Osiem lat temu reprezentanci Rzeczypospolitej, na czele z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką zginęli pod Smoleńskiem, wypełniając swoje obowiązki wobec Ojczyzny. Polska w dzień przed Świętem Bożego Miłosierdzia utraciła – jak napisano w Epitafium Smoleńskim – „losem Ojczyzny obarczonych strażników źródeł i pamięci”. Dzień 10 kwietnia stał się cezurą w najnowszych dziejach Polski, dla wszystkich pokoleń, symbolem kolejnej tragedii narodowej poniesionej na Wschodzie.
Dzieła i idee Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pozostały niedokończone, a nas ogarnął wielki zbiorowy smutek, że zginęli na obczyźnie, lecąc upomnieć się o naszą przeszłość, by dać wyraz prawdzie i pamięci.
Dzisiaj to my mamy obowiązek dawać wyraz prawdzie i pamięci o ich życiu oraz o ich śmierci. Dla Ojczyzny, dla następnych pokoleń i w imię Boga nie wolno nam zapomnieć.
Mieliśmy wtedy w 2010 roku nadzieję, że z tej powszechnej narodowej żałoby wyłoni się wspólnota polityczna, ale były to marzenia, które się nie urzeczywistniły. Wielkie zbiorowe wołanie o wspólnotę, o poczucie godności chronionej przez państwo zostały zastąpione przez walkę o prawdę przeciwko oszczercom i możliwość upamiętnienia Śp. Prezydenta, Jego Małżonki oraz wszystkich ofiar tej tragedii. Z tego naszego zbiorowego doświadczenia wyłaniającego się ze smoleńskiej tragedii powstało mocne przekonanie, że nasze niepodległe i suwerenne państwo jest ważne, bez niego jesteśmy osamotnieni, wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni a naszym obowiązkiem jest służba dla Rzeczypospolitej.
Marek Kuchciński
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wziął udział w uroczystościach państwowych, oddając hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.
Marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą posłom i senatorom, którzy zginęli tragicznie przed 8 laty w drodze do KatyniaHołd oddany marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi PłażyńskiemuMarszałkowie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Hołd w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej oddany ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele Seminaryjnym na krakowskim Przedmieściu: Módlmy się za Kościół Święty, aby stawał się czytelnym znakiem miłosierdzia i przyciągał ludzi do Boga, aby potrafili zachować polską i chrześcijańską tożsamość, a Krzyż był otoczony najwyższym szacunkiem. Ciebie prosimy Pałac Prezydencki Powązki, Cmentarz Wojskowy: hołd dla ofiar katastrofy smoleńskiej oddany przez Prawo i Sprawiedliwość
Plac Piłsudskiego: odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej
fot: Krzysztof Białoskórski, Paweł Kula, Rafał Zambrzycki/ Kancelaria Sejmu