POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 1 marca w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w której wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef MON Antoni Macierewicz.

Prezydent wręczył trzy nominacje generalskie. w tym m.in. Janowi Podhorskiemu, ps. Zygzak. Odznaczył także i awansował kilkunastu żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami państwa polskiego. I niech to, że dzisiaj prezydent Rzeczypospolitej wręcza także nominacje generalskie żołnierzom Wojska Polskiego w czynnej służbie, świadczy o tym, że to jest jedna polska armia – ta, która walczyła o prawdziwą wolność i niepodległość RP i ta dzisiejsza – mówił Andrzej Duda.

Podczas głównych uroczystości tego dnia, jakie miały miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, prezydent podkreślał: – Dumna, niepodległa i suwerenna Polska nigdy nie zapomni swoich najwierniejszych synów. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem ojczyzny.

Narodowy Dzień Pamięci był inicjatywą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sejm ustanowił go w 2011 roku uchwałą w hołdzie członkom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego wzniesiono na masz biało-czerwoną flagę, która pozostanie tam już na stałe.

Zdjęcia: Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta RP

1 KPRP 20160301 AH 061    1 KPRP 20160301 AH 3593

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści