POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

polskatimes.pl: ,,Europa Karpat” – konferencja naukowców i polityków nt. współpracy państw karpackich

Współpraca parlamentarzystów z państw karpackich to jeden z głównych tematów poruszanych podczas sobotniej konferencji „Europa Karpat” w Krasiczynie (Podkarpackie).

W spotkaniu udział wzięli posłowie, samorządowcy i naukowcy z Ukrainy, Słowacji, Węgier i Polski. W trakcie konferencji odbyło się kilka paneli dyskusyjnych poświęconych różnym zagadnieniom współpracy państw karpackich.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Koszulinskiego, mieszkańcy regionu karpackiego, niezależnie od kraju zamieszkania, mają podobne problemy. Wśród nich wymienił m.in. wysokie bezrobocie oraz niewystarczającą opiekę medyczną. „Musimy wspólnie znaleźć odpowiedzi na te problemy mieszkańców Karpat” – dodał. Koszulinski zapowiedział również, że wkrótce w ukraińskim parlamencie powstanie grupa karpacka.

„Najwyższy czas, aby taki zespół powstał” – zaznaczył. Z kolei przewodniczący Komisji ds. UE Zgromadzenia Narodowego Węgier Richard Horcsik zwrócił uwagę, że regiony karpackie muszą wspólnie ustalić priorytety oraz opracować program ich realizacji. „Jeśli połączymy siły i nasze cele będą zgadzały się ze strategią Europa 2020, to uda nam się zdobyć pieniądze z budżetu UE z polityki spójności” – powiedział.

Horscik zaznaczył, że konieczne jest zachęcanie lokalnych samorządowców oraz przedsiębiorców, aby wykorzystywali dostępne fundusze unijne z programów operacyjnych i inwestowali je w rozwój regionu karpackiego.

Poseł Rady Narodowej Republiki Słowackiej Pavol Zajac podkreślał natomiast, że istotna jest również dwustronna współpraca państw z tego obszaru. „Coraz lepiej rozwija nam się współpraca z Ukrainą. Niestety, polsko-słowacka współpraca potrzebuje impulsu. Mam nadzieję, że będzie nim zimowa olimpiada, o którą wspólnie będziemy się starać z Krakowem” – dodał.

Udział w konferencji wzięła również m.in. przewodnicząca polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej, posłanka PiS Maria Zuba. W jej ocenie najważniejsze w pracy parlamentarzystów obu krajów są wzajemne kontakty. „Możemy siedzieć w Sejmie i dyskutować o problemach, ale będzie to dyskusja jałowa, jeśli nie będziemy się wzajemnie spotykać, rozmawiać i poznawać” – dodała.

Z kolei poseł PSL Andrzej Sztorc z Parlamentarnego Zespołu Karpackiego podkreślił, że rozwój regionu karpackiego przyśpieszyłoby na pewno wejście Ukrainy do UE. „Powinniśmy robić wszystko, aby stało się to jak najszybciej” – dodał.

Jeden z paneli na konferencji poświęcony był współpracy mediów z krajów karpackich.

Jak zapowiedział prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Rzeszowie Józef Matusz, trwają prace nad powołaniem karpackiej platformy medialnej. „W jej skład weszłaby agencja informacyjna, radio, telewizja internetowa oraz portal poświęcony regionowi Karpat. Do platformy chcielibyśmy na początek zaprosić media m.in. z Ukrainy, Słowacji i Polski” – dodał.

Organizatorem konferencji w Krasiczynie był Parlamentarny Zespół Karpacki i Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska. Cykl konferencji „Europa Karpat” został zapoczątkowany w 2010 r. Dotychczas odbyły się m.in. sesje w Krynicy, Krasiczynie i Przemyślu w Polsce oraz w Jaremczy na Ukrainie.

Celem tej inicjatywy jest m.in. monitorowanie postępów we wdrażaniu Konwencji Karpackiej oraz budowa międzynarodowej sieci parlamentarzystów działających na rzecz zrównoważonego rozwoju Karpat.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści