Podczas jednodniowej wizyty w Sztokholmie marszałek Sejmu spotkał się z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem, przewodniczącym Riksdagu Urbanem Ahlinem, pierwszą wiceprzewodniczącą Rikstagu Ewą Thalen Finne, minister spraw zagranicznych Margot Wallstroem oraz ministrem obrony Peterem Hultqvistem.
Marek Kuchciński przypomniał solidarność, jaką okazała Polsce Szwecja podczas stanu wojennego i podkreślił długoletnie dobre relacje między naszymi krajami. Według marszałka jest to dobry fundament dla wspólnych inicjatyw.
Głównymi tematami rozmów były m.in. kwestia bezpieczeństwa energetycznego – w kontekście budowy Nord Stream 2 – oraz w kontekście obrony przed rosyjską agresją, a więc współpraca krajów bałtyckich i NATO, a także wzmocnienie Partnerstwa Wschodniego.
Współpraca na poziomie parlamentów ma szansę rozwinąć się dzięki zaproponowanym przez marszałka cyklom spotkań grup przyjaźni, na których poruszano by m.in. temat polityki spójności, rozwoju regionalnego, konkurencyjności, innowacyjności, nowych technologii i współpracy polskich i szwedzkich przedsiębiorców.
Rozmowy dotyczyły również przyjmowania uchodźców. Marszałek zaznaczył, że biorąc pod uwagę duże różnice cywilizacyjne, religię, podejście do rodziny, pomoc należy kierować przede wszystkim do miejsca, w którym jest problem, a przyjmowanie uchodźców powinno być wewnętrzną decyzją państw członkowskich UE.
W rozmowie z Ahlinem marszałek poruszył kwestie przyszłości Unii, konieczności jej naprawy oraz unijnego budżetu w kontekście Brexitu czy praworządności. Marek Kuchciński podkreślił, że należy do osób, które chcą obecności Polski w Unii Europejskiej, należy jednak Unię wzmocnić. Jednym z sygnałów ostrzegawczych, który mógłby wskazywać na zbliżający się rozpad Wspólnoty, jest mała frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Marszałek Sejmu złożył wizytę na zaproszenie przewodniczącego Riksdagu. Wizytę w Polsce złożył Ahlin podczas Forum Polsko-Szwedzkiego w Warszawie, w listopadzie 2016 r.
fot. Paweł Kula