POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Obchody Święta Narodowego 3 Maja

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński świętował 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji RP w Warszawie – z prezydentem Andrzejem Dudą. Wziął udział m.in. we mszy świętej w Archikatedrze św. Jana, w uroczystości nadania Orderu Orła Białego i defiladzie “Silni w sojuszu” z okazji 20 lat Polski w NATO.

Do prezydenta swojego rodzinnego miasta – Przemyśla – Wojciecha Bakuna oraz uczestników obchodów święta 3 Maja skierował list, w którym napisał:

Narodowe Święto 3 Maja przypomina nam o szczególnie doniosłym wydarzeniu naszej historii. Powstała 228 lat temu Konstytucja stanowiła symbol jedności, duchowej siły drzemiącej w Polakach. Będąc wyrazem reformatorskich idei Oświecenia, a zarazem kwintesencją tego, co najlepsze w polskich tradycjach politycznych, zapisała się jako jeden z najważniejszych dokumentów w dziejach nie tylko Rzeczypospolitej, lecz także całej Europy. Na przestrzeni stuleci urosła do rangi symbolu wolności, niepodległościowych idei oraz dążeń do demokratycznych przemian. Dla nas współczesnych jest wspaniałą inspiracją do podejmowania działań w trosce o dobro wspólne.

Najwyraźniejszym znakiem tej troski, a zarazem przywiązania do wartości, które kształtowały nas Polaków na przestrzeni wieków, jest nasza flaga. Niech każdy dom zostanie przystrojony w biel i czerwień jako wyraz dumy z naszych barw oraz historii.

Święto Flagi oraz Święto Konstytucji zachęcają do wspólnego przeżywania radości z naszych polskich dokonań. Chciałbym wyrazić zadowolenie, że mieszkańcy Przemyśla, gromadząc się podczas dorocznych uroczystości, wykazują tak duże przywiązanie do państwa i narodowych tradycji. Zawsze ciepło o Was myślę. Jesteście bowiem spadkobiercami wspaniałego patriotycznego dzieła. To jak z niego korzystacie i jak je rozwijacie, stanowi chyba najpiękniejszy wyraz wdzięczności za odwagę minionego pokolenia, które pragnęło lepszego jutra dla Rzeczypospolitej i dla nas wszystkich. Dziękuję za dzisiejsze uroczystości, za pamięć o najważniejszych wydarzeniach i symbolach polskiej historii.

Podczas uroczystości w Przemyślu list od marszałka Sejmu odczytał wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

fot. Łukasz Błasikiewicz, Rafał Zambrzycki/ KS

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści