POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Nowa perspektywa Bieszczad – zobaczymy je z wagonika kolejki linowej nad Soliną

Już niebawem zobaczymy Podkarpacie z zupełnie nowej perspektywy – okna kolei linowej nad solińską zaporą ukażą nam panoramę Bieszczad. A gdy dotrzemy na górę Jawor, spędzimy czas w ciągnącym się 3 km parku tematycznym – wśród zjawiskowej przyrody, miejscowych legend i innych atrakcji – mówił Marek Kuchciński podczas prezentacji budowy kolei gondolowej i wieży widokowej nad Zaporą Wodną w Solinie.

Marek Kuchciński podkreślał, że inwestycja powiodła się dzięki pomysłowości i współpracy wielu środowisk, instytucji państwowych, samorządowych, lokalnych, biznesowych – bez względu na różnice polityczne. Bieszczady i Solina to solidna marka, miejsca niezwykłe, które mimo rozwoju turystyki zachowują tajemniczość i dzikość, przywołując czasem wspomnienia obozów z dzieciństwa.

Solina to jedno z najbardziej popularnych turystycznych miejsc w Polsce, a kolej linowa będzie prawdopodobnie pierwszą na świecie przebiegającą wzdłuż zapory wodnej.  Co roku nad Jezioro Solińskie przyjeżdża ok. 1,5 mln turystów. Aby uwolnić i w pełni wyeksponować potencjał i walory miejsca, pojawił się pomysł realizacji inwestycji proturystycznej, takiej, która uatrakcyjni ofertę turystyczną całego regionu Bieszczadów – budowy kolei  gondolowej i wieży widokowej nad zaporą w Solinie. 

Projektowana trasa widokowej kolei gondolowej rozpoczyna się od stacji startowej Plasza, zlokalizowanej powyżej deptaka prowadzącego do Korony zapory w Solinie, a stacja końcowa i wieża widokowa o wysokości 56 m mają znajdować się na górze Jawor. Długość trasy kolei to 1,64 km. Najwyższa z podpór kolei ma mieć 99 m wysokości. W ciągu jednej godziny kolej będzie mogła przewieźć około 1200 pasażerów.

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści