POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Nordyckie rządy dystansują się od Nord Stream 2. Marszałek Sejmu: NS2 przykładem fałszywych europejskich wartości

W ostatnich miesiącach nastąpiło ożywienie dyskusji o projekcie Nord Stream 2 w Szwecji, Finlandii i Danii, przez których wyłączne strefy ekonomiczne i/lub morze terytorialne ma przebiegać planowany gazociąg – pisze Ośrodek Studiów Wschodnich. 

Wojna rosyjsko-ukraińska i pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego spowodowały, że w państwach tych rośnie dystans do rosyjskich projektów gospodarczych. Rządy w Sztokholmie, Helsinkach i Kopenhadze znalazły się w trudnej sytuacji w związku z koniecznością zajęcia stanowiska wobec projektu. Z jednej strony nie chcą wykorzystywać prawa krajowego i prawa morza do blokowania Nord Stream 2, który cieszy się poparciem Niemiec. Z drugiej strony znajdują się pod rosnącą presją Stanów Zjednoczonych, państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz opozycji we własnych państwach – postulujących jego zatrzymanie.

Szwecja, Finlandia i Dania najprawdopodobniej nie będą spowalniać procedur administracyjnych lub blokować wydawania krajowych zgód na budowę gazociągu. Państwa te oczekują jednak, że Komisja Europejska przedstawi ocenę zgodności budowy gazociągu Nord Stream 2 z trzecim pakietem energetycznym. Ponadto, w szczególności Sztokholm i Kopenhaga postulują wypracowanie wspólnego stanowiska politycznego UE, opartego na ocenie zgodności projektu z celami unijnej polityki energetycznej, klimatycznej oraz z interesami UE w polityce bezpieczeństwa.

Polski rząd od wielu miesięcy sprzeciwia się tej inwestycji. Minister Piotr Naimski wyjaśniał, że od strony gospodarczej i handlowej NS2 ugruntowuje dominującą pozycję Gazpromu w regionie, co nie jest w polskim interesie.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wielokrotnie podkreślał, że projekt podważa europejskie wartości. Na spotkaniu przewodniczących Parlamentów UE w Bratysławie przekonywał, że projekt jest przykładem fałszywej solidarności, uderzającym w Polskę i inne kraje bałtyckie.

planowany-przebieg-trasy-gazociagu-nord-stream-2-h

infografika: gazpromexport.ru

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści