POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marszałek Sejmu i przewodniczący szwedzkiego Riksdagu z wizytą na Podkarpaciu

Współpraca w zakresie ochrony wschodniej granicy Unii Europejskiej, usprawnienie ruchu granicznego na przejściach z Ukrainą i wzmocnienie Partnerstwa Wschodniego – to niektóre kwestie poruszone dziś na Podkarpaciu przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i przewodniczącego szwedzkiego Riksdagu Urbana Ahlina. Wizyta polityków poprzedziła IV Forum Polsko-Szwedzkie – spotkanie parlamentarzystów obu krajów – które odbędzie się we wtorek, 29 listopada w Sejmie.

Marszałek Sejmu i szef parlamentu Szwecji mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce i placówki Straży Granicznej w Huwnikach, w tym z infrastrukturą i sprzętem wykorzystywanym przez pograniczników. Odwiedzili też m.in. miejsce planowanej budowy kolejnego przejścia granicznego z Ukrainą – w Malhowicach-Niżankowicach, a także siedzibę Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Podczas wizyty na Podkarpaciu marszałek Sejmu i przewodniczący szwedzkiego Riksdagu gościli także w Klasztorze oo. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej.

Podsumowując dzisiejszą wizytę w rozmowie z mediami, marszałek Sejmu wskazał na jej cele: wizytację granicy Schengen (polsko-ukraińskiej), zapoznanie się z problemami i wstępne rozmowy na temat ułatwienia przepływu osób i towarów przez tę granicę. Marek Kuchciński mówił też o roli parlamentów w zachęceniu wszystkich nie tylko po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej, ale i w całej Unii Europejskiej, do wspierania europejskiego wyboru Ukrainy, który dokonał się kilka lat temu.

Marek Kuchciński podkreślił, że dzisiejsza wizyta była wstępem do Forum Polsko-Szwedzkiego w Warszawie, a kwestia bezpieczeństwa wschodniej granicy UE wpisuje się w tematykę wtorkowych obrad w Sejmie. – Południe i wschód Europy zmuszają do poszukiwania recepty na wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców całego kontynentu – zaznaczył marszałek Sejmu. Jak powiedział, spotkanie w Sejmie będzie też okazją do zastanowienia się nad sposobami wzmocnienia Partnerstwa Wschodniego, które w ostatnich latach przeżywa kryzysy i wymaga nowych inspiracji. W tym kontekście podkreślił coraz większe znaczenie dyplomacji parlamentarnej. – Stąd pomysł, aby przewodniczący Riksdagu przed Forum Polsko-Szwedzkim przybył na granicę polsko-ukraińską, żeby zobaczyć jakie są wyzwania, chociażby zwiększenie liczby przejść granicznych – tłumaczył marszałek Sejmu.

Na współpracę przygraniczną i w dziedzinie kontroli granicy jako cele wizyty na Podkarpaciu wskazał też szef parlamentu Szwecji Urban Ahlin. Podkreślił, że zawsze w swojej działalności był zainteresowany tą częścią Europy. – Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu polskiej Straży Granicznej, wykorzystywanej infrastruktury. Bardzo podoba mi się podejście polskich służb – granica nie jest po to, by zatrzymywać ruch graniczny, lecz by ułatwiać jej przekraczanie osobom uprawnionym – zaznaczył. Przewodniczący Riksdagu odniósł się też do działalności Partnerstwa Wschodniego, polsko-szwedzkiej inicjatywy przybliżenia do Europy krajów sąsiadujących z UE. Zdaniem Urbana Ahlina potrzebne są bardziej intensywne działania i większa obecność w Brukseli, aby zwiększyć zainteresowanie Partnerstwem. Dodał również, że w rozmowach z marszałkiem Sejmu poruszał kwestię działań jakie powinny być podjęte, aby wzmocnić realizację wartości Partnerstwa Wschodniego, np. w zakresie wprowadzenia ruchu bezwizowego z Ukrainą.

Przewodniczący Riksdagu nt. wizyty w Polsce:

ku082501 ku082434 ku082237 ku082134 ku082118  ku081999

ku081922

ku081732

ku080869

ku080499 ku080402-2 ka207152

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści