POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Pożegnanie Ks. Kardynała Mariana Jaworskiego

Żegnamy dzisiaj Jego Eminencję Ks. Kard. Mariana Jaworskiego, jedną z najwybitniejszych postaci współczesnego Kościoła katolickiego w Polsce i na Ukrainie.

Żegnamy w Lubaczowie, bo to miasto stało się w różnorodnej i wielkiej misji kapłańskiej Ks. Kard. miejscem wyjątkowym. Właśnie w Lubaczowie ten najbliższy współpracownik i jednocześnie wielki przyjaciel Jana Pawła II został w 1984 roku biskupem i administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej, która po II wojnie światowej pozostała w granicach kraju. To w tej powojennej stolicy wypędzonych ze Lwowa arcybiskupów przyszło ks. Biskupowi Marianowi Jaworskiemu prowadzić wyjątkową działalność duszpasterską. I to stąd w 1991 roku, już jako arcybiskup, metropolita lwowski, wyruszył do Lwowa, by rozpocząć wielkie i historyczne dzieło wskrzeszania z ruin prastarej metropolii lwowskiej i całego Kościoła łacińskiego na terenie obecnej Ukrainy.

​          Życie kardynała Jaworskiego, nazwanego przez Kard. Dziwisza „świadkiem trudnej historii”,  było wielką „cichą” pracą na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Był wybitnym filozofem, twórcą polskiej szkoły filozofii religii i wielu fundamentalnych prac naukowych.

W 2017 roku „w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich oraz pogłębienia dialogu ekumenicznego, za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii” Prezydent Andrzej Duda odznaczył Ks. Kard. Mariana Jaworskiego Orderem Orła Białego.

          Dzisiaj żegnamy znakomitego Duszpasterza, Honorowego Obywatela Miasta, najwybitniejszego w dziejach tego prastarego grodu. Żegnamy obrońcę chrześcijaństwa w trudnych czasach PRL.

Pragnę wyrazić wdzięczność Opatrzności, że na swojej drodze życia mogłem wielokrotnie spotkać Ks. Kard. Mariana Jaworskiego.

Rodzinie zmarłego oraz wszystkim Jego bliskim przekazuję wyraz najgłębszego współczucia. Niech dobry Pan ma Go w swej opiece.

Cześć Jego pamięci!

Marek Kuchciński

                                                                         Poseł na Sejm RP

             Marszałek Sejmu RP VIII kadencji

Marek Kuchciński z Ks. Kard. Marianem Jaworskim we Lwowie, 2000 rok
Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści