Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” z udziałem marszałka Sejmu
W Galerii ARP na Zamku w Krasiczynie odbyło się otwarcie wystawy podsumowującej Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt”, organizowane po raz dziesiąty przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu.
— Wystawa „Przyszłość Europy. Jedność w różnorodności” pokazuje, jak ludzie są różni, a jednocześnie – jak dobrze mogą współpracować, jak mogą zjednoczyć się wokół wspólnej idei. O taką współpracę zabiegamy na forum politycznym państw V4, karpackich. Ale oczywiście ta współpraca najpiękniej wygląda w sztukach pięknych, w muzyce, literaturze. Widać ją najlepiej na „Srebrnym Czworokącie” organizowanym od tak wielu lat — powiedział Marek Kuchciński.
Zgromadzonych gości i artystów powitał dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu Janusz J. Cywicki, który przypomniał idee przyświecające organizatorom wydarzenia. „Srebrny Czworokąt” jest największym przeglądem współczesnego malarstwa artystów Euroregionu Karpackiego. Odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, przy wsparciu Marszałka Sejmu RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Przemyśla oraz najważniejszych galerii w Rzeszowie, Krośnie i Kielcach. Z przemyską Galeria Sztuki Współczesnej współpracują zagraniczni partnerzy, dzięki czemu wystawa prezentuje współczesną twórczość artystów polskich, rumuńskich, słowackich, ukraińskich i węgierskich. W tym roku do tego grona dołączyli gościnnie także Czesi.
Kurator artystyczny tegorocznego Triennale András Kákóczki przedstawił koncepcję zatytułowaną: „Przyszłość Europy – jedność w różnorodności”. Jak twierdzi „właściwością kultury europejskiej jest wyjątkowa jedność, którą tworzy różnorodność. Podstawy polityczne i społeczne dzisiejszej Europy oraz Unii Europejskiej tworzą państwa narodowe, które w wielu kwestiach definiują wspólne stanowisko, ale są przywiązane do własnych cech narodowych, języka narodowego, sztuki narodowej.”
Nagrodę Specjalną Triennale dla wybitnej Osobowości Artystycznej otrzymał Teofil Ioan Stiop z Rumunii. Jak zapowiedział Marszałek Kuchciński, jedna z prac nagrodzonego artysty „Lewiatan”, ma być prezentowana w Sejmie, gdzie wraz z kilkoma innymi obrazami stanowić będzie początek sejmowej galerii sztuki współczesnej.
Grand Prix tegorocznej edycji Triennale, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyła Magdalena Cywicka.
W Sejmie RP powstanie Galeria Sztuki Współczesnej i obraz Teofila Stiopa z Rumunii „Leviatan” będzie jednym z pierwszych eksponatów.