POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Niepodległościowi działacze uczcili 80. urodziny ks. Sadłowskiego – duszpasterza, wobec którego esbecja była bezsilna

Starzy znajomi, przyjaciele z czasów antykomunistycznej opozycji, ludzie o niebanalnej historii i pięknych życiorysach spotkali się w Sejmie, by uczcić 80. urodziny jednego z nich – księdza Czesława Sadłowskiego.

Ten niepozorny z wyglądu staruszek, urzekający swą skromnością i dobrocią. w latach 70. i 80. jako proboszcz w Zbroszy Dużej wykazywał się ogromną siłą i charyzmą. Organizował życie opozycyjne; nielegalne zgromadzenia, msze święte, wyświetlał filmy, prowadził tajną drukarnię. Ksiądz był otwarty na pomoc rolnikom i stawał się symbolem dla polskiej wsi. Mimo represji ze strony komunistycznych służb, prób podpalenia plebanii, całkowitych blokad Zbroszy przez ZOMO, był zdeterminowany, by walczyć o wolność i nieść pomoc tym, którzy jej potrzebowali.

Zebrani dziękowali księdzu za lata ciężkiej pracy i podkreślali jego wielkie zasługi w walce o godność wsi i niepodległość Polski. Marek Kuchciński, którego opozycyjne ścieżki nie raz splatały się z drogą, którą kroczył ks. Sadłowski, przypomniał wspólną walkę o wolność słowa. – W 1982 roku, mnie, człowieka, który nigdy nie myślał, że będzie dzisiaj skromnym urzędnikiem państwowym, ksiądz Sadłowski przekonywał, że zamiast czytać książki i zastanawiać się nad sensem życia ludzkiego, trzeba działać – wspominał marszałek. Podkreślił, że należy pamiętać, o tym, że ks. Sadłowski wraz z ks. Bartmińskim zainspirowali duszpasterskie akcje dla rolników.

– Szliśmy trudną drogą – powiedział ksiądz prałat. – Na tej drodze byliśmy jednak wspierani przez Pana Boga. On wskazywał nam, co mamy robić, dodawał nam siły i odwagi. To ważne, byśmy w trudnych sytuacjach pamiętali, że jest ktoś, kto nas wspiera – mówił.

 

Ksiądz Czesław Sadłowski. Warto pamiętać o tych, którzy walczyli o wartości

DSCF2582 DSCF2636 DSCF2650 DSCF2661 DSCF2675
DSCF2707 DSCF2718 DSCF2748 fot. Marta Olejnik
MMA_0942
MMA_0903 MMA_0901 MMA_0827
fot. Marta Marchlewska
LB1_6313
 fot. Łukasz Błasikiewicz
Obecni byli: ks. Czesław Sadłowski, Marek Kuchciński, Bogusław Bek, Jerzy Leszek Batko, Leszek Batko, Marek Baran, Józef Baran, Stanisław Binkiewicz, Mirosław Aleksandrowicz, Krzysztof Rogalski, Wiesław Kęcik, Mirosław Błoński, Dariusz Bąk, Grzegorz Łeszczyński, Marcin Krzysztofik, Wieńczysław Nowacki, Jan Karuś, Henryk Cząstka, Jan Baster, Andrzej Kaczorowski, Edward Koleja, Marek Dziubek, Józef Perlak, Poseł Teresa Hałas, Sławomir Siwek, Jerzy Chróścikowski, Andrzej Melak, Józefa Hrynkiewicz, Sebastian Bęczkowski, Marta Wierzbieniec, Robert Telus
Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści