POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński w Przemyślu: Przywracamy świetność polskiej kolei

W niedzielę 12 grudnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy PKP, a w raz z nim do 30 polskich miejscowości powróciły pociągi. Podkarpacie jest przykładem tego, jak można odbudować połączenia nie tylko te lokalne czy międzywojewódzkie, ale także międzynarodowe. W nowym rozkładzie jazdy liczba połączeń IC do i z Rzeszowa zwiększy się z 9 do 14, a do Przemyśla i z Przemyśla z 7 do 13. Będzie również więcej połączeń międzynarodowych. Zaczęły kursować dwa pociągi relacji Przemyśl – Kijów, jeden pociąg relacji Przemyśl – Odessa i również w okresie świątecznym i w weekendy z tego samego składu, który przyjedzie z Odessy do Przemyśla będzie uruchomiony pociąg z Przemyśla do Lwowa i z Lwowa do Przemyśla. Możliwość podróży do Berlina, czyli wydłużenie pociągu Wawer z Przemyśla do Berlina.

– W 2016 roku, przy okazji konferencji Europa Karpat, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rozmawiał z ministrem infrastruktury Ukrainy. Padła wówczas propozycja, by uruchomić połączenia kolejowe, z których kiedyś Przemyśl słynął. Kilka miesięcy później ruszył pociąg Przemyśl – Kijów, z którego skorzystało już ponad milion pasażerów – powiedział Marek Kuchciński. – Rozmawialiśmy także z przedstawicielami władz niemieckich o uruchomieniu linii pasażerskiej między Kijowem a Paryżem przez Przemyśl i mam nadzieję, że ta wizja nie pozostanie jedynie w sterze marzeń – dodał marszałek.

Parlamentarzyści mówili w Przemyślu o kolejnych szansach, jakie stworzy nowa sieć kolejowa związana z centralnym portem komunikacyjnym. To m.in. nowa linia w Bieszczady: Rzeszów – Brzozów – Sanok, dzięki której podróż ze stolicy do Sanoka ma potrwać do 3,5 godziny. Rządowe inwestycje kolejowe uzupełniają samorządowe. W przypadku Podkarpacia największa jest Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna.

– Konsekwentnie przez lata przebudowujemy, odnawiamy infrastrukturę kolejową. Na to nakłada się też realizowana polityka taborowa – nowoczesne pociągi, remontowane wagony i lokomotywy, nowoczesne składy osobowe, które pozwalają realizować komunikację w standardach XXI wieku – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Liczba pociągów z Podkarpacia na Dolny Śląsk zwiększy się z 9 do 10. Na tory wyjedzie nowy pociąg IC Siemiradzki, który z Przemyśla do Wrocławia dojedzie w niecałe 6 godzin.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści