POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego dla Andrzeja Gwiazdy

Tegorocznym laureatem Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego został Andrzej Gwiazda, legendarny działacz opozycji antykomunistycznej, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”, kawaler Orderu Orła Białego.

– Właściwie całe życie pana Andrzeja Gwiazdy i także jego żony, która mu przez to życie towarzyszy, pani Joanny, to jest dążenie do wolnej, suwerennej Polski, Polski prawdy. I to jest właśnie to, co pan prezydent prof. Lech Kaczyński tak niezwykle cenił – mówił prezydent Andrzej Duda. – Był nie tylko kimś, kogo pan prezydent Lech Kaczyński uważał za swojego starszego przyjaciela, ale był kimś, kogo pan prezydent na pewno uważał za wzór człowieka, niezłomnego patrioty – powiedział prezydent.

Andrzej Gwiazda przypomniał, że Lech Kaczyński,  gdy tylko znaleźli się chętni do współpracy, narażając swoją już poważną pozycję, włączając się w działalność niezależną, ryzykował wyrzucenie z pracy, zamknięcie procesu naukowego. – To było poważniejsze niż represje w rodzaju 24 godziny na dołku czy też uwięzienie – zaznaczył.

W uroczystej gali udział wzięli także marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz córka Lecha Kaczyńskiego Marta Kaczyńska.

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym osobom, które dobrze służą narodowi polskiemu. Wśród laureatów z poprzednich lat są: prezydent Andrzej Duda, Krzysztof Wyszkowski, prof. Krzysztof Szwagrzyk, Zofia Romaszewska, Władysław Stasiak.

fot. Andrzej Hrehorowicz, KPRP

dwnld614112143 gw2 gw4

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści