POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Obchody 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Na Jasnej Górze wierni świętowali dziś 300. rocznicę  koronacji Matki Bożej. Do Częstochowy przybyli m.in. prezydent, marszałek Sejmu, marszałek Senatu i premier.

Przesłanie do Polaków skierował Ojciec Święty Franciszek, homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. – Rola Matki Bożej z Jasnej Góry i rola Chrystusa w newralgicznych momentach dziejów narodu jest niezwykle ważna – powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Uchwała przyjęta przez Sejm w grudniu 2016 roku przypomina, że 8 września 2017 roku przypadnie 300. rocznica koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski koronami papieża Klemensa XI. Po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego – l kwietnia 1656 król Jan Kazimierz, składając śluby w katedrze lwowskiej, polecił Rzeczpospolitą opiece i obronie Matki Bożej, którą obrał na Królową Polski.

Jednak trzeba było czekać do roku 1717, aby dopełniło się królewskie ślubowanie. Decyzją Stolicy Apostolskiej pozwolono na koronację Madonny – jako pierwszej spoza Rzymu – papieskimi diademami i używanie tytułu Królowej Korony Polskiej.

„Uroczystość koronacyjna zjednoczyła wszystkie stany i była ogólnonarodową manifestacją wiary. Akt uznający Maryję Królową Polski stał się punktem odniesienia dla zrywów narodowych, kształtowania się idei wolności oraz nadziei na duchowe odrodzenie” – podkreślono w uchwale.

Jak głosi dokument, wizerunek Bogurodzicy na Jasnej Górze, otaczany czcią od ponad 600 lat, jest jednym z najważniejszych religijnych i materialnych skarbów narodowych. Jasna Góra jako duchowa stolica Polski stanowi główny ośrodek tego kultu i pielgrzymowania na ziemi polskiej.

Dlatego Sejm RP – „przekonany o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym” – ustanawia rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

tekst za: Konferencja Episkopatu Polski KAI

KU195477 KU195575KU195950 KU196033 KU196123 KU196390 KU196385 KU195931

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści