POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Opera Narodowa: uroczysty koncert z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku z udziałem marszałka Sejmu

Najwyżsi rangą urzędnicy państwowi i liczni goście z Polski i zagranicy zebrali się we wtorek 4 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, by wspólnie uczcić pamięć o demokratycznym przełomie 1989 roku. Uroczysty koncert orkiestry Sinfonia Varsovia odbył się dokładnie 30 lat po pierwszych częściowo wolnych wyborach parlamentarnych, które otworzyły nowy rozdział w historii Polski i zapoczątkowały proces odradzania się polskiego parlamentaryzmu.

Wśród gości zorganizowanego przez Biuro Programu “Niepodległa” wydarzenia byli marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, wiceminister kultury Jarosław Sellin i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. W wydarzeniu uczestniczyła także Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu. Koncertu wysłuchali również parlamentarzyści oraz uczestnicy i goście odbywającego się w Sejmie i Senacie IV Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2019.

Witając gości Marszałek Sejmu podkreślił, że wybory 4 czerwca ’89 były początkiem zmian ustrojowych, obalenia komunizmu i symbolem końca systemu jałtańskiego w Europie. – Wybory te stanowiły wstęp do nowej Rzeczypospolitej. Zmiana wymagała od Polaków wielu wyrzeczeń i dokonania bilansu przeszłości. Przemiany objęły także świat kultury – powiedział Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu przypomniał również, że rok 2019 został uchwałą Sejmu i Senatu ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę jego urodzin. – O zaangażowaniu środowisk artystycznych w proces budowania identyfikacji narodowej chcemy pamiętać zwłaszcza dzisiaj – zaznaczył.

– Chcemy, aby te uroczystości budowały jedność Polaków – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, dziękując gościom za obecność w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. – Dbajmy o naszą demokrację, dbajmy o naszą niepodległość, dbajmy o naszą wolność i róbmy to wspólnie – zaapelował.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników wydarzenia zaznaczył, że 4 czerwca 1989 roku był jednym z etapów długiej drogi do wolności. “Mimo lat zniewolenia, mimo lat ideologicznej propagandy, polskie pragnienie wolności przetrwało. Ta nieprzenikniona mądrość narodu polskiego pozostaje dla mnie zawsze inspiracją i lekcją” – napisał Prezes Rady Ministrów.

CIS

fot. Rafał Zambrzycki

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści