POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Morawiecki na Podkarpaciu: Andrzej Duda stoi po stronie zwykłych ludzi

– Cały czas stoimy razem z panem prezydentem po stronie zwykłych ludzi. Walczymy z różnymi grupami interesów, z tymi, którzy się sprzysięgli, żeby Polska biegła pod górkę z kamieniem u nogi. Walczy z nimi też prezydent – mówił w Rzeszowie Mateusz Morawiecki. Premier przypomniał, że od rządu Prawa i Sprawiedliwości Podkarpacie otrzymało siedmiokrotnie większe wsparcie finansowe na infrastrukturę niż od rządu Donalda Tuska – zrealizowano na Podkarpaciu 500 inwestycji drogowych.  

Szybka reakcja służb na powódź

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że państwo szybko zareagowało na sytuację powodziową w woj. podkarpackim i udzieliło pomocy poszkodowanym. „Z rządowej rezerwy celowej zostały przeznaczone zasiłki dla 79 rodzin. Obecnie trwa szacowanie strat, żeby jak najszybciej pomóc ludziom” – zaznaczył premier. „Dewizą naszego rządu jest to, żeby nikogo nie zostawiać bez pomocy” – dodał.

Inwestycja przeciwpowodziowa

Rząd planuje budowę inwestycji, która ma pomóc w zabezpieczeniu przez powodzią mieszkańców Rzeszowa i gminy Krasne. W tym celu zostanie zaprojektowany system gospodarowania wodą.

W ramach inwestycji planuje się budowę 2 zbiorników przeciwpowodziowych o łącznej powierzchni 13,3 ha i pojemności 130 tys. m3. Odpowiednio ukształtowane zostaną także skarpy wraz z odcinkowym podwyższeniem brzegów.

Dzięki inwestycji ochroną przeciwpowodziową zostanie objętych ok. 872 mieszkańców oraz 273 budynki mieszkalne na łącznej powierzchni 75 ha.

Wsparcie dla woj. w podkarpackiego w ramach rządowych działań antykryzysowych

W zawiązku z sytuacją wywołaną przez COVID-19, rząd przeznaczył na pomoc dla pracowników i przedsiębiorców na Podkarpaciu ponad 4,2 mld zł.

Tarcza Antykryzysowa: ponad 1,3 mld zł, w tym dofinansowanie do wynagrodzeń dla ok. 120 tys. pracowników – ponad 0,5 mld zł
Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju: ok. 2,5 mld zł
Tarcza Pomocowa Banku Gospodarstwa Krajowego: ok. 0,5 mld zł

Inwestycje drogowe w woj. podkarpackim                                                                                           

Na Podkarpaciu trwa dynamiczny rozwój sieci nowych dróg, w tym budowa szlaku Via Carpatia – drogi ekspresowej S19.

W realizacji są ponad 54 km drogi ekspresowej S19, a kolejne 85 km jest w przygotowaniu. Do ruchu oddano już ponad 30 km (od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe). Długość S19 w woj. podkarpackim wyniesie docelowo ok. 169 km.

S19 Lublin-Rzeszów

Łączna długość odcinków z pozwoleniem na budowę: 46 km.
Łączna wartość inwestycji: ponad 1,3 mld zł.

W 2022 r. Rzeszów zyska połączenie drogą ekspresową S19 nie tylko z Lublinem, ale również z Warszawą za sprawą S17. Będzie to nowe, komfortowe i bezpieczne połączenie drogowe ze stolicą. Trasę o długości ok. 300 km łączącą przedmieścia Rzeszowa i Warszawy, pokonamy samochodem w czasie poniżej 3 godz. godzin.

S19 Rzeszów-Barwinek

W przygotowaniu jest ponad 85 km przyszłej S19 od węzła Rzeszów Południe do granicy państwa w Barwinku.

Program 100 obwodnic

W woj. podkarpackim programem objęliśmy m.in. obwodnice:

Sanoka (DK28) – 7 km: otwarta w styczniu 2020 r.; ciężki ruch tranzytowy został wyprowadzony z centrum miasta.
Stalowej Woli i Niska (DK77) – 15 km: wartość inwestycji to ponad 199 mln zł; zakończenie planowane jest na I kwartał 2021 r.
Tzw. obwodnica Łańcuta (DK94) – 5,8 km: wartość inwestycji to ponad 115 mln zł; zakończenie zaplanowano na wrzesień 2021 r.

W woj. podkarpackim w przygotowaniu jest jeszcze 8 obwodnic. 

Rządowe wsparcie dla dróg lokalnych

Lata 2016-2020 to skokowy wzrost rządowego wsparcia dla poprawy infrastruktury dróg lokalnych.
Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych w 2019 r. środki z funduszy dla woj. podkarpackiego wzrosły względem lat poprzednich z 50 mln zł do ponad 300 mln z, czyli o 600 proc.
W latach 2016-2020 zrealizowano na Podkarpaciu 665 zadań gminnych i powiatowych na łączną kwotę dofinansowania ponad 656 mln zł, w tym ponad 317 mln zł z FDS w 2019 r. 
Wybudowano, przebudowano oraz wyremontowano łącznie 919 km dróg lokalnych.

Program Mosty Dla Regionów

Program przewiduje dofinansowanie do opracowania dokumentacji projektowej dla budowy nowych przepraw mostowych o strategicznym znaczeniu dla regionu.
Przewidzieliśmy 5,8 mln zł dofinansowania na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy 3 nowych mostów na terenie woj. podkarpackiego: na rzece San w Stalowej Woli, Jarosławiu oraz Powiecie Brzozowskim.

źródło: premier.gov

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści