Podczas konferencji prasowej na dworcu głównym w Przemyślu premier Mateusz Morawiecki potwierdził powstanie spółki Cargo Terminale.
– Powstanie kilkaset nowych miejsc pracy. To będzie praca
zarówno dla techników, jak i dla inżynierów – powiedział premier. Zaznaczył
także, że wraz z rozwojem tej idei i rozbudową terminala w Przemyślu miejsc
pracy będzie przybywać. PKP Cargo Terminale w Przemyślu, która będzie
koordynować pracę terminali w Polsce i za granicą. Być może będzie to
największy tego typu zakład w Europie. Mateusz Morawiecki mówił, że Polska jest
w trakcie największego programu inwestycji kolejowych od co najmniej 50 lat.
Nakreślił dwa kierunku rozwoju. Pierwszy – to przyjazny środowisku TIR-y na
tory i zmniejszenie ruchu ciężarówek, by wykorzystać sieć kolejową, drugi –
koleje rozsądnie dużych prędkości. Rozwój kolei ma objąć zarówno transport
pasażerski, jak i towarowy. Według premiera, Przemyśl jako miasto leżące blisko
granicy z Ukrainą powinien korzystać na handlu międzynarodowym. – Jesteśmy
przekonani o tym, że stworzenie tutaj wielkiego centrum logistycznego będzie na
pewno służyło mieszkańcom regionu – powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier przekonywał, że piękno Bieszczad powinno być dostępne dla mieszkańców całej Polski i Europy. – Dlatego często z panem marszałkiem Kuchcińskim rozmawiamy o infrastrukturze. Z przyjemnością mogę oznajmić, że w ciągu naszych rządów przekazaliśmy dla Przemysła i okolic środki w wysokości ponad miliarda złotych na inwestycje od sportowych przez kulturalne, drogowe, kolejowe i inne. Ważne, by rozwijać możliwości drogowe Przemyśla. W kontekście ogłoszenia programu stu obwodnic chcemy, by powstała zachodnia obwodnica Przemyśla, korzystna dla poruszających się na południe i chcących korzystać z uroku Bieszczad i lepsze możliwości komunikacyjne dla samego Przemyśla,. Również Via Carpatia będzie oznaczała dotarcie do północnych części Polski, Warszawy, Białegostoku.
Podczas konferencji w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej lider okręgu 22 Marek Kuchciński podkreślał, że w 12 powiatach okręgu na Podkarpaciu widać troskę rządu o całą Polskę. – Możemy wskazać na przykłady wielkich przedsięwzięć, często odbudowy dawnych, wcześniej likwidowanych i sprzedawanych w latach 90. i później bardzo dobrych zakładów pracy, jak choćby budująca wagony Gniewczyna w ziemi przeworskiej, którą teraz przywracamy, Autosan w ziemi sanockiej, czy rafineria Jedlicze – przekonywał marszałek. Marek Kuchciński podkreślił, że niezwykle ważną inicjatywą jest Program dla Bieszczadów (Centralny Ośrodek Sportu, kolejka gondolowa nad solińską zaporą czy kompleksowa poprawa bezpieczeństwa i wyeksponowanie walorów krajobrazowych przy bieszczadzkich drogach). – Samorządowcy z Beskidu Niskiego zarabiają nie tylko pieniądze przez turystykę, ale także myślą w kategoriach obrony cywilizacji – poprzez edukację i wychowanie w duchu obrony wartości chrześcijańskich. W każdej naszej małej ojczyźnie ludzie dbają o kulturę, a jej różnorodność na tych terenach jest niezwykła. Naszym obowiązkiem jest troska o jej zachowanie – powiedział.
mo
fot. Krystian Maj/ KPRM