15 października w Sejmie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędzie się konferencja „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si’”.
Autor encykliki papież Franciszek widzi związek między podejściem ekologicznym a społecznym. Pisze, że ludzie powinni zjednoczyć się dążeniu do zintegrowanego rozwoju, a w dyskusje o środowisku włączyć sprawiedliwość, by „usłyszeć zarówno wołanie Ziemi, jak i krzyk biednych”.
Ministerstwo Środowiska zorganizowało konferencję, „uwzględniając zagrożenia dla środowiska, zdrowia i dobrobytu ludzi”.
Przy okazji warto wspomnieć, że na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął także ustawę o ratyfikacji Porozumienia paryskiego do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Celem porozumienia jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza. Ratyfikowało je dotąd 61 krajów, odpowiedzialnych za 47,5 proc. światowych emisji. By porozumienie zaczęło obowiązywać, wystarczy, że ratyfikują je jeszcze Niemcy i Francja.
Polska stawia na koncepcję „leśnych gospodarstw węglowych”. Według ministra środowiska Jana Szyszki odpowiednia gospodarka leśna, przebudowa drzewostanu, działalność inżynierii ekologicznej, ochrona bioróżnorodności sprawią, że lasy dadzą lepszą wodę i powietrze, a rocznie mogą pochłaniać ponad 20 mln ton. Podczas konferencji w Paryżu propozycja została przyjęta przez wszystkie państwa świata.
Poniżej program konferencji: