POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Odszedł Bronisław Marian Niemkiewicz – zasłużony działacz niepodległościowy

jaroslaw.pl: Odszedł Bronisław Marian Niemkiewicz – Honorowy Obywatel Miasta Jarosławia, Radny Rady Miasta I kadencji w latach 1990-1994, wieloletni Działacz ZR NSZZ „Solidarność” Ziemi Przemyskiej.

Bronisław Marian Niemkiewicz urodził się 20 lipca 1925 r. w Kamionce Strumiłłowej k. Lwowa. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum im. Kornela Ujejskiego, które zostało zlikwidowane po wkroczeniu Sowietów. Naukę kontynuował w radzieckiej dziesięciolatce. Od wybuchu II wojny światowej włączył się w działalność konspiracyjną.

W październiku 1942 r. złożył przysięgę w AK, otrzymał ps. „Brona”; w 1943 r. został zaprzysiężony do Kierownictwa Dywersji AK (ps. „Siwy”), uczestniczył w akcjach dywersyjnych i wywiadowczych, walkach z UPA i nowymi władzami.

Ukończył gdańskie Liceum Polonia, równocześnie był pracownikiem Poczty Gdańskiej; w latach 1947-1951 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, był członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Odrodzenie, głównym ekonomistą Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, w 1984 r. zmuszony do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Od września 1980 r. pełnił funkcję doradcy MKZ „S” w Jarosławiu, był członkiem KK Pracowników Komunalnych, przewodniczącym Międzyregionalnej Komisji ds. Samorządu, członkiem Sieci Wiodących Zakładów Pracy. Po 13 grudnia 1981 r. wielokrotnie przesłuchiwany. Założył Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Jarosławiu, organizował uroczystości patriotycznych. Od 1989 r. był przewodniczącym KO Ziemi Jarosławskiej i wiceprzewodniczącym Wojewódzkiego KO w Przemyślu.

Współorganizował pierwsze wybory parlamentarne 4 czerwca 1989 r. i pierwsze wybory samorządowe 27 maja 1990 r. Został radnym Rady Miasta Jarosławia I kadencji w latach 1990-94, był także delegatem do Sejmiku Samorządowego w Przemyślu.

W uznaniu wyjątkowych zasług w przywracaniu struktur samorządowych i rozwoju miasta, 6 maja 1994 r. Rada Miasta Jarosławia przyznała śp. Bronisławowi Niemkiewiczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. W 2001 r. został awansowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego. Należał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i do Stowarzyszenia Polaków poszkodowanych przez III Rzeszą. W 2010 r. odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W uroczystościach pożegnalnych uczestniczył Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu RP.

{gallery}bronislaw{/gallery}

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści