystykę, ale także myślą w kategoriach obrony cywilizacji – poprzez edukację i wychowanie w duchu obrony wartości chrześcijańskich. W każdej naszej małej ojczyźnie ludzie dbają o kulturę, a jej różnorodność na tych terenach jest niezwykła. Naszym obowiązkiem jest troska o jej zachowanie – powiedział.

mo

fot. Krystian Maj/ KPRM

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści