POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Oslo: rozmowy o polityce bezpieczeństwa i obrony, przyszłości Europy i stosunkach polsko-norweskich

Wzmacnianie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, sytuacja w Europie po Brexicie, pogłębianie współpracy regionalnej, a także rozwój relacji dwustronnych to niektóre tematy zakończonej w środę oficjalnej wizyty marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Norwegii. Przez dwa dni odbył on szereg spotkań z przedstawicielami najwyższych władz tego kraju. Marszałek Sejmu rozmawiał m.in. z przewodniczącym parlamentu Olemicem Thommessenem, królem Norwegii Haraldem V i szefową rządu Erną Solberg.

O silnych stosunkach polsko-norweskich, jak zauważył marszałek Marek Kuchciński w rozmowie z szefem Stortingu Olemicem Thommessenem, świadczy m.in. przyjęcie przez Norwegię strategii dla współpracy z Polską. Przewodniczący norweskiego parlamentu zwrócił uwagę na bardzo dobre relacje między obydwoma krajami przejawiające się w tym, jak wielu Polaków jest zakorzenionych w społeczeństwie norweskim.

Marszałek Sejmu podkreślił istotne znaczenie wzmocnienia stosunków w wymiarze parlamentarnym w takich obszarach jak współpraca w ramach NATO i polityka bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego. Według Olemica Thommessena sprawa bezpieczeństwa, współpraca wojskowa i w dziedzinie obronności oraz obecne kierunki w polityce międzynarodowej pokazują, że ważne jest utrzymanie stabilizacji w Europie.

Politycy mówili również o norweskich doświadczeniach we współpracy z UE, w kontekście Brexitu i dyskusji co do przyszłości Unii. Marszałek Sejmu podkreślał znaczenie projektu Europy solidarnych i suwerennych państw. Szef Stortingu wskazał, że Norwegia chce się przyczyniać do lepszego rozwoju UE i ma bliskie relacje z Unią poprzez powiązania z Europejskim Obszarem Gospodarczym.

Poruszono też kwestię zacieśniania współpracy regionalnej, w tym współpracy nordycko-bałtyckiej, a także przedsięwzięć z inspiracji państw Europy Środkowo-Wschodniej, których przykładem może być zapowiedziana przez marszałka Sejmu organizacja parlamentarnego szczytu środkowo-północno-wschodnioeuropejskiego w maju br. w Polsce. Zdaniem Marka Kuchcińskiego trzeba wspólnie szukać odpowiedzi m.in. na wyzwania bezpieczeństwa oraz migracji i odnowić dyskusję nad systemem wartości w całej Europie, nie tylko w UE.

Z premier Norwegii Erną Solberg marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozmawiał m.in. o polityce bezpieczeństwa i pogłębieniu współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Marszałek Sejmu przypomniał istotne znaczenie decyzji ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki i obecności wojsko Sojuszu. Premier Solberg powiedziała, że Norwegii zależy, by NATO było nadal instrumentem zachowania i wzmacniania bezpieczeństwa w Europie.

O zaangażowaniu parlamentów, w szczególności komisji, w sprawy bezpieczeństwa w naszej części Europy marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozmawiał z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Stortingu oraz przewodniczącymi norweskich delegacji do zgromadzeń parlamentarnych, m.in. NATO, Rady Europy i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Marszałek Sejmu przypomniał w szczególności, że bezpieczeństwo UE i całej Europy opiera się na silnym Sojuszu Północnoatlantyckim i zwiększaniu jego obecności. Tematem spotkania z reprezentantami Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony było poszukiwanie sposobów, aby jeszcze ściślej współpracowały ze sobą siły zbrojne i przemysły zbrojeniowe obu państw. Z szefami delegacji parlamentu Norwegii Marek Kuchciński mówił też o rozwoju współpracy w ramach reprezentowanych przez nich organizacji międzynarodowych.

Oficjalna wizyta marszałka Sejmu w Oslo była także okazją do spotkania z przedstawicielami norweskiej Polonii. Rozmawiano m.in. o spojrzeniu na funkcjonowanie państwa z perspektywy dorobku i doświadczeń dziejów, co pozwala wyciągać wnioski na przyszłość. Marszałek Sejmu mówił o ważnych historycznych rocznicach, takich jak zeszłoroczny jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, 100. rocznica odzyskania naszej niepodległości, którą będziemy świętować w przyszłym roku oraz stulecie pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego przypadające w 2019 r. Marek Kuchciński zwracał również uwagę m.in na wzmocnioną politykę państwa wobec rodaków mieszkających za granicą. Według różnych źródeł w Norwegii żyje nawet 120 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia.

Ponadto podczas wizyty marszałek Sejmu Marek Kuchciński, przy uroczystej asyście Norweskiej Gwardii Królewskiej, oddał hołd poległym Polakom pochowanym na cmentarzu Vestre Gravlund w Oslo. Polska delegacja parlamentarna z marszałkiem Sejmu na czele uczciła pamięć 7 polskich lotników i 3 „cichociemnych” oraz spoczywających w jednej mogile 24 innych Polaków, którzy stracili życie w Norwegii w latach 1940-1945.

Marszałek Sejmu zwiedził też miejsce wyjątkowe dla wielu polskich fanów legendy skoków narciarskich – Adama Małysza. Mowa o położonej na przedmieściach Oslo skoczni Holmenkollen, gdzie „Orzeł z Wisły” w 1996 r. zwyciężył po raz pierwszy w Pucharze Świata, a potem stawał tam na najwyższym stopniu podium jeszcze czterokrotnie. Królewska skocznia w stolicy Norwegii została rozebrana w 2008 r., a w miejscu zabytkowego obiektu zbudowano nowy, otwarty w 2010 r.

Wizyta marszałka Marka Kuchcińskiego w Norwegii to pierwsza od 20 lat wizyta przedstawiciela Sejmu najwyższego szczebla w tym kraju. W składzie polskiej delegacji parlamentarnej, oprócz marszałka Sejmu, byli również: przewodnicząca Polsko-Norweskiej Grupy Parlamentarnej poseł Gabriela Masłowska i wiceszef Grupy senator Robert Mamątow.

tekst: Kancelaria Sejmu

foto: Paweł Kula

1-KU103020 1-KU104022 1-KU104169 1-KU1040751-KU104692KU102602 KU102778-Pano KU103295 KU103443 KU103515

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści